Rămâi conectat

Actualitate

Amendă de 3.000 de lei pentru proprietarul camionului reclamat ieri de protestatarii din Sebeș, pentru că transporta lemn ilegal

sebesinfo.ro

Publicat

în

Firma care deţine camionul descoperit ieri, 10 decembrie 2019, de protestatari din Diaspora în parcarea din zona fabricii Kronospan Sebeş, cu o cantitate mai mare de lemn faţă de cea existentă în documente, a fost amendată cu suma de 3.000 de lei.

Marţi, mai mulţi români veniţi din Diaspora au pichetat sediile companiilor HS Timber Group (fosta Holzindustrie Schweighofer) şi Kronospan din Sebeş, protestând faţă de tăierile ilegale de păduri. La un moment dat, în faţa fabricii Kronospan, protestatarii s-au oprit asupra unui camion care era staţionat defect în parcare şi care părea a fi supra-încărcat.

Deşi în acte apăreau doar aproximativ 27 de metri cubi ca fiind încărcaţi pe maşină, însă oamenii au considerat că, în mod evident, era mult mai mult lemn şi au decis să cheme autorităţile. Poliţiştii din Alba au constatat, potrivit alba24.ro, că în maşină erau mai mult cu 6 metri cubi decât în documente, aşa că au aplicat o amendă de 1.000 de lei şi au dispus confiscarea cantităţii suplimentare de lemn. Maşina era încărcată cu 33 de metri cubi de lemn, în loc de 27, adică peste 20% din încărcătură reprezenta lemn transportat ilegal.

De asemenea, pentru că încărcătura depăşea şi masa permisă a fost aplicată o amendă suplimentară de 2.000 de lei. Măsurătorile au fost efectuate de reprezentanţi ai autorităţilor miercuri, 11 decembrie, în prezenţa proprietarului maşinii. Zilnic, zeci de camioane încărcate cu lemne intră pe porţile acestei fabrici, fără să fie verificate. Kronospan foloseşte lemnul în producţia de PAL şi MDF, respectiv plăci stratificate din lemn utilizate în special în industria mobilei. Societatea din Sebeş este cel mai mare producător de PAL şi MDF din România.

https://www.facebook.com/stirilediaspora/videos/435429093800230/

Cei câţiva protestatari, care au parcurs mii de kilometri pentru a protesta la Sebeş, au făcut live-uri pe Facebook pe tot parcursul zilei de marţi, având peste 2 milioane de vizualizări. După ce au stat circa 2 ore în zona fabricii Holzindustrie Schweighofer, aceştia s-au mutat la fabrica Kronospan. Reprezentanţii ”Diaspora Europeană” au precizat că toate camioanele care erau în zona Kronospan au dispărut la apariţia lor, doar unul a rămas, fiind defect. Ulterior, la faţa locului au sosit reprezentanţii Poliţiei şi ai Gărzii de Mediu.

Potrivit reprezentantului Gărzii Forestiere, transportul de lemn avea aviz pentru 48 de ore. A plecat de la Baia Mare în data de 9 decembrie. Poliţiştii au sigilat maşina, iar miercuri a fost măsurată cantitatea de lemn transportată.

sursa: adevarul.ro


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Unul din cei doi răniți grav, în urma incendiului produs la începutul lunii septembrie pe platforma Kronospan Sebeș, a decedat la un spital din Timișoara

sebesinfo.ro

Publicat

în

IPJ Alba a anunțat luni, că unul din cei doi răniți grav, în incendiul produs pe platforma Kronospan Sebeș, la începutul lunii septembrie, a decedat sâmbătă, 27 septembrie 2025, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara, unde era internat.

„La data de 27 septembrie 2025, în timp ce se afla internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara, cetățeanul, în vârstă de 48 de ani, din Sri Lanka, a decedat. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, a transmis IPJ Alba.

Reamintim ca ISU Alba a stabilit drept cauză probabilă a incidentului „producerea scânteilor mecanice, pe fondul supraîncărcării aerului cu praf de material lemnos”.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 6.800 de lei și trei permise de conducere reținute de polițiștii din Sebeș, în urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii Biroului Rutier Sebeș au desfășurat, în perioada 26-28 septembrie 2025, o acțiune, pe raza Municipiului Sebeș, care a avut drept scop prevenirea accidentelor rutiere.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate 132 de verificări de persoane și au fost constatate 99 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 6.885 lei.

Au fost efectuate 71 de testări privind conducerea sub influența alcoolului sau a altor substanțe, au fost reținute trei permise de conducere și au fost retrase două certificate de înmatriculare.

Respectați regulile de circulație! Noi acționăm pentru siguranța voastră!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

O femeie de 49 de ani a ajuns la spital, în urma accidentului rutier produs astăzi pe strada Dorin Pavel, din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Luni, 29 septembrie 2025, polițiștii rutieri din Municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Dorin Pavel din Municipiu, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 51 de ani, din localitatea Petrești, în timp ce conducea un autoturism, la ieșirea dintr-o parcare, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus regulamentar de o femeie, în vârstă de 49 de ani, din localitatea Săsciori, pe direcția de mers Petrești-Sebeș, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, conducătoarea auto a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Municipal Sebeș, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes