Rămâi conectat

Actualitate

Sculpturile „Unire” (Doina Lie, 1968) și „Esența luptătorului” (Aurel Sârbu, 1995), restaurate în cadrul workshop-ului desfășurat la Muzeul Municipal Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Cea de-a treia ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, eveniment desfășurat la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, în perioada 13-21 iulie 2023, are un bilanț impresionant, având în vedere că două din cele mai importante monumente de for public din Sebeș au fost restaurate și își vor putea regăsi locul binemeritat în peisajul urbanistic al Sebeșului: sculpturile realizate de artiști plastici sebeșeni Doina Lie – „Unire”, datând din 1968, și Aurel Sârbu – „Esența luptătorului”, finalizată în anul 1995.

La finalul workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, vineri, 21 iulie 2023, a avut loc vernisajul expoziției temporare în care au fost prezentate publicului artefactele restaurate în cursul celor șapte zile de activități practice.

Pe lângă cele două lucrări menționate, au fost restaurate și conservate patru piese datând din epoca romană (două râșnițe, un fragment dintr-o friză și un altar votiv), șase din Evul Mediu și perioada premodernă (elemente de ancadrament și o stemă) și trei din epoca modernă (capiteluri de coloane, bolțar de arc).

Toate monumentele au fost tratate împotriva agenților de degradare biologici și, ulterior, curățate. Unele dintre ele au aut nevoie și de reîntregiri, de completări a părților lipsă, de consolidări, precum și de integrarea cromatică a materialelor adăugate.  Aceste intervenții au fost benefice pentru monumentele asupra cărora s-a intervenit, ducând la stoparea degradărilor și  la schimbarea aspectului acestora, ajungând mult mai apropiat de cel inițial.

Ne dorim să-i amintim pe toți cei implicați, participanți, coordonatori și organizatori, și să le mulțumim și pe această cale pentru entuziasmul și profesionalismul de care au dat dovadă, în cadrul activităților pe care le-au desfășurat, și să-i îndemnăm să cultive frumoasele legături de prietenie care s-au înfiripat acum și, mai mult, să revină și la următoarele ediții pe care dorim să le organizăm.

Au participat, în calitate de voluntari: Maria Minerva Jurca, Alexandra-Paula Sicoe, Daniel I. Iancu, Violeta Iancu, Andrei Suciu, Ecaterina Salcu, Paul Daniel Modi, Ovidiu-Dorin Grozav, Claudia Siceanu, Cristian-Tiberiu Suciu, Ioachim Radu Totoianu, Andrei Paul Popa, Alexandru Chirilă, Mihai Crăciun, Marian Tătar, Oana Băbălău, Dragomir Drăgan, Timotei Hetea, Valentin Georgeoi, Anita Pascar și Bogdan Ardelean, coordonați de Sidonia Petronela Olea, expert restaurare bunuri culturale mobile, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, doctorandă la Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia, lect. univ. dr. Călin Anghel, Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia și Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș și dr. Radu Totoianu, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.

Organizatorii workshop-ului au fost: Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.

Parteneri: Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Unul din cei doi răniți grav, în urma incendiului produs la începutul lunii septembrie pe platforma Kronospan Sebeș, a decedat la un spital din Timișoara

sebesinfo.ro

Publicat

în

IPJ Alba a anunțat luni, că unul din cei doi răniți grav, în incendiul produs pe platforma Kronospan Sebeș, la începutul lunii septembrie, a decedat sâmbătă, 27 septembrie 2025, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara, unde era internat.

„La data de 27 septembrie 2025, în timp ce se afla internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara, cetățeanul, în vârstă de 48 de ani, din Sri Lanka, a decedat. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, a transmis IPJ Alba.

Reamintim ca ISU Alba a stabilit drept cauză probabilă a incidentului „producerea scânteilor mecanice, pe fondul supraîncărcării aerului cu praf de material lemnos”.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 6.800 de lei și trei permise de conducere reținute de polițiștii din Sebeș, în urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii Biroului Rutier Sebeș au desfășurat, în perioada 26-28 septembrie 2025, o acțiune, pe raza Municipiului Sebeș, care a avut drept scop prevenirea accidentelor rutiere.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate 132 de verificări de persoane și au fost constatate 99 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 6.885 lei.

Au fost efectuate 71 de testări privind conducerea sub influența alcoolului sau a altor substanțe, au fost reținute trei permise de conducere și au fost retrase două certificate de înmatriculare.

Respectați regulile de circulație! Noi acționăm pentru siguranța voastră!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

O femeie de 49 de ani a ajuns la spital, în urma accidentului rutier produs astăzi pe strada Dorin Pavel, din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Luni, 29 septembrie 2025, polițiștii rutieri din Municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Dorin Pavel din Municipiu, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 51 de ani, din localitatea Petrești, în timp ce conducea un autoturism, la ieșirea dintr-o parcare, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus regulamentar de o femeie, în vârstă de 49 de ani, din localitatea Săsciori, pe direcția de mers Petrești-Sebeș, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, conducătoarea auto a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Municipal Sebeș, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes