Rămâi conectat

Știri din zonă

DSVSA Alba anunță identificarea unor focare de pestă porcină africană în localitățile Purcăreți și Șugag

sebesinfo.ro

Publicat

în

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba solicită crescătorilor de porci să respecte cu strictețe măsurile de prevenire a răspândirii îmbolnăvirilor cu pestă porcină africană (PPA), deoarece există risc crescut de propagare a virusului, în anumite zone din județ, în contextul în care în ultima lună au fost depistate patru noi focare, la Feneș, Pâclișa, Purcăreți și Șugag.

Cazurile de PPA au fost depistate la porci domestici, din gospodării ale oamenilor. În cazul fiecărui focar, echipe de medici veterinari din cadrul DSVSA Alba, au luat măsuri specifice de prevenire a răspândirii îmbolnăvirilor, precum: dezinfecția exploatației și spațiilor, plasarea exploatației sub supraveghere, declanșarea anchetei epizootice, neutralizarea cadavrelor, informarea populației privind măsurile specifice, stabilirea zonelor de afectate, amplasarea de dezinfectoare pietonale, menținerea în exploatații a suinelor din zonele afectate și verificarea stării lor de sănătate etc. În fiecare caz a fost convocat Centrul Local pentru Combaterea Bolilor pentru aprobarea măsurilor de stingere a focarelor.

Virusul pestei porcine africane este foarte contagios, poate fi răspândit prin contact direct cu porci infectați, fluide biologice provenite de la porcii contaminați și prin contact indirect prin intermediul echipamentelor agricole, camioanelor sau oamenilor care au venit în contact cu animalele bolnave. Din analiza anchetelor epidemiologie efectuate în focarele active, în ultimul an, transmiterea bolii a fost făcută din cauza nerespectării măsurilor de biosecuritate și a restricțiilor de mișcare ale animalelor, administrarea în hrana suinelor a resturilor alimentare. Pericolul a fost amplificat și de circulația necontrolată a porcilor mistreți, infectați cu acest virus, care au mai intrat în lanurile de porumb, culturi de lucernă etc., înainte de prezența omului în acestea și, ulterior, de nerespectarea măsurilor. Infectarea este posibilă, astfel, și prin intermediul încălțămintei sau utilajelor agricole cu care porcii domestici nu trebuie să intre în contact.

Măsuri generale de prevenție a răspândirii îmbolnăvirilor:

  • nu intraţi în adăposturile unde creşteţi porcii cu încălţămintea şi hainele cu care aţi umblat pe stradă, în pădure sau în zonele agricole înveciate cu mediul silvatic;
  • evitați să intrați timp de 48 de ore în adăposturile destinate creșterii porcilor, după ce ați desfășurat activități specifice vânătorii;
  • este recomandat ca pentru dezinfecţia la intrarea în adăpost, să puneţi o tăviţă cu burete sau paie îmbibate cu o soluţie slabă de sodă caustică sau cu un biocid recomandat de un medic veterinar;
  • creşteţi porcii doar în spaţii închise, fără posibilitatea de a veni în contact cu porci din alte exploatații, cu porci mistreţi sau cu proprietari care deţin porci domestici;
  • este interzisă creșterea porcilor domestici în cadrul stânelor de ovine din cauza riscului crescut de contaminare de la porcii mistreți infectați;
  • nu hrăniţi animalele cu resturi alimentare/lături/spălătură provenite de la carnea de porc gătită în familie; dacă există vânători în familie care aduc carne de mistreţ, sub nici o formă nu daţi porcilor apa provenită de la spălarea cărnii sau resturi de carne;
  • nu cumpăraţi purcei din locuri necunoscute, fără a fi identificaţi (cu crotalie) şi fără certificat sanitar veterinar de sănătate eliberat de medicul veterinar de liberă practică împuternicit;
  • vânătorii şi responsabilii fondurilor de vânătoare trebuie să anunţe DSVSA Alba despre orice situaţie în care au depistat porci mistreţi morţi

Pentru această boală nu există vaccin, singura metodă de protejare a sănătăţii animalelor este respectarea condiţiilor de biosecuritate.

Orice suspiciune că un mistreț sau un porc domestic poate fi bolnav de PPA trebuie anunțată imediat medicului veterinar din localitate, medicului veterinar oficial sau la D.S.V.S.A. Alba la numărul de telefon 0258 835 915 sau e-mail office-alba@ansvsa.ro.

Pentru a împiedica răspândirea bolii, toate animalele suspecte trebuie sacrificate şi neutralizate, iar proprietarii vor fi despăgubiţi de către stat, în condiţiile prevăzute de legislaţie.

Facem precizarea că pesta porcină africană nu afectează oamenii, neexistând nici cel mai mic risc de îmbolnăvire pentru oameni, acest virus având, însă, impact la nivel economic și social.

Biroul de presă al DSVSA Alba


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Minor de 17 ani din Daia Română cercetat de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 15 aprilie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe strada La Cumpănă din localitatea Daia Română, un tractor condus de un tânăr, în vârstă de 17 de ani, din localitatea Daia Română.

Din verificări a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar remorca tractată nu este înmatriculată.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vechiul neînmatriculat.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Turist rănit grav, după ce a căzut cu ATV-ul într-o zonă accidentată din Munții Șureanu

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un turist se află în stare gravă după ce s-a răsturnat cu ATV-ul într-o zonă greu accesibilă din Munții Șureanu, incidentul declanșând o mobilizare masivă a salvamontiștilor hunedoreni și a echipajelor SMURD.

Victima a suferit politraumatisme critice și a necesitat o intervenție dificilă de extragere din zona accidentată, fiind transportată de urgență la Spitalul din Petroșani pentru acordarea primului ajutor.

Salvatorii montani au depus eforturi uriașe pentru a stabiliza victima direct pe versant, aplicând manevre de prim ajutor critice înainte de a începe extragerea anevoioasă prin zonele de grohotiș, folosind echipamente speciale de transport pentru a nu agrava leziunile coloanei și ale membrelor.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Ioana Grosu, sărbătorită de autoritățile locale din Șugag, la împlinirea venerabilei vârste de 100 de ani

sebesinfo.ro

Publicat

în

Ioana Grosu a fost premiată în a doua zi de Paște 2026, în cadrul evenimentului „Statu’ la vase în Lunea Paștelui”, la împlinirea venerabilei vârste de 100 de ani.

Vârstnica a participat la eveniment, fiind adusă într-un scaun cu rotile, iar pe scenă a urcat un membru al familiei pentru a primi premiul.

Născută în anul 1926, soție a lui Grosu Paștiu Petru, este mamă a 8 copii (4 băieți și 4 fete), bunică a 26 de nepoți, străbunică a 44 de strănepoți și stră-străbunică a 6 stră-strănepoți.

Ioana Grosu este un adevărat simbol al familiei trainice și al continuității peste generații. Un destin care spune, simplu și profund, ce înseamnă rădăcina și dăinuirea.

La ediția de luni, 13 aprilie 2026, a tradiționalei manifestări „Statu’ ța vase în Lunea Paștelui” au fost celebrați tinerii căsătoriți din ultimul an, într-un cadru tradițional, alături de părintele spiritual Marius Moga senior.

Un moment aparte a fost dedicat și cuplurilor care aniversează 50 de ani de căsătorie, un simbol al statorniciei și al iubirii durabile.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes