Învățământ-Cultură
Roxana și Maria, absolventele de 10 la BAC, au dus Colegiul ”Lucian Blaga” din Sebeș în topul liceelor din România
Roxana Sabău și Maria Mihăilă sunt cele două absolventele care au luat 10 pe linie la examenul de Bacalaureat 2015 și care, prin notele lor, au dus Colegiul Național ”Lucian Blaga” din Sebeș într-un top de elită la nivel național.
Cel mai bun liceu din municipiul Sebeș este unul dintre puținele instituții de învățământ din țară care a avut la BAC 2015 doi absolvenți cu media 10. Județe importante precum Cluj, Botoșani, Arad, Brașov, Dolj sau Brăila au avut câte o singură medie de 10, ceea ce arată că examenele nu au fost chiar ușoare.
Directorul adjunct, Marius Muntean, spune că pentru Colegiul din Sebeș rezultatul fetelor înseamnă foarte mult, mai ales că la nivelul județului Alba mai este doar un absolvent cu o astfel de medie. El precizează că profesorii sunt foarte mândri și pentru că la nivelul Colegiului sunt mai mulți absolvenți care se apropie de note de 10.
Toți candidații care obțin media 10 la BAC vor primi bilet la Untold Festival, unul dintre principalele evenimente din Cluj. Roxana și-a cumpărat bilet pentru acest festival deoarece, spune ea, nu s-a așteptat să ia chiar 10 pe linie, iar acum dorește să-l vândă pentru că va avea intrarea gratis. În această vară, tânără își dorește să călătorească în țară și în străinătate cât îi permite bugetul. De la toamnă va fi studentă a Facultății de Relații Economice Internaționale în limba germană, iar după, dacă va avea ocazia, nu va spune ”nu” unei cariere în afara granițelor. Ea are ca și pasiuni dansul și sportul: baschet, tenis, înot, iar în viitor ar vrea să aibă o firmă de organizat evenimente.
Media 10 curat a fost o surpriză și pentru Maria Karina Mihăilă, care se caracterizează ca fiind o fire perseverentă și ambițioasă. Pentru examenul național s-a pregătit doar în al doilea semestru din clasa a XII-a. Ea vrea să studieze Telecomunicații în Cluj-Napoca și să termine facultatea cu o medie cât mai mare. În viitor vrea să-și găsească un loc de muncă în țară să nu fie nevoită să plece în străinătate. Pentru această performanță mulțumește părinților care au încurajat-o și profesorilor care i-au oferit informații.
Roxana a terminat specializarea matematică informatică, iar Maria, științe ale naturii.
În județul Alba, un procent de 74,2 la sută dintre candidați au promovat examenul de Bacalaureat 2015, sesiunea iunie-iulie, înainte de depunerea contestațiilor. Examenul a fost susținut de 2.904 absolvenți.
Corectarea și notarea lucrărilor de la Bacalaureat 2015 s-a realizat în alt județ decât cel în care candidații au susținut examenele scrise, potrivit unei modificări introduse de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, printr-un ordin care a fost publicat în Monitorul Oficial. Schimbarea procedurii de corectare a lucrărilor duce și la amânarea cu o zi a datei la care elevii vor afla primele rezultate de la BAC.
Absolvenţii care au promovat toate clasele liceale cu medii generale de minimum 9,50, iar la examenul de bacalaureat au obţinut media 10 primesc diplomă de merit.
[youtube_sc url=”https://youtu.be/Sf6LrEdgl0E”]

Învățământ-Cultură
O singură medie de 10, la sesiunea de Bacalaureat iunie 2025, în Sebeș. Vezi cine a obținut-o
Zara Negură, absolventă a Colegiului Național ”Lucian Blaga” din Sebeș, profilul Matematică-Informatică, este una din cele două eleve din județul Alba care a obținut media zece la Bacalaureat 2025.
Reușita elevei din Sebeș este cu atât mai remarcabilă cu cât Zara a trebui să recupereze materia predată timp de un an, perioadă în care a fost plecată prin programul FLEX în SUA, unde a învățat la o școală de stat alături de elevi americani.
Zara a dat Bacalaureatul la Limba și Literatura Română, Matematică și Fizică și declarat că examenul i s-a părut în general destul de ușor, cu toate că a avut emoții la proba de limba și literatura română: „Am avut ceva emoții la română, dar mi-a plăcut subiectul care a picat și a fost bine până la urmă”.
Tânăra absolventă s-a pregătit intensiv pentru examenul de Bacalaureat 2025, prin foarte multă muncă și dedicare: „Eu am fost plecată anul trecut în SUA și mi-a fost mai greu să recuperez materia pe un an, dar am reușit cu ajutorul profesorilor, cărora le și mulțumesc pe această cale că m-au ajutat și reușit să recuperez materia”.
Pe viitor, Zara vrea să studieze ingineria biomedicală la o universitate din Irlanda: „Acesta a fost unul din motivele pentru care am muncit atât de mult, la admitere contând media de la Bacalaureat. Dar am învățat foarte mult și pe parcursul anilor”, a mărturisit tânăra din Sebeș.
De asemenea, Zara a fost șefă de promoție la Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebeș, absolvind cei patru ani de liceu cu media 9,96: „Am avut o singură medie de 9 în toți cei patru ani, în clasa a XII-a. La admitere vor conta mediile din liceu și media la Bacalaureat, nu voi da examen de admitere, doar CV-ul meu”, mai spune eleva.
Vestea că a obținut una din cele două note de 10 din județul Alba a bucurat-o nespus pe Zara: „Sunt foarte fericită, dar și foarte recunoscătoare pentru că am depus foarte mult efort anul acesta, dar împlinită pentru că toată această muncă a fost răsplătită de acest rezultat. Mai mult, această medie mă va ajuta să ajung acolo unde îmi doresc să studiez”. a concluzionat eleva de 10 de la Sebeș.
Învățământ-Cultură
120 de elevi, voluntari la cea de-a XLV-a ediție a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, excursie de documentare pe Valea Sebeșului
Primăria Municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș au organizat, și în acest an, o incursiune documentară pe Valea Sebeșului, la care au participat 120 de elevi ai Sebeșului, însoțiți de cadre didactice, ca un gest simbolic de mulțumire pentru implicarea lor, în calitate de voluntari, în buna desfășurare a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, ediția a XLV-a, care a avut loc în perioada 23-25 mai 2025, la Sebeș, Lancrăm și Câlnic.
Tinerii studiază la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș, la Liceul Tehnologic și la Liceul German, fiind foarte activi în viața culturală a orașului, participând la evenimente educative și oferind sprijin în activitățile bibliotecii.
Reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” le-au reamintit tinerilor importanța festivalului și atașamentul lui Lucian Blaga (1895-1961) față de locurile natale și față de frumusețile Văii Sebeșului. Aceleași sentimente de patriotism și de responsabilitate le regăsim la inginerul Dorin Pavel (1900-1979), nepotul lui Lucian Blaga, fondatorul hidroenergeticii românești, cel care își doarme somnul de veci în cimitirul din Lancrăm, alături de ilustrul său unchi, Lucian Blaga, Pentru a descoperi „arhitectura apelor”, tinerii au fost ghidați într-o vizită la Centrala Hidroelectrică de la Șugag, iar apoi au fost în vizită la muzeul etnografic din comună.
În cadrul unui prânz festiv, voluntarilor le-au fost înmânate diplome de recunoștință de către primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, și câte un exemplar din ediția specială a volumului „Poemele luminii”, tipărit pentru a marca 130 de ani de la nașterea lui Lucian Blaga.
Învățământ-Cultură
Numeroase premii și mențiuni obținute de elevii Liceului German Sebeș la Concursul Național „Micii Exploratori” – disciplina istorie
Elevii Liceului German Sebeș, coordonați de domnul profesor doctor Mihai-Octavian Groza, s-au remarcat și anul acesta, prin premiile și mențiunile obținute, la Concursul Național „Micii Exploratori” – disciplina istorie, înscris în calendarul competițional al Ministerului Educației și Cercetării.
Lotul Liceului German Sebeș, alcătuit din elevi ai claselor a V-a A și a VII-a A, a reușit să-și revendice următoarele premii: Premiul I (elevii David Octavian Dărămuș, Paula Isabela Györfy și Ștefan Țîrlea din clasa a V-a A) și Mențiune (elevii Rafael Cristian Rotaru, Marc Damian-Filip, Ruth-Sonia Gherdea, Lara Haizea Hăbean, Tabea Ruth Hetea, Luca Kellinger, Paula Franziska Klusch, Maria Alexia Moga din clasa a V-a A și eleva Andreea Georgiana Lupu din clasa a VII-a A).
„Ne bucurăm de faptul că, la Liceul German Sebeș, elevii pasionați de istorie se remarcă prin rezultatele obținute și activitățile desfășurate alături de domnul profesor Mihai-Octavian Groza. Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute!”, au transmis reprezentanții Licveului German Sebeș.