Rămâi conectat

Actualitate

Tânăr de 23 de ani din Sebeș condamnat la 1 an și 4 luni de închisoare cu suspendare pentru trafic de droguri

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un traficant de droguri din Sebeș a fost condamnat la închisoare cu suspendare. Probele au fost obținute cu ajutorul unui investigator sub acoperire care a cumpărat cannabis de la traficant.

Una dintre metodele folosite de polițiști atunci când urmăresc prinderea unor traficanți de droguri este utilizarea investigatorilor sub acoperire. Polițistul desemnat ”investigator sub acoperire” se inflitrează în anturajul traficantului și cumpără de la acesta droguri, la fel ca oricare client. Dovezile astfel obținute sunt, ulterior, folosite în cadrul anchetei și în proces.

Un astfel de caz este cel al unui tânăr de 23 de ani din Sebeș care a fost identificat, trimis în judecată și condamnat pe probe obținute de investigator și pe declarațiile de martor ale unor consumatori. N. Alexandru Aurel a recunoscut și regretat faptele și a primit 1 an și 4 luni de închisoare cu suspendare, sub supraveghere, pe o perioadă de 2 ani.

Decizia pronunțată la Tribunal a fost contestată de inculpat la Curtea de Apel. În motivarea actului de sesizare a instanței se arată, în fapt, că în data de 25 ianuarie 2016, aflându-se în parcarea unui local din municipiul Sebeș, i-a vândut investigatorului sub acoperire 1,8 grame rezină de cannabis, contra sumei de 160 lei. Anterior, investigatorul a fost autorizat să efectueze cumpărări de droguri de la un alt suspect și de la persoanele din anturajul acestuia.

”În urma unei discuții telefonice purtate cu V. I. A., s-a întâlnit cu acesta în stația de taxiuri pentru a cumpăra 2 grame de hașiș. La fața locului, V. I. A. i-a spus că nu mai are hașiș deoarece a vândut toată marfa, în schimb știe o persoană pe nume N. care îi poate vinde. V. I. A. i-a solicitat investigatorului să se deplaseze în parcarea din fața localului D. C. pentru a se întâlni cu numitul N., identificat ca fiind N. A. A. În acest context, cel din urmă i-a vândut investigatorului două bucăți de substanță vegetală solidă, de culoare maro, cu aspect și miros specific genului cannabis, contra sumei de 160 lei”, se afirmă în motivarea instanței de judecată de la Tribunalul Alba. Chemat la audieri, inculpatul a declarat că în acea perioadă a mai vândut cannabis mai multor persoane cu prețul de 50 lei gramul.

Un client al acestuia a spus că, timp de 2 ani de zile, a cumpărat de aproximativ 80 de ori droguri și substanțe denumite generic etnobotanice, la prețuri cuprinse între 20 și 30 lei jointul, de la tânărul trimis în judecată. ”

Inculpatul a recunoscut săvârșirea faptei, manifestând pe parcursul cercetărilor o atitudine de regret și colaborând cu organele judiciare în vederea aflării adevărului în cauză. În fața instanței inculpatul a declarat că recunoaște în totalitate săvârșirea faptei reținute în actul de sesizare a instanței și că nu dorește administrarea de probe noi, solicitând ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală”, se mai susține în document.

Tribunalul a mai dispus prelevarea de probe biologice de la inculpat și obligarea acestuia la plata sumei de 20.560 lei cheltuieli judiciare în favoarea statului.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes