Rămâi conectat

Actualitate

Un bărbat din Sebeș este cercetat penal pentru conducerea unui autoturism cu număr de înmatriculare fals

sebesinfo.ro

Publicat

în

Marți 12 februarie 2103, orele 9.40, poliţiştii Postului de Politie Berghin au oprit pentru control pe raza localităţii, un autoturism condus de M.I., un bărbat de 28 de ani, din Sebeș.

Potrivit IPJ Alba, în urma verificărilor efectuate de poliţişti a rezultat că autorizaţia provizorie de circulaţie a autoturismului era expirată iar plăcuţele de înmatriculare ce erau aplicate pe acesta erau atribuite unui alt autovehicul.

Faţă de M.I., poliţiştii au întocmit dosar penal în care sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat și conducerea unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare.

FOTO: ARHIVĂ




Actualitate

Mașină intrată în geamul unui magazin Profi din Sebeș. Accident pe strada Dorin Pavel

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un accident rutier s-a produs duminică, 26 iulie 2026, în municipiul Sebeș, după ce un autoturism a intrat în geamul magazinului Profi de pe strada Dorin Pavel.

Potrivit martorilor aflați la fața locului, șoferul nu ar fi frânat la timp în momentul în care se apropia de supermarket, iar autoturismul și-a continuat deplasarea până a lovit fațada clădirii, oprindu-se în vitrina magazinului.

În urma impactului, geamul magazinului a fost grav avariat. La acest moment, nu au fost comunicate oficial informații privind cauza exactă a producerii accidentului sau dacă au existat persoane rănite.

„A uitat să pună frână și s-a aruncat direct în geam. Atunci am vrut să urc în mașină și am auzit zgomot”, a declarat un martor prezent la locul incidentului.

Autoritățile urmează să stabilească împrejurările în care s-a produs accidentul.




Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 22 de ani din Petrești, reținut după ce ar fi furat o bormașină și o boxă portabilă

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un tânăr în vârstă de 22 de ani, din localitatea Petrești, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Sebeș, fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, măsura a fost dispusă în data de 25 iulie 2026, în urma cercetărilor efectuate de oamenii legii.

Din anchetă a reieșit că, în seara zilei de 24 iulie 2026, tânărul ar fi pătruns prin escaladarea gardului în curtea unui imobil din localitatea Petrești, de unde ar fi sustras o bormașină electrică și o boxă portabilă.

Polițiștii au recuperat bunurile furate și le-au restituit persoanei vătămate.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

Potrivit legislației în vigoare, reținerea reprezintă o măsură preventivă și nu înlătură prezumția de nevinovăție a persoanei cercetate.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes