Rămâi conectat

Știri din zonă

Investiție de peste 3 milioane de lei în modernizarea a 7 străzi din comuna Vințu de Jos

sebesinfo.ro

Publicat

în

Primăria comunei Vințu de Jos a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru lucrări de construcție drumuri în cadrul proiectului „Modernizare străzi din interiorul localității Vințu de Jos”. Valoarea totală estimată a contractului este de 3.079.514,09 lei, fără TVA.

Administrația este un factor principal în cadrul dezvoltării locale, deoarece determină în mare măsură activitatea economică și productivitatea, precum și sporirea bunului mers al mediului local, creând premisele, pe termen lung, pentru existența unui nivel mai ridicat de trai și de calitate a vieții.

Având în vedere tendințele demografice negative, profilul administrativ al comunei, asigurarea nevoilor populației este o condiție esențială pentru o creștere inteligentă și durabilă.

Acest deziderat nu se poate realiza însă fără o infrastructură adecvată/corespunzătoare. Infrastructura administrativă este esențială pentru construirea de legături sociale, de parteneriate public-privat și de activități în folosul locuitorilor comunei.

Mediul rural constituie un procent semnificativ din totalitatea UAT-urilor atât la nivel local cât și la nivel național. Deoarece populația din zonele rurale a migrat către orașele din imediata vecinătate, populația îmbătrânește constant, și este nevoie de o conștientizare a calităților și beneficiilor de a locui într-o astfel de zonă pitorească, și de investiții pentru a atrage populația tânără înspre o dezvoltare durabilă a comunității locale.

Prezentul proiect tratează modernizarea străzilor Lucian Blaga, Mihai Eminescu, Primăverii, Luceafărului, Traian, Ștefan cel Mare și Viitorului din interiorul localității Vințu de Jos.

În prezent pe străzile care face obiectul prezentului proiect există următoarele deficiențe:

– lipsa sistemului rutier cu îmbrăcăminte modernă. în perioadele umede fiind foarte greu accesibile.
– lipsa unui sistem rutier modern produce poluare fonică mai mare.
– lipsa semnalizării rutiere atât verticale cât și orizontale care mărește riscul de producere a accidentelor.
– lipsa rigolelor amenajate, apele pluviale nu pot fi colectate și evacuate rapid de pe carosabil, producând defecte în carosabil la fiecare ploaie abundentă astfel în perioadele umede sunt greu practicabile, și crește foarte mult riscul accidentelor și totodată afectează stabilitatea corpului străzii.

Clasa de importanță a construcțiilor stabilită conform normativului HG 766/1997 și Legii 10/1995 este III iar categoria de importanță este C-normală.

Din punct de vedere STAS 10144/3-91 străzile din localitatea Vințu de Jos se în cadrează în categoria a IV-a. iar conform OMT 1296/2017 drumurile locale se pot încadra în clasa tehnică V.

Lucrările presupun modernizarea străzilor Lucian Blaga. Mihai Eminescu, Primăverii, Luceafărului, Traian. Ștefan cel Mare și Viitorului din interiorul localității Vințu de Jos, având o lungime de 1.550 metri.

Lucrări de modernizare pe strada Lucian Blaga presupun:

Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 50 metri, 1 = 6 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, 3 autoblocante, culoare gri, 4 cm substrat de nisip, 10 cm macadam ordinar, 15 cm piatra sparta, 20 cm fundație din balast.

Realizarea structurii rutiere pentru trotuar cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton ( 140 mp) presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, 4 cm substrat de nisip, 8 cm macadam ordinar, 20 cm fundație din balast.

– asigurarea scurgerii apelor pluviale se realizează cu ajutorul rigolelor de tip scafa din elemente prefabricate din beton vibropresat 40X30X12cm (102 ml) dispuse pe o parte si de alta a carosabilului fiind incluse în lățimea carosabilului.

– Canalizarea pluvială locală este propusă din cămine din beton cu Dn800 echipate cu capace carosabile sau capace carosabile traforate din fontă ( 2 bucăți), teavă PVC Dn250 sn8 ( 48 metri), guri de scurgere complet echipate cu grătare carosabile din fontă ( 2 buc) racordate cu teavă PVC Dnl60(8ml).

– pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor realiza marcaje longitudinale ( 0,15 km) și se vor amplasa indicatoare de circulație în concordanță cu marcajele ( 2 buc).

Lucrări de modernizare pe strada Mihai Eminescu presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 122 metri, 1 = 3,50 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, autoblocante, culoare gri, 4 cm substrat de nisip. 10 cm macadam ordinar. 15 cm piatra sparta. 20 cm fundație din balast.

– Realizarea structurii rutiere pentru accesele în curți cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton ( 20 mp) presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat. 4 cm substrat de nisip, 8 cm macadam ordinar, 20 cm fundație din balast.

– Realizarea structurii rutiere la acostamente compusă din 15 cm piatră spartă (170 m)

– Asigurarea scurgerii apelor pluviale se realizează cu ajutorul rigolelor carosabile din elemente prefabricate din beton vibropresat 60x65x37 ( 126 m)
pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor amplasa indicatoare de circulație ( 4 buc).

Lucrări de modernizare pe strada Primăverii presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 106 metri, 1 medie = 7,10 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, autoblocante, culoare gri. 4 cm substrat de nisip, 10 cm macadam ordinar, 15 cm piatra sparta, 20 cm fundație din balast.

– asigurarea scurgerii apelor pluviale se realizează cu ajutorul rigolelor de tip scafă din elemente prefabricate din beton vibropresat 40X30X12cm (106 ml) dispuse pe axul străzii.

Lucrări de modernizare pe strada Luceafărului presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 91 metri, 1 minim = 5,50 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, autoblocante, culoare gri. 4 cm substrat de nisip. 10 cm macadam ordinar. 15 cm piatra sparta. 20 cm fundație din balast, pe cca. 20 m lungime pe partea stângă în sensul de creștere a picheților s-a prevăzut o fundație de tip parapet din beton armat C25/30 și beton simplu CI6/20 care să susțină pământul.

– Canalizarea pluvială locală este propusă din cămine din beton cu Dn800 echipate cu capace carosabile sau capace carosabile traforate din fontă ( 2 bucăți), teavă PVC Dn250 sn8 ( 41 metri)

– pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor amplasa indicatoare de circulație ( 3 buc).

Lucrări de modernizare pe strada Traian presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 251 metri, 1 = 6 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, autoblocante, culoare gri, 4 cm substrat de nisip. 10 cm macadam ordinar. 15 cm piatra sparta, 20 cm fundație din balast.

– Realizarea structurii rutiere pentru trotuar cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton ( 445 mp) presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, 4 cm substrat de nisip, 8 cm macadam ordinar, 20 cm fundație din balast.

– asigurarea scurgerii apelor pluviale se realizează cu ajutorul rigolelor de tip scafa din elemente prefabricate din beton vibropresat 40X30X12cm (502 ml) dispuse pe o parte si de alta a carosabilului fiind incluse în lățimea carosabilului.

– Canalizarea pluvială locală este propusă din cămine din beton cu Dn800 echipate cu capace carosabile sau capace carosabile traforate din fontă (6 bucăți), teavă PVC Dn250 sn8 ( 201 metri), guri de scurgere complet echipate cu grătare carosabile din fontă ( 12 buc) racordate cu teavă PVC Dnl60 (55 ml).

– pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor realiza marcaje longitudinale ( 0,75 km) și se vor amplasa indicatoare de circulație în concordanță cu marcajele (1 buc).

Lucrări de modernizare pe strada Ștefan cel Mare presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din pavele prefabricate din beton la carosabil (L= 458 metri, I = 6 m) care presupune: 8 cm pavele prefabricate din beton de ciment vibropresat, autoblocante, culoare gri. 4 cm substrat de nisip, 10 cm macadam ordinar. 15 cm piatra sparta. 20 cm fundație din balast.

-asigurarea scurgerii apelor pluviale se realizează cu ajutorul rigolelor de tip scafa din elemente prefabricate din beton vibropresat 40X30X12cm (457) dispuse pe axul străzii.

– Canalizarea pluvială locală este propusă din cămine din beton cu Dn800 echipate cu capace carosabile sau capace carosabile traforate din fontă (11 bucăți), teavă PVC Dn250 sn8 ( 357 metri)

– pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor amplasa indicatoare de circulație ( 2 buc).

Lucrări de modernizare pe strada Viitorului presupun:

– Realizarea structurii rutiere cu îmbrăcăminte din beton asfaltic la carosabil (L= 472 metri, 1 = 5,50 m) care presupune: 4 cm beton asfaltic BA 16 – strat de uzura, 6 cm binder de criblura BAD 22,4 – strat de legătura. 10 cm macadam – strat de baza. 15 cm piatra sparta amestec optimal – strat superior de fundație, 20 cm strat de balast amestec optimal – strat inferior de fundație.

– pentru asigurarea continuității scurgerii apelor prin rigola monolită proiectată ( L= 285 m), în dreptul acceselor în curți s-au prevăzut podețe tubulare din țeavă corugată sn8, Dn315. de 6.00 m fiecare.

– pentru siguranța în exploatare a participanților la trafic se vor realiza marcaje longitudinale ( 0,80 km) și se vor amplasa indicatoare de circulație în concordanță cu marcajele ( 1 buc).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Bărbat de 41 de ani din Câlnic reținut de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat conducând cu o alcoolemie de 1,68 mg/litru

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii din Municipiul Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 41 de ani, din localitatea Câlnic, județul Alba, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.

La data de 16 iunie 2025, în jurul orei 16.00, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe raza localității Câlnic, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, din Câlnic.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 1,68 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea sub influența alcoolului.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

20–22 iunie 2025: Expoziția Regională de Iepuri Tineret – Ediția a IV-a, la Vințu de Jos

sebesinfo.ro

Publicat

în

Între 20 și 22 iunie 2025, la Vintu de Jos va avea loc cea de-a patra ediție a Expoziției Regionale de Iepuri Tineret, un eveniment organizat de Asociația Clubul Crescătorilor de Iepuri de Rasă din Ardeal.

Evenimentul reunește peste 305 exemplare de pui de iepuri din 25 de rase, inclusiv cele trei rase românești omologate, reprezentative pentru patrimoniul genetic național. Printre participanți se regăsesc crescători valoroși, multipli campioni naționali și europeni, care contribuie activ la dezvoltarea cuniculturii românești și europene.

Arbitrajul este asigurat de arbitri naționali recunoscuți, alături de arbitri de club, garantând o evaluare profesionistă a exemplarelor expuse.

Programul de vizitare este următorul:

• Vineri, 20 iunie: 16:00 – 18:00
• Sâmbătă, 21 iunie: 08:00 – 18:00
• Duminică, 22 iunie: 08:00 – 14:00

Prețul biletului de intrare este 10 lei.

Publicul este invitat să descopere frumusețea și diversitatea raselor de iepuri, într-un cadru profesionist și prietenos.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Intervenție a pompierilor militari din Sebeș, după ce un autoturism a luat foc pe DN 67C

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, vineri după-amiază, după ce un autoturism a luat foc pe DN 67C, la Căpâlna.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în loc. Căpâlna (com. Săsciori), pe DN 67C. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la un autoturism. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul a fost stins. A ars în totalitate un autoturism, Fără victime”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes