Rămâi conectat

Administrație

Mulțumiri adresate de primarul Dorin Nistor companiilor Star Assembly, Star Transmission, Elis Pavaje și Elit pentru sponsorizările oferite Spitalului Municipal Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Spitalul Municipal Sebeș a beneficiat în anul 2021 de un buget de peste 72 milioane de lei, cel mai mare din istoria instituției, un alt pas important după anul pandemic 2020, când bugetul a fost, de asemenea, generos și a însumat 45 milioane lei.

Spitalului Municipal Sebeș a reprezentat o prioritate pentru municipalitate, ținând cont de evoluția pandemiei de Covid-19, dar și de proiectele pe care primarul Dorin Nistor le susține pentru a veni în sprijinul sănătății (în acest sens, menționăm demersurile importante efectuate la nivel guvernamental pentru construirea unui nou corp de spital).

Anul 2021 a consemnat un alt aspect important pentru Spitalul din Sebeș, fiind anul în care s-a materializat primul proiect cu finanțare europeană de care a beneficiat vreodată: peste 16 milioane de lei investiți în aparatură și echipamente medicale, prin Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, grație unui proiect elaborat de echipa din Primăria Municipiului Sebeș, depus în cadrul apelului POIM/819/9/1/Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19.

„Eforturile administrației locale pentru a îmbunătăți serviciile medicale oferite la Sebeș au găsit ecou favorabil și în rândul companiilor, care au ales să investească o parte din profitul lor în beneficiul comunității. Le mulțumesc în mod public companiilor Star Assembly, Star Transmission, Elis Pavaje și Elit pentru acest parteneriat de încredere pe care ni l-au oferit și îmi doresc să facem cunoscute aceste finanțări pe care le fructificăm pentru a îmbunătății confortul pacienților și serviciile de sănătate oferite de Spitalul Municipal Sebeș”, transmite primarul Dorin Nistor.

Deși nu își desfășoară activitatea pe raza teritorială a Municipiului Sebeș, compania ELIT SRL a susținut spitalul cu o sponsorizare în valoare de 250.000 lei, care s-a concretizat în: lucrări de extindere a clădirii în zona stației de oxigen, lucrări de reparații la casa pompelor de apă, reparații de împrejmuire a spitalului, reparații la geamurile aflate în corpul administrativ și suplimentarea materialelor necesare pentru extinderea rețelei de oxigen.

Companiile Star Assembly și Star Transmission au rămas parteneri de cursă lungă ai Spitalului Municipal Sebeș, din fondurile primite ca sponsorizare, prin contractul nr. 49/2020 în valoare totală de 2 milioane lei, fiind executate lucrări de reparații la blocul alimentar (peste 162.000 lei), lucrări de înlocuire a tâmplăriei vechi – cu reparațiile aferente acestor lucrări (cca. 90.000 lei).

SC ELIS PAVAJE SRL, o companie de top de pe raza Municipiului Sebeș, a susținut financiar lucrările de reparații la fațada corpului principal al spitalului, în valoare de peste 460.000 lei, lucrări aflate în derulare.

Așadar, la Sebeș, tot mai multe fapte bune în bilanțul unei comunități care are planuri ambițioase de viitor, planuri la care contribuie decisiv dezvoltarea economică, dar și implicarea companiilor în viața urbei, dovadă a unui parteneriat durabil cu administrația publică locală.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Administrație

În zilele de 18 și 19 iunie 2026, la Sebeș se vor executa intervenții de dezinsecție și deratizare. Vezi recomandările pentru cetățeni

sebesinfo.ro

Publicat

în

Primăria Municipiului Sebeș aduce la cunoștința cetățenilor că în perioada 18-19 iunie 2026, în intervalul orar 22:00-01:00, în funcție de condițiile meteorologice, se vor desfășura intervenții de deratizare și dezinsecție pe raza domeniului public și privat al Municipiului Sebeș.

Substanța utilizată pentru dezinsecția exterioară este: Solfac Trio EC 140 NF, avizată de Ministerul Sănătății, cu o concentrație a soluției de lucru de 1200 ml/300 litri de apă, pentru combaterea țânțarilor. Acestea nu sunt toxice pentru oameni și animale, sunt biodegradabile aplicate în mediul exterior.

Cetățenii, în special copiii, persoanele vârstnice, cardiace, astmatice sau alergice la diverși compuși chimici, sunt rugați să își ia toate măsurile pentru a nu intra în raza directă de acțiune a utilajelor de pulverizat. De asemenea, proprietarii locuințelor cu ferestre situate la o distanță de maxim 20 de metri față de aliniamentul stradal sunt rugați să țină ferestrele închise în perioada 18-19 iunie 2026 în intervalul orar menționat.

În caz de inhalare, contact cu pielea, ochii sau ingerare, măsurile care trebuie respectate pentru produsul Solfac Trio EC 140 NF:

– Inhalare: Duceți subiectul la aer curat. Dacă respirația se oprește, faceți respirație artificială. Sunați imediat un medic.
– Contactul cu pielea: Scoateți hainele contaminate. Se va face imediat duș. Spălați hainele contaminate înainte de a le refolosi.
– Contactul cu ochii: Scoateți lentilele de contact. Spălați imediat cu multă apă timp de cel puțin 15 minute, deschizând bine pleoapele. Consultați un medic dacă problema persistă.
– Ingerare: Apelați imediat un medic. NU se va induce stare de vomă. Nu administrați nimic care nu este autorizat în mod expres de medic.

Deratizarea exterioară se va realiza prin amplasarea de raticid Rodex Pasta Bait în stații de intoxicare din plastic, cu cheie, etichetate, în 18 iunie 2026. Dozaj 100 g/stație de intoxicare. Antidot în caz de ingerare accidental de raticid: Vitamina K1.

În cazul în care conditiile meteorologice vor împiedica desfășurarea acestor acțiuni, perioada de efectuare a activităților va fi reprogramată.

Crescătorii de albine sunt rugați ca în perioada efectuării serviciilor de dezinsecție să ia toate măsurile pentru protejarea familiilor de albine.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Investiții de peste 25 de milioane de lei pentru modernizarea a 10 hectare de spații verzi și agrement, în Pacrul „Arini” din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Parcul „Arini” din Sebeș va fi transformat radical în următoarele 18 luni, în urma implementării a două proiecte de reabilitare finanțate din fonduri nerambursabile. Autoritățile locale au predat oficial amplasamentul constructorului, marcând astfel debutul lucrărilor care vizează modernizarea unei suprafețe totale de aproximativ 10 hectare.

Primarul municipiului Sebeș. Dorin Nistor, a declarat pentru ziarulunirea.ro că proiectele reprezintă rezultatul unui efort început încă din anul 2019 și că investiția va schimba semnificativ aspectul și funcționalitatea parcului.

„Prin ADR Centru am încheiat contractul de finanțare pentru proiecte la care lucrăm încă din 2019, iar astăzi am ajuns într-un punct care ne îndreptățește să credem că peste un an și jumătate-doi acest parc va arăta cu totul și cu totul diferit”, a afirmat edilul.

• Investiție de peste 25,5 milioane de lei în Parcul Arini din Sebeș

Valoarea totală a celor două proiecte depășește 25,5 milioane de lei și urmărește crearea unui spațiu urban modern, adaptat nevoilor tuturor categoriilor de vârstă.

„Este vorba de un proiect care se ridică la peste 25,5 milioane de lei și care va genera un spațiu urban facil din toate punctele de vedere. De o parte avem zona verde, unde rămânem consecvenți cu plantarea de arbori, amenajarea zonelor de umbră, de plimbare și de odihnă, dar și cu zone dedicate copiilor și tinerilor”, a explicat primarul.

• „Cele 10 hectare vor deveni principalul punct de atracție al Sebeșului pentru petrecerea timpului liber”

Conform proiectului, Parcul Arini va beneficia de noi locuri de joacă pentru copii, skate park, piste pentru biciclete, un teatru de vară și zone de picnic.

„Parcul va primi toate vârstele și vom avea o adresabilitate foarte mare. Sunt convins că aceste 10 hectare vor deveni principalul punct de atracție al Sebeșului pentru petrecerea timpului liber. Face parte din strategia noastră de a remodela atât zonele centrale ale orașului, cât și zonele de agrement și parcurile”, a precizat acesta.

Autoritățile estimează că lucrările vor fi finalizate în aproximativ 18 luni, cu condiția ca sezonul rece să nu provoace întârzieri semnificative.

„Acesta este termenul de finalizare al lucrărilor. Sperăm să nu apară impedimente legate de vreme pe timpul sezonului rece, astfel încât proiectul să poată fi dus la bun sfârșit în această perioadă”, a spus primarul.

• Majoritatea arborilor maturi din parcul Arini ar urma să fie păstrați

În ceea ce privește vegetația existentă, administrația locală susține că va păstra majoritatea arborilor maturi din parc.

„Vom încerca să păstrăm toți copacii și nu vrem să tăiem decât exemplarele bolnave. Arborii vor fi toaletați, iar noi vom planta alții noi, astfel încât zona verde să aibă o densitate cât mai mare”, a declarat primarul Dorin Nistor.

Totodată, spațiile verzi vor fi refăcute integral și vor beneficia de sisteme moderne de irigații.

„Gazonul va fi înlocuit și vor fi instalate sisteme de irigație, astfel încât parcul să rămână verde inclusiv în sezonul cald. Știm că, după începerea lucrărilor la baraj, scăderea pânzei freatice a generat probleme pentru vegetația din această zonă, iar investițiile propuse vor contribui la remedierea acestei situații”, a conchis edilul din Sebeș.

Predarea amplasamentului a avut loc în cursul zilei de luni, 8 iunie 2026, iar în perioada următoare vor fi emise ordinele de începere a lucrărilor.

Modernizarea Parcului Arini reprezintă una dintre cele mai importante investiții în infrastructura de agrement a municipiului Sebeș, după reabilitarea Parcului Tineretului.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes