Rămâi conectat

Actualitate

Obiceiuri, tradiţii şi superstiţii de Dragobete, sărbătoarea iubirii la români | sebesinfo.ro

sebesinfo.ro

Publicat

în

Obiceiuri şi tradiţii străvechi de Dragobete. Superstiţii şi credinţe populare de Dragobete | sebesinfo.ro

Dragobete saruta fetelePe 24 februarie se celebrează Dragobetele, sărbătoarea iubirii la români. Ziua lui Dragobete, zeul tinereţii, al veseliei şi al iubirii are origini străvechi. Dragobete este un personaj preluat de la vechii daci şi transformat ulterior într-un protector al tinerilor şi patron al iubirii. Urmând firul anumitor legende populare, se pare că Dragobete (numit şi “Cap de primăvară”, “Năvalnicul” sau “Logodnicul Păsărilor”) nu era nimeni altul decât fiul babei Dochi, un flăcău extrem de chipeş şi iubăreţ, care seducea femeile ce îi ieşeau în cale. Dragobete a rămas însă până în ziua de astăzi ca simbolul suprem al dragostei autohtone.

Obiceiuri şi tradiţii străvechi de sărbătoarea Dragobetelui

Sărbătoarea Dragobetelui are o simbolistică bogată şi interesantă. Dragobetele îngemănează în esenţă sa atât începutul, cât şi sfârşitul – începutul unui nou anotimp şi al reînsufleţirii naturii, sfârşitul desfătărilor lumeşti căci începe Postul Sfânt al Paştelui.

“Dragobetele săruta fetele”
În vremuri de demult (în anumite zone chiar şi astăzi!), în această zi de mare sărbătoare, tinerii îmbrăcaţi în straie frumoase, cuviincioase obişnuiau să se strângă în păduri şi să culeagă în buchetele cele dintâi flori ale primăverii. Culesul florilor se continua cu voie bună şi cântece, cu un fel de joc numit “zburătorit”. La ceasul prânzului, fetele porneau în fugă către sat, iar băieţii le fugăreau, încercând să le prindă şi să le dea un sărutat. Dacă băiatul îi era drag fetei, aceasta se lăsa prinsă, ulterior având loc şi sărutul considerat echivalent al logodnei şi al începutului iubirii între cei doi. Înspre seara, logodna urma să fie anunţată comunităţii satului şi membrilor familiei. Cei care participau la sărbătoare, respectând tradiţia, erau consideraţi a fi binecuvântaţi în acel an. Ei vor avea parte de belşug, fiind feriţi în schimb de boli şi febră. Conform anumitor superstiţii din bătrâni, cei care nu sărbătoreau această zi erau pedepsiţi să nu poată iubi în acel an. Acest obicei dat naştere celebrei strigături sau ameninţări glumeţe “Dragobetele săruta fetele !”.

Dacă vremea era mohorâtă în această zi, dacă era foarte frig, ploua sau ningea, tinerii se strângeau într-o casă “să facă de Dragobete”, să petreacă, să lege prietenii, să se ţină de jocuri şi ghiduşii. În anumite zone fetele tinere obişnuiau să arunce acuzaţii pentru farmecele de urâciune făcute împotriva rivalelor în iubire. De asemenea, tinerii flăcăi îşi crestau uşor braţul în forma unei cruci şi îşi atingeau tăieturile rostind jurământul de a rămâne pe viaţa fraţi de sânge.

Cu ocazia acestei zile, bătrânii satului acordau o îngrijire specială animalelor din ogradă, dar şi păsărilor. Bătrânii credeau că în această zi păsările îşi aleg perechea pe viaţă şi se urnesc în construirea cuiburilor. La sfârşit de iarnă şi început de primăvară, Dragobete oficia nunţirea păsărilor în cer. Sacrificarea animalelor este interzisă în această zi. În rostul împerecherii păsărilor nu ai voie să intervii, se crede…

În anumite zone ale ţării, în această zi, tinerii îşi unesc destinele prin logodnă, promiţându-şi credinţa şi iubire.

Superstiţii şi credinţe populare de Dragobete

În vremuri de demult exista obiceiul ca fetele tinere necăsătorite să strângă zăpada rămasă pe alocuri, zăpada cunoscută drept “zăpada zânelor”. Apa rezultată prin topire era considerată ca având proprietăţi magice în iubire şi în descântecele de iubire, dar şi în ritualurile de înfrumuseţare. Se credea că această zăpadă s-a născut din surâsul zânelor. Fetele îşi clăteau chipul cu aceasta apă pentru a deveni la fel de frumoase şi atrăgătoare ca şi zânele.

În această zi, fetele trebuie să se întâlnească cu persoane de sex masculin. Altfel nu vor avea deloc parte de iubire de-a lungul întregului an… Totodată, în sate se credea că fetele care ating un bărbat dintr-un sat învecinat vor fi drăgăstoase tot timpul anului.

În anumite sate uitate ale României, din pământ se scot rădăcini de spânz pe care oamenii le folosesc ulterior drept leac pentru vindecarea anumitor boli.

Este obligatoriu ca în această zi bărbaţii să se afle în relaţii cordiale cu persoanele de sex feminin. Bărbaţii nu au voie să necăjească femeile şi nici să se angajeze în gâlcevi căci astfel îi aştepta o primăvară cu ghinion şi un an deloc prielnic. Atât băieţii, cât şi fetele au datoria de a se veseli în această zi pentru a avea parte de iubire întreg anul.

Dacă vor ca iubirea să rămână vie de-a lungul întregului an, tinerii care formează un cuplu trebuie să se sărute în această zi.

Lucrările câmpului, ţesutul, cusutul, treburile grele ale gospodăriei nu sunt permise în această zi. În schimb, curăţenia este permisă, fiind considerată aducătoare de spor şi prospeţime.

Nu ai voie să plângi în ziua de Dragobete. Se spune că lacrimile care curg în această zi sunt aducătoare de necazuri şi supărări în lunile care vor urma.

În unele zone ale ţării, ajunul Dragobetelor este asemănător ca simbolistica noptii de Bobotează. Fetele tinere, curioase să îşi afle ursitul, îşi pun busuioc sfinţit sub pernă, având credinţa că Dragobetele le va ajuta să găsească iubirea adevărată.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Sărbătoarea iei românești și a drapelului național – file de suflet din jurnalul „Bibliotecii de vacanță” de la Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

A venit din nou vara, cu lumina ei blândă și cu bucuria de a redeschide „Biblioteca de vacanță” – cel mai îndrăgit program educativ al sezonului, organizat cu drag de Centrul Cultural „Lucian Blaga” și de Biblioteca Municipală din Sebeș. În generoasa și liniștita grădină a muzeului, copiii au pășit într-un spațiu de poveste, în care tradiția, lectura și jocul se împletesc firesc.

Prima zi a fost una cu adevărat specială: am sărbătorit ia românească, simbol al identității și frumuseții noastre populare. Micii cititori au purtat cu mândrie cămăși tradiționale și s-au lăsat purtați de ritmurile muzicii românești, alături de corul „DoReMi” și de Alexandra Pamfilie. Întâlnirea cu vacanța a fost ca o zi de sărbătoare în satul bunicilor: micuța Judita, cititoare fidelă a bibliotecii, a adunat sânziene și spice de grâu, pe care le-a legat cu grijă în buchețele și le-a oferit celorlalți copii cu inima deschisă.

Bucuria a continuat și în ziua de 26 iunie, când am sărbătorit împreună Ziua Drapelului României. Copiii s-au întâlnit cu Fanfara din Petrești și cu un steag tricolor uriaș, pe care l-au privit cu emoție și respect. Alături de domnul primar Dorin Nistor, am rememorat povești de eroism și am vorbit despre ce înseamnă să porți tricolorul în suflet – cu mândrie, curaj și dragoste pentru țară.

Mesajul pe care dorim să-l așezăm în inimile copiilor este simplu, dar esențial: România este frumoasă prin simbolurile sale, iar noi suntem parte din această frumusețe. Iar când te simți aproape de orașul tău, de limba ta și de valorile care te-au crescut, atunci vacanța nu e doar un răgaz, ci o călătorie cu rost.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 33 de ani din Sebeș, cu mandat european de arestare, reținut de polițiști

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii de investigații criminale din Sebeș au depistat, pe raza Municipiului Sebeș, un bărbat de 33 de ani, din Sebeș, posesor al unui mandat european de arestare, emis de către autoritățile judiciare din Polonia, pentru săvârșirea infracțiunii de furt.

Bărbatul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, care a dispus reținerea acestuia, pentru 24 de ore.

Pentru depistarea celui în cauză, polițiștii au beneficiat de date și informații suplimentare, obținute prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – Inspectoratul General al Poliției Române.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 58 de ani găsit decedat, într-un apartament situat pe strada Mihail Kogălniceanu, din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Ieri, 22 iunie 2025, polițiștii din municipiul Sebeș au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 70 de ani, din Sebeș, cu privire la faptul că, într-un apartament de pe strada Mihail Kogălniceanu din Sebeș, este posibil ca o persoană să fie decedată, întrucât nu a mai fost văzută de trei zile.

În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că cele sesizate se confirmă, pe patul din dormitorul apartamentului, aflându-se cadavrul unui bărbat, în vârstă de 58 de ani, din Municipiul Blaj.

În urma examinării preliminare a cadavrului, nu au fost identificate urme vizibile de violență. Acesta a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei morții.

Din primele date nu există suspiciuni.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes