Rămâi conectat

Știri din zonă

Un tânăr de 20 de ani din Câlnic a fost înjunghiat în abdomen de un consătean. Inculpatul, care a fost arestat, era băut

sebesinfo.ro

Publicat

în

Procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba au dispus ieri, 19 februarie 2018, punerea în mișcare a acțiunii penale, împotriva inculpatului BORDEA PETRICĂ, în vârstă de 45 ani, pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la omor.

Iniţial, la data de 18.02.2018 Poliţia municipiului Sebeş a fost sesizată prin SNUAU 112 cu privire la faptul că, pe raza localităţii Cîlnic a avut loc o altercaţie, o persoană fiind lovită cu un cuţit în zona abdominală. A fost dispusă începerea urmăririi penale in rem pentru săvârşirea infracţiunii de lovire şi alte violenţe şi cu aceeaşi dată prin ordonanţa procurorului s-a dispus confirmarea urmăririi penale faţă de suspectul Bordea Petrică pentru săvârşirea acestei infracţiuni.

În fapt, inculpatul Bordea Petrică, la data de 18.02.2018, în timp ce se afla pe raza localităţii Cîlnic, judeţul Alba, în jurul orelor 19,00-19,30, aflându-se în faţa imobilului cu nr. 162, fiind sub influenţa  băuturilor alcoolice a creat un conflict spontan, cu victima B.I. , iar cu ajutorul unui cuţit pe care l-a avut asupra sa, ia aplicat o lovitură în zona abdomenului, cauzându-i o „plagă înjunghiată abdominală, regiunea hipocontrului stâng”. Din constatările preliminare ale Serviciului Judeţean de Medicină Legală Alba a rezultat că, urmarea plăgii penetrante abdominale s-a intervenit chirurgical şi s-a apreciat că leziunea cauzată a pus în primejdie viaţa victimei.

Faţă de această situaţie, prin ordonanţa procurorului de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, la data de 19.02.2018, s-a dispus schimbarea încadrării juridice a faptei, din infracţiunea de lovire şi alte violenţe în infracţiunea de tentativă la omor şi implicit s-a pus în mişcare acţiunea penală faţă de inculpatul Bordea Petrică pentru infracţiunea sus menţionată.

Urmarea Referatului cu propunerea de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpatul Bordea Petrică pentru comiterea infracţiunii de tentativă la omor, prin Încheierea nr. 9/19.02.2018 a Tribunalului Alba s-a dispus arestarea preventivă a susnumitului pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 19.02.2018 şi până la data de 18.03.2018 inclusiv, sens în care a fost emis şi mandatul de arestare preventivă.

Procurorul criminalist continuă cercetările în cauză, pentru lămurirea tuturor împrejurărilor de fapt şi de drept, în vederea stabilirii răspunderii penale.

Investigaţiile au fost efectuate cu sprijinul lucrătorilor de poliție din cadrul I.P.J. Alba și ai Poliției municipiului Sebeş.

Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, necesară în vederea propunerii unor măsuri preventive, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

FOTO: ARHIVĂ


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Iarna s-a instalat în Munții Șureanu, încă de la sfârșitul lunii septembrie

sebesinfo.ro

Publicat

în

De duminică noaptea în Munții Șureanu a început să ningă, deși este abia finalul lunii septembrie, stratul de zăpadă măsurând deja câțiva centimetri.

În timp ce mai multe zone din ţară sunt anunțate ploi pentru sfârșitul primei luni de toamnă, la munte a venit deja iarna. Ninge la Șureanu, iar peisajele sunt de basm după ce fulgii mari de nea au acoperit totul.

Potrivit meteorologilor, vremea nu dă semne că s-ar încălzi, iar pe finalul săptămânii temperaturile vor scădea sub valorile normale pentru aceasta perioadă. Dacă în anii trecuți zăpada s-a lăsat așteptată chiar și în lunile de iarnă, se pare că anul acesta anotimpul rece își intră în drepturi chiar mai devreme decât ar trebui.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Bărbat de 57 de ani din Săsciori, condamnat la închisoare cu excutare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 24 septembrie 2025, polițiștii din Săsciori au depistat și reținut un bărbat de 57 de ani, din localitatea Săsciori, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 24 septembrie 2025, de către Judecătoria Sebeș.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an și 2 luni și 10 zile închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, pentru executarea pedepsei.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Sfințirea Crucii și Rugăciunea Paraclisul Maicii Domnului în Parohia Vințu de Jos, Protopopiatul greco-catolic Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 14 septembrie 2025, de Sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, comunitatea greco-catolică din Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință” din Vințu de Jos, Protopopiatul Sebeș, a trăit un moment de mare bucurie spirituală, prin sfințirea Crucii și rugăciunea Paraclisului Maicii Domnului.

Cu binecuvântarea Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan întâistătătorul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, evenimentul liturgic a fost prezidat de Preasfinția Sa Cristian Crișan, Episcop Auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, care a celebrat Paraclisul Maicii Domnului. La masa altarului i-au fost alături: Pr. Nicolae Popa, Protopop de Sibiu, Pr. Daniel Roman, parohul comunității din Vințu de Jos, precum și preoți dinProtopopiatului Sebeș: Pr. Florin Gatea, Pr. Daniel Stoica și Pr. Traian Covaciu.

Alături de credincioșii parohiei au fost prezenți și reprezentanți ai comunității locale: doamna Simona Cazan, primarul comunei Vințu de Jos, domnul ing. Nicolae Nemeș, președintele Asociației Agricole „Vințana”, precum și numeroși credincioși din împrejurimi.

După rugăciunea Paraclisului, a urmat binecuvântarea și sfințirea Crucii care a fost ridicată în curtea bisericii. Crucea, rod al credinței și al generozității, a fost donată de familia Zdrâncu Petru și realizată de sculptorul Nicolae Chindriș din Ieud, județul Maramureș.

În încheierea sărbătorii, credincioșii au luat parte la o agapă frățească, găzduită de familia Vingărzan Lucian, membră a comunității greco-catolice din Vințu de Jos.

Acest moment de rugăciune și comuniune a adus o nouă binecuvântare asupra parohiei, întărind legătura credincioșilor cu Biserica și cu semnul Sfintei Cruci, izvor de mântuire și speranță.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes