Sport
5 succese consecutive pentru formaţia condusă de Seviştean Popa: CSU Timişoara – HC Alba Sebeş 15-38 (10-20)
HC Alba Sebeş continuă seria victoriilor în Seria B a Diviziei A de handbal feminin, învingând în deplasare pe CSU Timişoara, cu un scor categoric 38-15 (20-10).
Vizitatoarele nu au avut nicio emoţie în această confruntare de pe Bega, începută cu o oră întârziere, din pricina unor probleme organizatorice. Nici în această dispută derby formaţia pregătită de Teanu Popa nu s-a bazat pe Oana Chirilă, accidentată, jucătoarea adusă în vară care n-a apucat să debuteze în efectivul divizionarei secunde din pricina unor probleme medicale. Şi runda viitoare, HC Alba Sebeș joacă tot în deplasare cu CS Timișoara, cealaltă reprezentantă a urbei timişorene. HC Alba Sebeș este în prim planul seriei, având maximum de puncte după jumătate din tur. “Meciul n-a avut istoric, fiind la discreţia noastră din toate punctele de vedere“, a declarat preşedintele Virgil Costea.
Golurile HC Alba Sebeş au fost marcate de Lavinia Dobromir – , Ana Ciolan – , Mihaela Pătuleanu – , Adriana Tămaş – , Paula Hoha – , Anişoara Durac – , Alina Şorodoc – , Alexandra Oncu – . Au mai jucat Stăncuța Guiu, Lenuţa Mormeci, Viorica Muntean, Raluca Petean, Bianca Bogdan, Andreea Pătulean.
“O înfrângere care arată diferența de valoare dintre cele două echipe. E clar, o echipă mult mai bună, cu pretenții să promoveze în Liga Națională, dar la valoarea asta, nu cred că pot face față în ligă. Diferență mare de valoare, iar fetele atât au putut” a declarat antrenorul timișorean Cornel Jude.
“Am luat jocul în serios, pentru că este unul oficial, s-au concentrat destul de bine pe tot parcursul jocului și sperăm să mergem în continuare cu seriozitatea și să ne atingem obiectivul. De vreo trei ani se tot vrea promovarea asta și sperăm ca în anul acesta să o obținem… Sunt mulțumit. S-au mai făcut greșeli, dar e normal, la diferența asta de scor apare automat relaxarea pe anumite momente de joc.” a spus antrenorul formației din Sebeș, Popa Seviștean
FOTO: banatsport.ro

Sport
Echipa Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, câștigătoarea celei de-a IV ediții a Cupei „Mihail Kogălniceanu” la minifotbal
Vineri, 9 mai 2025, s-a desfășurat cea de-a IV-a ediție a Cupei „Mihail Kogălniceanu” la minifotbal. Competiția sportivă a avut la start patru echipe: Școala Gimnazială Petrești, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș, Școala Gimnazială Săsciori și Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș.
Rezultate:
Locul I – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș
Locul II – Școala Gimnazială Săsciori
Locul III – Școala Gimnazială Petrești
Mențiune – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș
Elevii participanți au primit diplome și echipament sportiv.
Sport
Șandru Ioana Maria, elevă a LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș, Locul I la Turneul J30 de la Timișoara
Șandru Ioana Maria, elevă a Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș a reușit să obțină Locul I la Turneul J30 desfășurat la Timișoara și Locul II la Campionatele Naționale U18 de tenis ale României, cu toate că nu are încă 16 ani împliniți.
„Felicitări elevei noastre Șandru Ioana Maria pentru rezultatele excepționale la tenis de câmp: Locul II la Campionatele Naționale U18, deși nu a împlinit încă 16 ani, și Locul I la Turneul J30 Timișoara! Felicitări, Mary, ție și echipei care a contribuit la acest succes!”, au transmis reprezentanții Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș.
Sport
„Alb-verzii”, o victorie cât un campionat: Performanța Ighiu – Hidro Mecanica Șugag 1-2 (1-1)
Hidro Mecanica Șugag a câștigat sâmbătă, cu scorul de 2-1 (1-1), derby-ul rundei cu numărul XXIV al Ligii a 4-a Alba, disputat în deplasare, pe terenul formației Performanța Ighiu, echipă care ocupa locul 3.
Partida a început cu un moment de reculegere în memoria Papei Francisc. Întâlnirea s-a jucat pe o ploaie măruntă, care a durat până la finalul partidei. „Alb-verzii” au început mai bine jocul, și au primii care au punctat pe tabelă. Reușita i-a aparținut lui Adrian Potopea, care a transformat de la punctul „cu var”, penalty-ul obținut de Daniel Lupșan.
Șugagul a mai avut o ocazie de a înscrie prin Beni Galdean, șutul jucătorului Hidro Mecanicii a fost respins de portarul Performanței. Gazdele vor egala, prin Raica, cu un șut din interiorul careului care a trecut pe lângă Șerban. Frentiu Razvan putea aduce Hidro Mecanica în avantaj, dar șutul acestuia din exteriorul careului a fost respins de portar. Alex Șerban a fost îngerul păzitor din poarta Hidro Mecanicii, goalkeeper-ul „alb-verzilor” având trei intervenții salvatoare la ocaziile jucătorilor Performanței. Echipa pregătită de Ionel Marcu putea intra în avantaj la pauză, dar șutul lui Frențiu din careul mic s-a dus peste transversală.
După pauză, jocul a scăzut în intensitate și în faze de poartă. Golul victoriei echipei de pe Valea Frumoasei, a fost reușit de Lupsan Daniel care a înscris cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă. Gazdele au alergat după egalare tot restul reprizei, dar nu au reușit să trimita balonul în plasă. În minutele de final, Danut Greapca putea închide derby-ul, dar atacantul Hidro Mecanicii a fost imprecis în duelul cu portarul Performanței.
S-a terminat 2-1, iar Hidro Mecanica a făcut un pas important spre titlul de campioană județeană.