sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes

Acasă » Sport » HC Zalău – HC Alba Sebeş 32-28, în deschiderea Turneului Internațional de la Zalău

Publicat în 07.08.2015 la ora 14:07

hc-zalau-hc-alba-sebes-turneu-zalauHC Alba Sebeş participă astăzi și mâine la un turneu de verificare la Zalău, în primul joc, formaţia condusă de Seviştean Popa pierzând în faţa gazdelor, cu scorul 28-32, după ce la pauză a condus cu scorul de 19-16.

Echipa antrenată de Popa Sevişteanu a început în forţă meciul, iar după câteva minute s-a instalat la conducere. HC Zalău a reuşit să egaleze la 15 în minutul 25, dar HC Alba Sebeş a revenit spectaculos şi s-a distanţat la trei goluri 16 – 19, acesta fiind şi scorul la pauză.

Şi după pauză, sebeșencele au condinuat să domine jocul, pe fondul unor greşeli neforţate ale sălăjencelor. Pe final, fetele antrenate de Gheorghe Tadici au apăsat piciorul pe acceleraţie şi au reuşit să restabilească ecgalitatea la 26, în minutul 50 prin Puiu. Ştefania Lazăr şi-a dus echipa în avantaj un minut mai târziu. În cele din urmă, fetele de la poalele Meseşului au părăsit semicercul victorioase, scor 32 – 28.