Rămâi conectat

Știri din zonă

Un funcționar al Primăriei Vințu de Jos a amendat cu 1.000 de lei o persoană decedată de 13 ani

sebesinfo.ro

Publicat

în

O femeie din Vințu de Jos a contestat în instanță un proces-verbal de sancționare încheiat de reprezentanți ai Primăriei, care l-au amendat și pe soțul acesteia decedat de 13 ani.

Judecătoria Alba Iulia a anulat sancțiunea pe motiv că procesul-verbal nu cuprinde toate informațiile prevăzute de legislație. Hotărârea a fost pronunțată în 23 martie 2021 și a rămas definitivă

Prin plângerea înregistrată pe rolul instanței la data de 3 decembrie 2020 petenta M. Viorica a solicitat instanței ca, în contradictoriu cu Primăria Vințu de Jos și primarul comunei săse  dispună anularea procesului verbal de constatare și sancționare a contravențiilor încheiat la 28 octombrie 2020.

Femeia a arătat că a fost sancționată atât ea, cât și soțul său, cu amendă contravențională de 1.000 lei, pentru că ar fi efectuat fără autorizație modificarea împrejmuirii locuinței și a schimbat aspectul arhitectural al construcțiilor prin modificările realizare la fațadă. A precizat că lucrările efectuate au fost doar reparații ale gardului perimetral deteriorat în urma lucrărilor de subtraversare a căii ferate și s-a amplasat o poartă cu telecomandă la garaj. Petenta a mai precizat că soțul său a decedat în urmă cu 13 ani și nu îți explică cum a fost amendat și acesta în condițiile în care la primărie se putea verifica acest lucru.

”Fapta reținută în sarcina petentei nu îndeplinește condiția unei descrieri corecte, deoarece nu se arată în ce a constat modificarea împrejmuirii la stradă, iar mențiunea modificarea aspectului arhitectural al construcțiilor este foarte vagă pentru că nu se spune nici în ce a constat această modificare și nici care ar fi modelul arhitectural acceptat în satul Vințu de Jos și căruia i s-ar fi adus modificări. De asemenea, nu se detaliază nici ce înseamnă „modificare fațadă”.

Tot în ceea ce privește fapta, în conexiune cu persoanele pretins contraveniente, instanța constată că soțul petentei a decedat în anul 2007, aspect pe care intimații ar fi trebuit să îl cunoască la momentul constatării faptei contravenționale, necunoașterea denotând faptul că agentul constatator s-a mulțumit să facă o constatare din exteriorul imobilului pretins modificat fără autorizație și a aplicat sancțiunea”, astfel a motivat Judecătoria Alba Iulia hotărârea.

În concluzie, s-a constatat că procesul verbal nu îndeplinește condiția de a cuprinde o descriere a faptei contravenționale, motiv pentru care instanța a admis plângerea petentei și a dispus anularea procesului verbal de constatare și sancționare a contravențiilor.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Tânărul de 22 de ani din Săsciori, care a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident pe DN 67C, a fost reținut de polițiștii din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Vineri, 17 aprilie 2026, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 22 de ani, din localitatea Săsciori, cercetat pentru conducere fără permis de conducere și conducere sub influența alcoolului.

• Informații de background

La data de 17 aprilie 2026, în jurul orei 01.30, polițiștii din Municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Săsciori, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că, pe DN 67C, la ieșirea din localitatea Laz, un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din localitatea Săsciori, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu parapetul aflat pe partea dreaptă, rezultând doar pagube materiale.

În urma testării acestuia, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, polițiștii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cercetările sunt continuate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tânăr de 22 de ani din Săsciori cercetat de polițiști, după ce a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident rutier pe DN 67C

sebesinfo.ro

Publicat

în

Vineri, 17 aprilie 2026, în jurul orei 01.30, polițiștii din municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Săsciori, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că, pe DN 67C, la ieșirea din localitatea Laz, un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din localitatea Săsciori, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu parapetul aflat pe partea dreaptă, rezultând doar pagube materiale.

În urma testării acestuia, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, polițiștii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cercetările sunt continuate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Minor de 17 ani din Daia Română cercetat de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 15 aprilie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe strada La Cumpănă din localitatea Daia Română, un tractor condus de un tânăr, în vârstă de 17 de ani, din localitatea Daia Română.

Din verificări a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar remorca tractată nu este înmatriculată.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vechiul neînmatriculat.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes