Știri din zonă
Intervenție a jandarmilor montani din Șugag pentru recuperarea unui SUV care a derapat și a ajuns în șanțul de pe marginea drumului
Jandarmii de la Postul Montan Șugag au intervenit astăzi, 13 ianuarie 2018, în ajutorul unor turiști rămași blocați cu mașina în zona dintre lacul Oașa și Mănăstirea Oașa.
Turiștii erau în drum spre Șureanu, unde este domeniul schiabil aflat la cea mai mare altitudine din țară.
Mașina care a ajuns în șanț, un SUV, a fost recuperată cu ajutorul unui cablu de tractare. Incidentul nu este unul singular pe acest tronson de drum, potrivit schiorilor.
Mașinile trebuie să fie datate cu lanțuri pentru a ajunge la baza pârtiei, deoarece drumul este tot timpul acoperit cu zăpadă.
https://www.facebook.com/100009427119670/videos/1981485452175673/

Știri din zonă
Incendiu la un autoturism pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni
Un autoturism a fost cuprins de flăcări, luni, la amiază, pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni.

La fața locului intervine Detașamentul de Pompieri Sebeș, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.
Pompierii acționează pentru localizarea și lichidarea incendiului. Deocamdată, nu au fost comunicate informații privind existența unor victime sau cauza izbucnirii focului.
Știri din zonă
Cum s-a produs accidentul rutier de pe DN 67C, în urma căruia patru persoane au ajuns la spital
Un accident rutier soldat cu patru victime s-a produs duminică seara, 9 august 2026, pe DN 67C, între Șugag și Sebeș.

Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată, prin SNUAU 112, în jurul orei 20:41, cu privire la producerea evenimentului rutier.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că o femeie de 29 de ani, din municipiul Sebeș, care conducea un autoturism pe direcția Șugag – Sebeș, a intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus regulamentar din sens opus, respectiv Sebeș – Șugag, de un bărbat de 62 de ani, din orașul Petrila, județul Hunedoara.
În urma impactului, ambii conducători auto, precum și două pasagere – o femeie de 22 de ani, aflată în autoturismul condus de femeia de 29 de ani, și o femeie de 55 de ani, pasageră în autoturismul condus de bărbatul de 62 de ani – au suferit leziuni corporale.
Cele patru persoane au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Cei doi conducători auto nu au putut fi testați cu aparatul etilotest, motiv pentru care le-au fost prelevate mostre biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul, în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 12 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 4 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 9 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 9 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 4 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 12 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro
Din Județacum 8 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | sebesinfo.ro
























