Știri din zonă
Polițiștii de la IPJ Alba l-au ajutat pe Moș Crăciun să ajungă la copiii ocrotiți în Casa de tip familial „Sfântul Apostol Andrei” din Vingard
Copiii ocrotiți în Casa de tip familial „Sfântul Apostol Andrei” din localitatea Vingard au avut parte săptămâna aceasta de o mare bucurie. Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba l-au ajutat pe Moș Crăciun să ajungă în mijlocul lor.
Moșul și ajutoarele lui le-au adus copiilor un brad de Crăciun și cadouri în care au pus încălțăminte de iarnă, jucării și dulciuri. Copiii i-au primit cu bucurie pe Moș Crăciun și pe polițiști în biserica din parohia Vingard unde au interpretat colinde și au recitat poezii. Copiii le-au mulțumit astfel polițiștilor pentru gestul deosebit de frumos pe care oamenii legii l-au făcut în prag de sărbători.
„Nu cred că pentru acești copii este o bucurie mai mare decât atunci când simt că cineva îi iubește. Acum, mai mult ca oricând, vedem cum oameni cu suflet mare l-au ajutat pe Moș Crăciun la procurarea darurilor, întinzând o mână celor aflați în suferință. Iată câtă bucurie ați putut face astăzi acestor copilași care poate au cele necesare traiului, chiar poate mai mult decât unii copii ai satelor, dar cea mai mare povară care-i apasă pe acești copii este lipsa mamei și a tatălui. Vreau să le mulțumesc angajaților Inspectoratului de Poliție Județean Alba pentru dărnicia și dragostea lor. Sunt foarte fericit să văd că și-au deschis sufletele pentru a aduce o bucurie copiilor pe care noi îi creștem”, a spus părintele Ioan Stănilă, coordonatorul Casei de tip familial „Sfântul Apostol Andrei” Vingard.
Cadourile oferite copiilor de la Casa de tip familial din Vingard au fost pregătite în urma donațiilor făcute de polițiștii din județul Alba în cadrul campaniei umanitare „De Crăciun dăruiește din suflet”, inițiată și derulată de Inspectoratul de Poliție Județean Alba.
„Am venit cu toată dragostea să-l ajutăm pe Moș Crăciun să le aducă acestor copii minunați cadouri, pentru ca ei să întâmpine sărbătorile de iarnă cu toată bucuria și cu toate lucrurile de care au nevoie. Suntem fericiți că am reușit să aducem o fărâmă de bucurie în inima acestor copii”, a precizat comisar de poliție Luminița Prodan, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Alba.
Aşezământul, coordonat de părintele Ioan Stănilă, face parte din reţeaua de asistenţă socială a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia şi este prima casă de tip familial înfiinţată pe lângă o parohie ortodoxă din România. Casa de tip familial ocroteşte în prezent 14 copii cu vârste cuprinse între 4 şi 15 ani.
„Din anul 1999 de când funcționează această casă de tip familial am crescut zeci de copii și avem o mulțumire sufletească atunci când îi vedem crescând, realizându-se și întemeindu-și propriile familii. Avem tinere care au absolvit un master sau Şcoala Postliceală de Farmacist. Nu cred că poate fi mai mare bucuria atunci când crești un copil decât să îl vezi realizat. Aceasta este munca pe care am făcut-o noi și credincioșii parohiei. Am avut și încercări dar tot timpul L-am rugat pe Dumnezeu să ne ajute să trecem cu bine peste toate obstacolele să putem să fim într-adevăr părinți pentru acești copii”, a mai spus părintele Ioan Stănilă.
Casa de tip familial „Sfântul Apostol Andrei” Vingard a fost deschisă în anul 1999 şi este prima casă de tip familial înfiinţată pe lângă o parohie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române.
Biroul de Presă al Asociaţiei Filantropia Alba Iulia

Știri din zonă
Incendiu izbucnit la o colibă, din localitatea Boz. Intervin pompierii militari din Sebeș
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină sâmbătă, în jurul orei 23.00, pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit la o colibă din localitatea Boz, comuna Doștat.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în localitatea Boz, comuna Doștat. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o colibă. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.
Știri din zonă
Incendiu izbucnit la o locuință din Căpâlna. Intervin pompierii militari din Sebeș
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, sâmbătă după-amiază, pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Căpâlna, comuna Săsciori.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în localitatea Căpâlna. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință. Forțe alocate: 2 x ASAS”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Arde generalizat o locuință. Se intervine pentru stingerea incendiului. Fară victime”, a mai transmis ISU Alba.
Știri din zonă
Gheorghe Tamaș din Daia Română, ultimul veteran de război din județul Alba, a decedat la vârsta de 102 ani
Ultimul veteran de război, din județul Alba, a părăsit astăzi această lume, la vârsta de 102 ani, alăturându-se camarazilor săi din oastea cerească.
Gheorghe Tamaș s-a născut la 12 ianuarie 1923, în Daia Română. Înregimentat în cadrul Diviziei 20 Artilerie, veteranul de război a participat în cel de al Doilea Război Mondial, în perioada 1944-1945, luptând pe frontul de Vest, ca observator. A ajuns până în Cehoslovacia, iar experiența avută pe front a fost foarte dificilă. Celor interesați le povestea, cu durere în suflet, despre o întâmplare petrecută pe câmpul de luptă, atunci când un un tun a explodat, iar mai mulți camarazi și-au pierdut viața.
A fost îngrijit exemplar de fiica sa, Maria Tamaș, iar în ultimii ani a fost vizitat și aniversat cu respect și prețuire de reprezentanți ai Cercului Militar Alba Iulia, elevi și ofițeri ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia, oficialități locale și județene, dar și asociații
militare.
Odată cu plecarea din această lume a ultimului veteran de război, se încheie un capitol al istoriei orale a județului Alba. Rămân mărturii întâlnirile cu veteranii de război și poveștile lor de pe front, care vor fi publicate în viitorul apropiat de Cercul Militar Alba Iulia. Astfel, veteranii de război vor rămâne în memoria noastră, iar faptele eroice de arme, model pentru toți.
Gheorghe Tamaș, eroul din Daia Română, va fi înmormântat duminică, 29 iunie 2025, cu onoruri militare, la cimitirul din satul natal.