Știri din zonă
Investiție de peste 9.3 milioane de lei pentru modernizarea străzilor din Câlnic
Primăria Câlnic a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru execuția lucrărilor de modernizare a străzilor din comună. Valoarea totală estimată a investiției este de 9.398.700,50, fără TVA.
Străzile care fac obiectul prezentei documentații se desfășoară pe teritoriul administrativ al comunei Câlnic și sunt în lungime totală de 4.367 km. în cea mai mare parte acestea sunt pietruite sau din pământ. Există de asemenea străzi cu asfalt degradat (str. Calea Dealului), îmbrăcăminte din dale degradate (str. Bodea, str. Cimitirului).
Structura rutieră adoptată pentru sectoarele de străzi este prezentată mai jos:
Soluția 1 – structură rutieră tip 1 A (structură rutieră suplă):
• 4 cm strat de uzura din BA 16 rul 50/70, conform SR EN 13108-1 ;AND 605-2016;
• 5 cm strat de legătură BAD22,4 leg 50/70 conform SR EN 13108-1, AND 605-2016;
• 15 cm strat de bază piatră spartă împănată conform SR EN 13242;
• 25 cm strat de fundație din balast conform SR EN 13242 si STAS 6400;
• 15 cm strat de forma din balast conform SR EN 13242 si STAS 6400;
Soluția 1 – structură rutieră tip 1 B (structură rutieră suplă) -pentru străzile cu îmbrăcăminte asfaltică existent:
• 4 cm strat de uzura din BA16 rul 50/70, cf. SR EN 13108-1;AND 605-2016;
• membrana antifisură cf. SR EN 13249:2001;
• 3-5cm reparatii cu frezare, cf. AND 547/2013;
• 9 cm strat de mixtura asfaltica existent;
• 15 cm strat de bază piatră spartă existent;
• 40 cm strat de fundație din balast existent cf. SR EN 13242 si STAS 6400;
Soluția 1 – structură rutieră tip 1 C (structură rutieră trotuare):
• 6 cm imbracaminte din pavaje autoblocante conform SR-EN-1338-2004, SR 6978/1995;
• 5 cm strat de nisip conform SR EN 13242 si STAS 6400;
• 12 cm strat de baza din piatră spartă conform SR EN 13242;
• 15 cm strat de fundație din balast conform SR EN 13242 și STAS6400;
Proiectul își propune creșterea gradului de confort și siguranță a circulației auto și pietonală în zonă și implicit duce la îmbunătățirea calității vieții locuitorilor din comun a Câlnic.
FOTO: ARHIVĂ

Știri din zonă
Tragedie pe DN 67C, între Laz și Căpâlna. Un motociclist de 28 de ani din Vințu de Jos a murit după ce s-a izbit de un parapet
Un motociclist în vârstă de 28 de ani, din comuna Vințu de Jos, și-a pierdut viața în urma unui accident rutier produs duminică, pe DN 67C, între localitățile Laz și Căpâlna.

Accidentul a fost semnalat prin SNUAU 112 în jurul orei 11:20. Potrivit primelor cercetări efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, tânărul se deplasa cu motocicleta pe direcția Sebeș–Șugag, iar la kilometrul 134 ar fi pierdut controlul asupra vehiculului.
Motocicleta a intrat în coliziune cu parapetul metalic amplasat pe marginea drumului. În urma impactului, motociclistul a suferit leziuni grave. Echipajele medicale au efectuat manevre de resuscitare, însă, din nefericire, victima nu a răspuns acestora, fiind declarat decesul.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul, în cadrul unui dosar penal întocmit pentru infracțiunea de ucidere din culpă.
Știri din zonă
Un tânăr de 28 de ani a decedat, în urma unui acccident rutier produs pe DN 67C, între Laz și Căpâlna
Pompierii din cadrul Detașamentului Sebeș intervin, duminică, pentru acordarea primului ajutor medical în urma unui accident rutier produs pe DN 67C, între localitățile Laz și Căpâlna.

Potrivit primelor informații, în accident ar fi implicată o motocicletă, iar o persoană ar fi posibil în stare de inconștiență.
La fața locului au fost alocate un echipaj de prim ajutor din cadrul ISU Alba și o ambulanță SAJ, cu medic.
ACTUALIZARE 1: „La locul producerii accidentului se va deplasa și un elicopter SMURD”, a mai transmis ISU Alba.
ACTUALIZARE 2: „Ca urmare a accidentului, a fost declarat decesul unei persoane de sex masculin, aproximativ 28 de ani, fiind efectuate manevrele de resuscitare, însă fară rezultat”, a transmis ISU Alba.
Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Din Județacum 5 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 10 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 10 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 5 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | sebesinfo.ro
Ştirea taacum 9 luniBătaie izbucnită între doi elevi de la Liceul Tehnologic Sebeș, din cauza unei colege
Ştirea taacum 10 luniLa Sebeș, vulpile traverseaza strada folosind trecerea de pietoni…




















