Rămâi conectat

Sport

HCM Făgăraş – Voinţa Sebeş: 30-27

sebesinfo.ro

Publicat

în

Voinţa Sebeş a susţinut azi un nou joc de verificare, în deplasare cu divizionara secundă HCM Fărăgaş, pierdut cu scorul 27-30 (10-14).

fagaras-hcm-sebesEchipa din Liga a 3-a, condusă de Alexandru Weber se pregăteşte astfel de barajul pentru promovarea în Diviza A, un nou joc test fiind sîmbătă, victorie în deplasare, cu Domino Hunedoara (40-25). “Ne-am ţinut bine de un adversar valoros, am încercat să exersăm anumite scheme, dar am păcătuit prin ratări. Băieţii merită felicitaţi pentru modul cum s-au prezentat la acest meci de verificare“, a spus antrenorul Alexandru Weber.

Golurile au fost înscrise de Mihai Macarie – 9, Vlad Breazu – 5, Iulian Grozav – 4, Cristian Opincariu, Iancu Mărginean şi Silviu Morariu – câte 3, din lot mai făcând parte Radu Balasz, Mihai Munteanu – Lucian Nimu, Bogdan Borza şi Claudiu Farcaş. Au absentat, din diverse motive Liviu Moga, Daniel Drăghiţă, Adrian Ţone, Adrian Cunţan, Dănuţ Cutean, Raul Muntean.

Înfiinţată în toamna trecută, Voinţa Savini Due Sebeş are drept obiectiv accederea în eşalonul secund, la turneul final urmând să participe cele 8 câştigătoare ale Euroregiunilor. În proporţie de 95 la sută, Sala “Florin Fleşeriu” va găzdui partidele de promovare, urmând să promoveze 4 echipe din cele 8 participante, Voinţa Sebeş înaintând o ofertă oficială în acest sens Federaţiei Române de Handbal.

FOTO: ARHIVĂ


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sport

Echipa Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, câștigătoarea celei de-a IV ediții a Cupei „Mihail Kogălniceanu” la minifotbal

sebesinfo.ro

Publicat

în

Vineri, 9 mai 2025, s-a desfășurat cea de-a IV-a ediție a Cupei „Mihail Kogălniceanu” la minifotbal. Competiția sportivă a avut la start patru echipe: Școala Gimnazială Petrești, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș, Școala Gimnazială Săsciori și Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș.

Rezultate:

Locul I – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Locul II – Școala Gimnazială Săsciori

Locul III – Școala Gimnazială Petrești

Mențiune – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș

Elevii participanți au primit diplome și echipament sportiv.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Șandru Ioana Maria, elevă a LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș, Locul I la Turneul J30 de la Timișoara

sebesinfo.ro

Publicat

în

Șandru Ioana Maria, elevă a Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș a reușit să obțină Locul I la Turneul J30 desfășurat la Timișoara și Locul II la Campionatele Naționale U18 de tenis ale României, cu toate că nu are încă 16 ani împliniți.

„Felicitări elevei noastre Șandru Ioana Maria pentru rezultatele excepționale la tenis de câmp: Locul II la Campionatele Naționale U18, deși nu a împlinit încă 16 ani, și Locul I la Turneul J30 Timișoara! Felicitări, Mary, ție și echipei care a contribuit la acest succes!”, au transmis reprezentanții Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

„Alb-verzii”, o victorie cât un campionat: Performanța Ighiu – Hidro Mecanica Șugag 1-2 (1-1)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Hidro Mecanica Șugag a câștigat sâmbătă, cu scorul de 2-1 (1-1), derby-ul rundei cu numărul XXIV al Ligii a 4-a Alba, disputat în deplasare, pe terenul formației Performanța Ighiu, echipă care ocupa locul 3.

Partida a început cu un moment de reculegere în memoria Papei Francisc. Întâlnirea s-a jucat pe o ploaie măruntă, care a durat până la finalul partidei. „Alb-verzii” au început mai bine jocul, și au primii care au punctat pe tabelă. Reușita i-a aparținut lui Adrian Potopea, care a transformat de la punctul „cu var”, penalty-ul obținut de Daniel Lupșan.

Șugagul a mai avut o ocazie de a înscrie prin Beni Galdean, șutul jucătorului Hidro Mecanicii a fost respins de portarul Performanței. Gazdele vor egala, prin Raica, cu un șut din interiorul careului care a trecut pe lângă Șerban. Frentiu Razvan putea aduce Hidro Mecanica în avantaj, dar șutul acestuia din exteriorul careului a fost respins de portar. Alex Șerban a fost îngerul păzitor din poarta Hidro Mecanicii, goalkeeper-ul „alb-verzilor” având trei intervenții salvatoare la ocaziile jucătorilor Performanței. Echipa pregătită de Ionel Marcu putea intra în avantaj la pauză, dar șutul lui Frențiu din careul mic s-a dus peste transversală.

După pauză, jocul a scăzut în intensitate și în faze de poartă. Golul victoriei echipei de pe Valea Frumoasei, a fost reușit de Lupsan Daniel care a înscris cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă. Gazdele au alergat după egalare tot restul reprizei, dar nu au reușit să trimita balonul în plasă. În minutele de final, Danut Greapca putea închide derby-ul, dar atacantul Hidro Mecanicii a fost imprecis în duelul cu portarul Performanței.

S-a terminat 2-1, iar Hidro Mecanica a făcut un pas important spre titlul de campioană județeană.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes