Știri din zonă
Vreme frumoasă şi lume multă la obiceiul pascal “Statu la vase” de la Şugag
Un obicei de Paşti unic în ţară, ale cărui origini se pierd în negura timpului, s-a desfăşurat astăzi în frumoasa comună Şugag, de pe Valea Sebeşului, judeţul Alba. Este vorba despre “Statu’ la vase în lunea Paştelui”, un ceremonial inedit ce adună anual în curtea bisericii pe toţi tinerii localnici căsătoriţi în anul dinaintea Paştilor.
Aceştia servesc sătenii şi invitaţii cu bucate tradiţionale iar naşii şi cei apropiaţi le fac daruri de trebuinţă în gospodărie. În acest an, la vechiul obicei închinat vieţii de familie, au fost sărbătorite 14 perechi de tineri, proaspăt însurăţei. Printre oaspeţii evenimentului s-au numărat şi preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, care le-a înmânat diplome de participare tinerilor, senatorul Teodor Atanasiu şi vicele CJ Alba, Florin Roman.
Aşa cum e tradiţia, după slujba religioasă din cea de-a doua zi de Paşti, la Şugag, tinerii care s-au căsătorit în anul Pascal ce a trecut, îmbrăcaţi în costume tradiţionale şugăjene aşteaptă în curtea bisericii, cu o masă frumos împodobită în faţa lor, să iasă oaspeţii de la slujbă şi îi servesc cu bunătăţi tradiţionale precum cozonaci, ouă roşii, prăjituri, colăcei, vin şi rachiu dulce. La rândul lor, tinerii primesc de la naşi, rude şi prieteni diverse vase pentru gospodărie iar de la preoţii satului binecuvântarea pentru o viaţă lungă şi fericită.
Ei bine, aşa au procedat în acest an şi cele 14 perechi de tineri căsătoriţi în anul pascal 2013 – 2014: Camelia Diana şi Ioan Jinar, Nicoleta şi Ioan Lucan, Liana şi Adrian Jinar, Nicoleta şi Dănuţ Nicoară, Carmen şi Mihai Moga, Maria şi Dumitru Sora, Maria şi Ioan Cernat, Ana şi Andrei Jinar, Ana şi Nicolae Iacob, Maria şi Ionuţ Ghiorghioiu, Roxana şi Pavel Achimescu, Bianca şi Ioan Cata, Maria şi Iulian Ghiban, Maria şi Dumitru Ştefănescu.
Aceştia s-au adunat în curtea bisericii la ora 11.00, iar petrecerea va continua până târziu. La ora 20.00 se dă startul la dans şi distracţie pentru toţi tinerii din Şugag, fie ei căsătoriţi sau nu.
Acest obicei a fost reînviat în anul 2008, după 18 ani de uitare, când la iniţiativa lui Marius Moga, originar din Şugag (angajat în cadrul Centrului Cultural “Augustin Bena” din Alba Iulia) şi cu ajutorul unor tineri inimoşi din comunitate “Statu la vase în lunea Paştelui” a revenit în calendarul tradiţional al localităţii şi implicit al judeţului Alba.
Evenimentul a fost organizat de Consiliul Judeţean Alba, Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba, în parteneriat cu Primăria şi Consiliul Local Şugag şi Biserica Ortodoxă din Şugag.

Știri din zonă
Tânărul de 22 de ani din Săsciori, care a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident pe DN 67C, a fost reținut de polițiștii din Sebeș
Vineri, 17 aprilie 2026, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 22 de ani, din localitatea Săsciori, cercetat pentru conducere fără permis de conducere și conducere sub influența alcoolului.

• Informații de background
La data de 17 aprilie 2026, în jurul orei 01.30, polițiștii din Municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Săsciori, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că, pe DN 67C, la ieșirea din localitatea Laz, un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din localitatea Săsciori, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu parapetul aflat pe partea dreaptă, rezultând doar pagube materiale.
În urma testării acestuia, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.
De asemenea, polițiștii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Cercetările sunt continuate.
Știri din zonă
Tânăr de 22 de ani din Săsciori cercetat de polițiști, după ce a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident rutier pe DN 67C
Vineri, 17 aprilie 2026, în jurul orei 01.30, polițiștii din municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Săsciori, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că, pe DN 67C, la ieșirea din localitatea Laz, un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din localitatea Săsciori, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu parapetul aflat pe partea dreaptă, rezultând doar pagube materiale.
În urma testării acestuia, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.
De asemenea, polițiștii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Cercetările sunt continuate.
Știri din zonă
Minor de 17 ani din Daia Română cercetat de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis
Miercuri, 15 aprilie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe strada La Cumpănă din localitatea Daia Română, un tractor condus de un tânăr, în vârstă de 17 de ani, din localitatea Daia Română.

Din verificări a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar remorca tractată nu este înmatriculată.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vechiul neînmatriculat.
Din Județacum 24 de oreCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 2 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 12 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | sebesinfo.ro
Din Județacum 12 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | sebesinfo.ro
Actualitateacum 5 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 12 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025: Peste 900.000 de romani își serbează onomastica în 23 aprilie | sebesinfo.ro
Actualitateacum 11 luniCe nume se sărbătoresc de Sfinții Constantin și Elena 2025. În jur de 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro






















