Rămâi conectat

Sport

Sâmbătă, 18 decembrie 2021, Sala Sporturilor „Florin Fleșeriu” Sebeș găzduiește Gala de kickboxing „Cezar Fight Championship”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Sâmbătă, 18 decembrie 2021, în Sala Sporturilor „Florin Fleșeriu” din Sebeș, se va derula, cu începere de la ora 19.00, prima ediție a galei de kickboxing „Cezar Fight Championship”.

Revolution Academy Alba este organizatorul evenimentului ce pune județul Alba pe harta acestui sport din România și totodată adună în ring competitori talentați din întreaga țară.Dimineața de la ora 10.00 debutează evenimentul dedicat amatorilor, începând de la vârsta de 10 ani, iar seara vor fi 11 meciuri pentru profesioniști.

Ne declarăm bucuroși întrucât având sprijinul sponsorilor am reușit să realizăm turneul destinat amatorilor cât și cel de seară destinat profesioniștilor. Luptătorii din Alba o sa ne reprezinte pentru câștigarea centurii de campion CFC”, a punctat Alin Moldovan (Revolution Academy Alba).

La acest turneu se vor înfrunta peste 300 de sportivi de la 31 de cluburi, lupta dându-se la 4 discipline Kempo K1, Kick Light, Grapling No Gi și Jujitsu Brazilian. Din Alba sunt competitori din Aiud, Sebeș și Alba Iulia (clubul Revolution Academy), dar și o delegație numeroasă de la Blaj (CS Hususan Blaj) iar seara în cadrul evenimentului sportiv, un show în toată regula, vor concura Cătălin Păcăluță (categoria -75 kilograme) și Eleazar Tofan (categoria +95 kilograme). Seara se percepe și o taxă de intrare cifrată la 50 lei în tribună și suma de 100 lei la masa VIP, accesul urmând să se facă cu certificat verde sau test rapid.

Mulțumim sponsorilor pentru reușita organizări celor două evenimente. În acest context nominalizăm Star Assembly, ElisPpavaje, Sergiu Trans, Print Hustler Cora Print și Crown Games, cheltuielile cuvenimentul depășind suma de 20.000 de euro”, a încheiat Alin Moldovan.




Sport

CSM Sebeș începe pregătirile pentru SuperLiga Alba. Doru Oancea se bazează pe un lot tânăr, completat de jucători cu experiență

sebesinfo.ro

Publicat

în

CSM Sebeș, noua echipă de fotbal a municipiului, dă startul pregătirilor pentru sezonul 2026-2027 al SuperLigii Alba. Primul antrenament este programat joi, 23 iulie 2026, sub conducerea antrenorilor Doru Oancea și Dan Comșa.

Formația nou înființată va evolua în SuperLiga Alba, iar obiectivul pentru primul sezon este consolidarea echipei și formarea unui lot competitiv. Conducerea clubului își propune ca, începând din sezonul următor, să atace promovarea în Liga a III-a.

Nucleul echipei este alcătuit din jucători tineri proveniți de la LPS Sebeș Under 19, în special fotbaliști născuți în anii 2007 și 2008. Lotul va fi completat de mai mulți jucători cu experiență la nivel județean și național.

Printre numele importante care vor îmbrăca tricoul CSM Sebeș se numără Cunțan, venit de la Metalurgistul Cugir, Grosu (CSU Alba Iulia), Lazăr și Comșa (Viitorul Sântimbru), Fleacă și Șerb (Industria Galda), portarul Șerban (Performanța Ighiu), precum și Ștefan Radu și Buligă, de la Gloria Geoagiu. Oficialii clubului poartă în continuare discuții pentru întărirea lotului cu alți jucători.

Revenirea unei echipe de seniori la Sebeș marchează un moment important pentru fotbalul local. Ultima formație din municipiu care a evoluat la acest nivel a fost Sportul Petrești, care în 2019 a disputat barajul de promovare în Liga a III-a, înainte de a se desființa.

În 2017, tot sub comanda antrenorilor Doru Oancea și Dan Comșa, Șurianu Sebeș reușea promovarea în Liga a III-a după barajul câștigat împotriva formației Viitorul Caransebeș. Deși performanța sportivă a fost obținută pe teren, echipa nu și-a putut continua parcursul din cauza problemelor financiare.




Citește mai mult

Sport

Doi juniori de la LPS Sebeș fac pasul spre Liga a 3-a, la Metalurgistul Cugir

sebesinfo.ro

Publicat

în

Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), vor evolua în Liga a 3-a la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027.

„Le mulțumim din suflet lui Rareș Similie și lui Raul Bugnariu, doi dintre leii noștri de la grupa U17, care au făcut un pas uriaș în cariera lor, pe viitor, fotbalistică, transferându-se la echipa de seniori a Metalurgistului Cugir, care activează în Liga 3. A fost portarul nostru, apărătorul buturilor de atâtea ori, are peste 8 ani de când e cu noi, ne-a salvat în multe situații… mulțumim Rareș. Venit în toamna trecută de la Cluj, Raul a contribuit la clasarea noastră, la U17, pe locul secund al clasamentului mulțumim Raul”, au transmis reprezentanții LPS Sebeș.

Divizionara terță se bucură astfel de doi tineri promițători, crescuți în Alba, iar LPS Sebeș se mândrește că a lansat jucători spre nivelul superior. Anii trecuți, G. Hăprian, crescul de LPS Sebeș, a jucat la formația „roș-albastră”, tot de la LPS Sebeș plecând Zoicaș, la „U” Cluj.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes