Rămâi conectat

Sebeșeni

Îndrăgita cântăreață Feli Donose, originară din Sebeș, întâlnire emoționantă după 27 de ani, cu fostul său învățător

sebesinfo.ro

Publicat

în

Feli Donose, cunoscuta cântăreață originară din Sebeș, județul Alba, în vârstă de 37 de ani, a postat în urmă cu câteva zile un video emoționant, din timpul unei vizite în orașul natal, unde l-a reîntâlnit pe învățătorul ei, după 27 de ani.

Filmulețul a fost postat în urmă cu trei zile de Feli pe contul de Instagram, împreună cu un mesaj plin de căldură pentru domnul Meteș, învățătorul ei.

Cântăreața își amintește cu nostalgie cum fiecare zi în clasă începea cu o rugăciune și cât de mult îl iubeau copiii pe domnul învățător. La rândul său, dascălul mărturisește râzând că încă de pe atunci „avea aere de vedetă”.

„Domnul meu învățător habar nu are ( și de emoții nici nu i-am spus ) că el e figura mea paternă caldă și plină de iubire. Ceva ce acasă, mică fiind, aș fi vrut să simt mai puternic de la tatăl meu. Un tată care m-a iubit mult… dar mut.

Viața asta chiar îi o surpriză!

M-am revăzut cu domnul Meteș după 27 de ani. Tot așa cald, tot așa bun. De aia l-am iubit noi toți copiii!

Dumnezeu e fain și sigur ne iubește așa de mult! Ne face uneori câte o bucurie-trezire care să ne arate câte bucurii mici da’ mari trăim.. dacă într-adevăr ni le dorim.

Cu rugăciunea din video ne începeam zilele de școală. Nu începeau orele până nu ne rugam. Asta e rugăciunea copilăriei mele.

După o zi plină de emoții și lacrimi, uite cum, fără să știe, domnul meu învățător mă întoarce la rădăcini.

Așa cum i-am promis Norei Luna, o să mergem mai des la Sebeș. Că și acolo îi ACASĂ.

Chiar PRIMA casă”, a scris Feli pe Instagram.

După o pauză de un an, cântăreața Feli Donose a revenit de curând pe scenă cu o nouă piesă, intitulată „Ne iubim”. Artista a făcut o pauză în cariera sa muzicală în anul precedent, preferând să se dedice pe deplin fiicei sale. Îndrumată de producătorii săi și de către mentorul său, Smiley, artista a decis să revină în forță, în acest an.

La doar două săptămâni de la lansare, melodia a strâns deja aproape 400.000 de vizualizări pe platforma YouTube, cucerind inimile fanilor cu ritmul său îmbietor și versurile pline de sensibilitate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sebeșeni

Părintele Dacian Oprea despre Ionaș Lazăr, cel mai tânăr „arhidiacon” din România: „Este o adevărată bucurie să îl avem alături la Sfânta Biserică a Spitalului Municipal Sebeș”

sebesinfo.ro

Publicat

în

La biserica Spitalului Municipal Sebeș este foarte de folos la toate cele ecleziale un copil minunat, Ionaș Lazăr. Comunitatea de acolo îl alintă cu drag „arhidiaconul”.

„Deși este încă mic, vine cu multă seriozitate, liniște și dragoste pentru slujbă, fiind mereu aproape atunci când este nevoie. Este o adevărată bucurie să îl avem alături la Sfânta Biserică. Felicitări părinților pentru frumoasa creștere și pentru iubirea de Dumnezeu pe care au sădit-o în sufletele copiilor! O familie binecuvântată, cu 5 copii crescuți în credință, respect și dragoste de biserică. Dumnezeu să îi ocrotească pe toți și să le răsplătească dragostea și jertfa pentru cele sfinte!”, a relatat părintele Dacian Iustinian Oprea.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sebeșeni

Sebeșanul Ioan Liviu Pienariu, îngrijește zilnic peste 150 de porumbei

sebesinfo.ro

Publicat

în

Ioan Liviu Pienariu, pensionar din Sebeș, și-a transformat pasiunea pentru porumbei într-o ocupație de zi cu zi. În prezent, acesta are în grijă peste 150 de păsări.

Reporterii de la ziarulunirea.ro au stat de vorbă cu bărbatul despre ce presupune creșterea porumbeilor, atât din punct de vedere al muncii depuse, cât și al costurilor implicate. Ioan Liviu Pienariu spune că porumbeii sunt animale sensibile, care necesită atenție constantă. „Sunt foarte pretențioși și trebuie să ai grijă de ei din toate punctele de vedere, de la hrană până la medicație”, explică acesta.

Pe lângă efortul fizic, pasiunea vine și cu cheltuieli considerabile. Pensionarul afirmă că, în anumite perioade, costurile pot ajunge chiar și la 2.000 de lei. De altfel, întreaga sa rutină zilnică este organizată în funcție de nevoile păsărilor: „Dimineața mă trezesc, le dau mâncare, apă, vitamine. Este foarte mult de muncă”, spune el.

• Despre concursurile la care participă

Pe lângă plăcerea de a crește porumbei, Ioan Liviu Pienariu ia parte și la competiții organizate în diverse zone ale țării. El explică modul în care se desfășoară un astfel de concurs: „Porumbeii sunt adunați într-un loc, urcați într-o mașină specială și transportați în localitatea unde are loc evenimentul. Acolo li se dă drumul tuturor odată, câte 3.000–4.000 de porumbei”.

• „Nu sunt cel mai bătrân crescător de porumbei din Sebeș”

Pensionarul precizează că nu este cel mai în vârstă crescător din oraș, menționând că unul dintre vecinii săi practică aceeași activitate și are o vârstă mai înaintată. În total, Ioan Liviu Pienariu îngrijește peste 150 de porumbei, de mai multe rase, pe care îi crește exclusiv din pasiune. Cu toate acestea, el nu consideră că această îndeletnicire este potrivită pentru oricine, mai ales pentru tineri. „Dacă nu ai bunăvoință și drag de păsări, nu are rost să te apuci. Trebuie să iubești animalele”, a conchis crescătorul.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes