Rămâi conectat

Știri din zonă

Bărbat de 48 de ani salvat de jandarmii montani din Șugag, după ce a rămas înzăpezit cu autoturismul pe un drum din zona Pasul Tărtărău

sebesinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 22 martie 2026, în jurul orei 20:15, printr-un apel la SNUAU 112, a fost semnalat faptul că, pe DN 67C, în zona Pasul Tărtărău, o persoană a rămas înzăpezită cu mașina.

Deoarece în zonă nu exista semnal GSM, persoana aflată în dificultate nu a putut apela numărul de urgență 112, solicitarea de ajutor fiind făcută de o altă persoană care a tranzitat zona.

În urma localizării, la fața locului s-a deplasat un echipaj de jandarmi montani din cadrul Postului de Jandarmi Montan Șugag, care a constatat că vehiculul se afla pe un sector de drum închis circulației publice.

Jandarmii au acționat pentru scoaterea acestuia din zăpadă, ulterior însoțind persoana, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Petroșani, până în localitatea Șugag, de unde acesta și-a continuat deplasarea către municipiul Sebeș.

Bărbatul avea ca destinație municipiul Petroșani și nu a necesitat îngrijiri medicale, fiind în stare bună de sănătate.

„Menționăm faptul că și în cursul zilei de 21 martie 2026, o altă persoană a rămas blocată în aceeași zonă, fiind necesară intervenția jandarmilor montani. Recomandăm cetățenilor să respecte restricțiile de circulație instituite pe timpul sezonului rece, să evite deplasarea pe sectoarele de drum închise și să se informeze cu privire la starea drumurilor înainte de deplasare”, au transmis reprezentanții IJJ Alba.




Știri din zonă

Sâmbătă, 15 august, Vințu de Jos găzduiește o competiție internațională de Mountain Bike

sebesinfo.ro

Publicat

în

Comuna Vințu de Jos se pregătește să găzduiască, sâmbătă, 15 august 2026, una dintre cele mai importante competiții de mountain bike organizate în acest an în România. Campionatul Balcanic de Mountain Bike se desfășoară în cadrul Alba Carolina Bike Race, competiție care include și Etapa a VI-a a Cupei României.

Startul și sosirea sunt programate în Alba Iulia, însă traseul de concurs traversează mai multe zone din comuna Vințu de Jos. La competiție sunt așteptați sportivi de top din România, precum și concurenți din alte 12 țări.

Antrenamentele au început

În perioada 12–14 august, sportivii efectuează antrenamente și sesiuni de recunoaștere pe traseul de concurs. Primăria Vințu de Jos îi avertizează pe localnici că bicicliștii pot apărea cu viteză pe drumurile și potecile din zonele incluse în traseu.

Traseul și zonele de antrenament trec prin Crișeni, Stăuini, Stăuini Livadă, Inuri, Poienița, Valea lui Mihai, Pârâul lui Mihai, Codrișor, Vurpăr, Valea Vințului, Gura Cuțului, Vf. Bobu și Laz.

Localnicii, invitați să susțină sportivii

Pentru ziua competiției, administrația locală îi invită pe locuitorii comunei să iasă la marginea traseului și să îi încurajeze pe participanți.

Spectatorii sunt așteptați sâmbătă, între orele 08:30 și 14:00, cu steaguri și mesaje de susținere pentru sportivii români și pentru Echipa Națională.

Recomandări pentru participanții la trafic

Pentru evitarea incidentelor, autoritățile locale transmit mai multe recomandări.

Câinii și celelalte animale domestice trebuie ținute în curți, pe toată durata desfășurării competiției. Prezența unui animal pe traseu poate provoca accidente grave.

Șoferii care circulă pe drumurile traversate de competiție sunt sfătuiți să reducă viteza și să păstreze o distanță cât mai mare față de sportivi, circulând cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului.

De asemenea, părinții sunt rugați să își supravegheze copiii, iar spectatorii să păstreze o distanță de siguranță față de traseu.

Evenimentul reprezintă o premieră pentru România și aduce în zona Alba Iuliei sportivi din mai multe țări. Pentru Vințu de Jos, competiția este și o oportunitate de a transforma comuna într-un punct important de susținere a sportului și a cicliștilor care participă la cursă.

 

FOTO: Federația Română de Ciclism




Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu la un autoturism pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un autoturism a fost cuprins de flăcări, luni, la amiază, pe Autostrada A1, în zona localității Sibișeni.

La fața locului intervine Detașamentul de Pompieri Sebeș, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.

Pompierii acționează pentru localizarea și lichidarea incendiului. Deocamdată, nu au fost comunicate informații privind existența unor victime sau cauza izbucnirii focului.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes