Rămâi conectat

Știri din zonă

Scandal izbucnit în zona Luncile Prigoanei aplanat de jandarmii montani de la Postul Şugag

sebesinfo.ro

Publicat

în

Jandarmii montani de la Postul Şugag au aplanat un scandal izbucnit în faţa unui canton forestier din zona Luncile Prigoanei la sfârșitul săptămânii trecute iar scandalagii au fost sancţionaţi cu amendă contravențională în valoare totală de 2000 de lei.

amenda-jandarmi-300x238Potrivit Jandarmerie Alba, “incidentul a fost semnalat prin apel la 112, vineri, 23 august a.c., în jurul orei 21.00. Un echipaj de jandarmerie s-a deplasat de urgenţă la locul indicat în solicitarea telefonică şi a constatat că, pe fondul consumului de alcool, patru bărbaţi se înjurau şi se îmbrânceau reciproc. Jandarmii au intervenit prompt, au stopat violenţele şi au trecut apoi la verificarea împrejurărilor în care acestea au apărut. A reieşit astfel că, după ce au consumat în exces băuturi alcoolice, între cei patru a izbucnit un conflict spontan, însă niciunul dintre aceştia  nu a fost în măsură să-şi amintească motivul de la care a început cearta. Principalii vinovaţi au fost identificaţi ca fiind M. Nicolae ( 68 de ani), domiciliat în judeţul Vâlcea şi B. Constantin (26 de ani), din Iaşi. Ambii au fost sancţionaţi contravenţional cu câte o amendă în valoare de 1000 de lei. Alte două persoane au fost sancţionate contravenţional cu avertisment.

Pentru prevenirea unor astfel de fapte jandarmii recomandă cetăţenilor să evite manifestările de violenţă şi să apeleze la căi legale pentru rezolvarea divergenţelor. În plus, oamenii legii reamintesc că provocarea ori participarea efectivă la scandal, în locuri sau localuri publice constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei. Dacă faptele sunt săvârşite în incinta unei instituţii de învăţământ, a unei instituţii de sănătate ori destinate ocrotirii speciale a unor categorii de persoane defavorizate, cuantumul sancţiunii pecuniare creşte, fiind cuprins între 1.000 lei şi 3.000 de lei”

FOTO: ARHIVĂ




Știri din zonă

Sâmbătă, 15 august, Vințu de Jos găzduiește o competiție internațională de Mountain Bike

sebesinfo.ro

Publicat

în

Comuna Vințu de Jos se pregătește să găzduiască, sâmbătă, 15 august 2026, una dintre cele mai importante competiții de mountain bike organizate în acest an în România. Campionatul Balcanic de Mountain Bike se desfășoară în cadrul Alba Carolina Bike Race, competiție care include și Etapa a VI-a a Cupei României.

Startul și sosirea sunt programate în Alba Iulia, însă traseul de concurs traversează mai multe zone din comuna Vințu de Jos. La competiție sunt așteptați sportivi de top din România, precum și concurenți din alte 12 țări.

Antrenamentele au început

În perioada 12–14 august, sportivii efectuează antrenamente și sesiuni de recunoaștere pe traseul de concurs. Primăria Vințu de Jos îi avertizează pe localnici că bicicliștii pot apărea cu viteză pe drumurile și potecile din zonele incluse în traseu.

Traseul și zonele de antrenament trec prin Crișeni, Stăuini, Stăuini Livadă, Inuri, Poienița, Valea lui Mihai, Pârâul lui Mihai, Codrișor, Vurpăr, Valea Vințului, Gura Cuțului, Vf. Bobu și Laz.

Localnicii, invitați să susțină sportivii

Pentru ziua competiției, administrația locală îi invită pe locuitorii comunei să iasă la marginea traseului și să îi încurajeze pe participanți.

Spectatorii sunt așteptați sâmbătă, între orele 08:30 și 14:00, cu steaguri și mesaje de susținere pentru sportivii români și pentru Echipa Națională.

Recomandări pentru participanții la trafic

Pentru evitarea incidentelor, autoritățile locale transmit mai multe recomandări.

Câinii și celelalte animale domestice trebuie ținute în curți, pe toată durata desfășurării competiției. Prezența unui animal pe traseu poate provoca accidente grave.

Șoferii care circulă pe drumurile traversate de competiție sunt sfătuiți să reducă viteza și să păstreze o distanță cât mai mare față de sportivi, circulând cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului.

De asemenea, părinții sunt rugați să își supravegheze copiii, iar spectatorii să păstreze o distanță de siguranță față de traseu.

Evenimentul reprezintă o premieră pentru România și aduce în zona Alba Iuliei sportivi din mai multe țări. Pentru Vințu de Jos, competiția este și o oportunitate de a transforma comuna într-un punct important de susținere a sportului și a cicliștilor care participă la cursă.

FOTO: Federația Română de Ciclism




Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu la un autoturism pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un autoturism a fost cuprins de flăcări, luni, la amiază, pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni.

La fața locului intervine Detașamentul de Pompieri Sebeș, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.

Pompierii acționează pentru localizarea și lichidarea incendiului. Deocamdată, nu au fost comunicate informații privind existența unor victime sau cauza izbucnirii focului.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes