Știri din zonă
Jandarmii montani din cadrul Postului Montan Şugag au intervenit pentru salvarea a doi turişti rămași blocaţi în zăpadă
Jandarmeria Alba a fost informată telefonic ieri, 23 februarie 2017, la ora 19.40, despre faptul că două persoane au nevoie de ajutor, deoarece maşina în care se aflau a rămas blocată în zăpadă pe drumul naţional 67 C (Transalpina).
La ora 21.35 subofiţerii din cadrul Jandarmeriei Alba împreună cu trei lucrători din cadrul Salvamont Alba au ajuns la faţa locului, zona Oaşa, unde au identificat şi au scos din zăpadă autoturismul blocat. După deszăpezire persoanele în cauză au fost conduse la postul de poliţie din localitatea Şugag în vederea luării măsurilor legale de către lucrătorii de poliţie abilitaţi să constate contravenţii pe drumurile publice. Efectivele din cadrul Jandarmeriei Alba s-au pus în mişcare pe drumul de întoarcere la ora 23.05.
Reamintim turiștilor că accesul spre Domeniul Schiabil Şurianu este posibil doar dinspre municipiul Sebeş, celelalte comunicaţii fiind impracticabile. Astfel, până la Barajul Oaşa, se poate urca pe drumul naţional 67 C (Transalpina), după care va trebui urmat drumul judeţean 704 până la Luncile Prigoanei, iar de acolo drumul judeţean 709 K, până la baza domeniului schiabil. Foarte important de reţinut este faptul că drumul naţional 67 C (Transalpina) este închis circulaţiei, de la Barajul Oaşa spre Obârşia Lotrului.
Totodată cetățenii pot apela cu încredere, în orice situaţie, la ajutorul echipajelor de jandarmerie, atât prin contact direct cât şi prin apelarea numărului unic de urgenţe – 112.

Știri din zonă
Bărbat de 41 de ani din Câlnic reținut de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat conducând cu o alcoolemie de 1,68 mg/litru
Polițiștii din Municipiul Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 41 de ani, din localitatea Câlnic, județul Alba, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.
La data de 16 iunie 2025, în jurul orei 16.00, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe raza localității Câlnic, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, din Câlnic.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 1,68 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea sub influența alcoolului.
Știri din zonă
20–22 iunie 2025: Expoziția Regională de Iepuri Tineret – Ediția a IV-a, la Vințu de Jos
Între 20 și 22 iunie 2025, la Vintu de Jos va avea loc cea de-a patra ediție a Expoziției Regionale de Iepuri Tineret, un eveniment organizat de Asociația Clubul Crescătorilor de Iepuri de Rasă din Ardeal.
Evenimentul reunește peste 305 exemplare de pui de iepuri din 25 de rase, inclusiv cele trei rase românești omologate, reprezentative pentru patrimoniul genetic național. Printre participanți se regăsesc crescători valoroși, multipli campioni naționali și europeni, care contribuie activ la dezvoltarea cuniculturii românești și europene.
Arbitrajul este asigurat de arbitri naționali recunoscuți, alături de arbitri de club, garantând o evaluare profesionistă a exemplarelor expuse.
Programul de vizitare este următorul:
• Vineri, 20 iunie: 16:00 – 18:00
• Sâmbătă, 21 iunie: 08:00 – 18:00
• Duminică, 22 iunie: 08:00 – 14:00
Prețul biletului de intrare este 10 lei.
Publicul este invitat să descopere frumusețea și diversitatea raselor de iepuri, într-un cadru profesionist și prietenos.
Știri din zonă
Intervenție a pompierilor militari din Sebeș, după ce un autoturism a luat foc pe DN 67C
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, vineri după-amiază, după ce un autoturism a luat foc pe DN 67C, la Căpâlna.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în loc. Căpâlna (com. Săsciori), pe DN 67C. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la un autoturism. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „Incendiul a fost stins. A ars în totalitate un autoturism, Fără victime”, a mai transmis ISU Alba.