Actualitate
Sculpturile „Unire” (Doina Lie, 1968) și „Esența luptătorului” (Aurel Sârbu, 1995), restaurate în cadrul workshop-ului desfășurat la Muzeul Municipal Sebeș
Cea de-a treia ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, eveniment desfășurat la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, în perioada 13-21 iulie 2023, are un bilanț impresionant, având în vedere că două din cele mai importante monumente de for public din Sebeș au fost restaurate și își vor putea regăsi locul binemeritat în peisajul urbanistic al Sebeșului: sculpturile realizate de artiști plastici sebeșeni Doina Lie – „Unire”, datând din 1968, și Aurel Sârbu – „Esența luptătorului”, finalizată în anul 1995.
La finalul workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, vineri, 21 iulie 2023, a avut loc vernisajul expoziției temporare în care au fost prezentate publicului artefactele restaurate în cursul celor șapte zile de activități practice.
Pe lângă cele două lucrări menționate, au fost restaurate și conservate patru piese datând din epoca romană (două râșnițe, un fragment dintr-o friză și un altar votiv), șase din Evul Mediu și perioada premodernă (elemente de ancadrament și o stemă) și trei din epoca modernă (capiteluri de coloane, bolțar de arc).
Toate monumentele au fost tratate împotriva agenților de degradare biologici și, ulterior, curățate. Unele dintre ele au aut nevoie și de reîntregiri, de completări a părților lipsă, de consolidări, precum și de integrarea cromatică a materialelor adăugate. Aceste intervenții au fost benefice pentru monumentele asupra cărora s-a intervenit, ducând la stoparea degradărilor și la schimbarea aspectului acestora, ajungând mult mai apropiat de cel inițial.
Ne dorim să-i amintim pe toți cei implicați, participanți, coordonatori și organizatori, și să le mulțumim și pe această cale pentru entuziasmul și profesionalismul de care au dat dovadă, în cadrul activităților pe care le-au desfășurat, și să-i îndemnăm să cultive frumoasele legături de prietenie care s-au înfiripat acum și, mai mult, să revină și la următoarele ediții pe care dorim să le organizăm.
Au participat, în calitate de voluntari: Maria Minerva Jurca, Alexandra-Paula Sicoe, Daniel I. Iancu, Violeta Iancu, Andrei Suciu, Ecaterina Salcu, Paul Daniel Modi, Ovidiu-Dorin Grozav, Claudia Siceanu, Cristian-Tiberiu Suciu, Ioachim Radu Totoianu, Andrei Paul Popa, Alexandru Chirilă, Mihai Crăciun, Marian Tătar, Oana Băbălău, Dragomir Drăgan, Timotei Hetea, Valentin Georgeoi, Anita Pascar și Bogdan Ardelean, coordonați de Sidonia Petronela Olea, expert restaurare bunuri culturale mobile, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, doctorandă la Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia, lect. univ. dr. Călin Anghel, Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia și Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș și dr. Radu Totoianu, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.
Organizatorii workshop-ului au fost: Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.
Parteneri: Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia.

Actualitate
Amenzi de peste 7.600 de lei și 10.595 metri cubi de material lemnos confiscat, în urma unei acțiuni a polițiștilor din Sebeș
Miercuri, 17 iunie 2026, Poliția Municipiului Sebeș a organizat o acțiune, cu efective mărite, pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori, precum și a faptelor ilegale asociate din exploatarea, circulația, depozitarea, prelucrarea primară și comercializarea materialului lemnos.

La acțiune, alături de polițiștii din municipiul Sebeș, au participat și polițiști din cadrul Serviciului de Ordine Publică și lucrători din cadrul Gărzii Forestiere Județene Alba.
În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, peste 60 de verificări de persoane și peste 40 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 21 de abateri de natură contravențională, 17 la normele legale privind circulația pe drumurile publice și 4 la Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 7.620 de lei.
Totodată, a fost confiscată cantitatea de 10,595 metri cubi de material lemnos.
Actualitate
Între 24 iunie și 3 iulie 2026, la Sebeș are loc o nouă ediție a „Bibliotecii de Vacanță”
La Sebeș, de 10 ani, vacanța de vară începe cu o poveste, cu o carte magică, cu prieteni noi, joc și multă veselie.

În urmă cu un deceniu, acest proiect de suflet numit „Biblioteca de vacanță” a pornit la drum de la un copilaș curios, isteț, voios și încântat de filele pline cu povești, cu bucle aurii și ochișori ca marea, parcă desprins din poeziile volumului blagian „Cărăbușul de aramă”. Din dorința de a transforma vacanța de vară într-o aventură a cunoașterii și a lecturii, am creat un program educativ care se bucură actualmente de un real succes.
De-a lungul celor zece ani, peste 1000 de copii au descoperit universul fascinant al cărților, au participat la întâlniri cu invitați speciali, au vizionat filme educative, au învățat prin joc și au legat prietenii care au trecut dincolo de vacanțele de vară. Poveștile au prins glas, personajele au devenit prieteni, iar lectura s-a transformat într-o adevărată aventură, care continuă să inspire și să formeze noi generații de cititori.
Sub semnul acestei aniversări speciale, Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” Sebeș îi invită pe copiii înscriși la bibliotecă, cu vârste cuprinse între 7 și 11 ani, la ediția a X-a a programului estival „Biblioteca de Vacanță”, care va avea loc în perioada 24 iunie – 3 iulie 2026.
Lecturi interactive și povești captivante, ateliere creative, jocuri și activități recreative, întâlniri cu invitați speciali, proiecții de filme educative se vor desfășura de luni până vineri, între orele 10:30 și 12:00, în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș și în sala de spectacole a Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.
La această aniversare specială ne vor fi alături, ca în fiecare an, biblio-voluntari inimoși, cadre didactice dedicate, părinți și bunici care ne dăruiesc mereu timp, răbdare și dragoste pentru carte. Fiecare dintre ei ne adăugă câte o filă la povestea celor 10 ani de „Bibliotecă de vacanță”.
Bibliotecă este un loc al cărților, dar și al viselor. Aici, un copil poate deveni explorator, inventator, cavaler, artist sau erou de poveste, doar deschizând o carte. Îi invităm pe micii noștri cititori să sărbătorim împreună 10 ani de povești citite pe nerăsuflate, 10 ani de imaginație fără limite și 10 ani de copilărie trăită printre cărți!
Înscrierile se fac pe baza permisului de intrare, la sediul Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș, situat în bulevardul Lucian Blaga, numărul 45, telefon 0258/732848, în perioada 17 – 23 iunie 2026! Atenție: locurile sunt limitate!
Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 11 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 3 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro

























