Actualitate
Șofer urmărit de poliție pe Autostrada A1, după ce a fost depistat gonind cu 171 Km/h în zona Municipiului Sebeș
La data de 21 ianuarie 2024, în jurul orei 15:00, polițiștii Biroului Poliția Autostrăzi A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au depistat, la km 325, pe sensul spre Râmnicu Vâlcea, un autoturism înmatriculat în județul Sibiu, care circula cu viteza de 171 de kilometri/oră, în zona unde limita de viteză este de 130 de kilometri/oră.
Autoturismul a fost identificat, în trafic, în zona kilometrului 316, balizată corespunzător, prin devierea traficului din banda 2 în banda 1, dar nu a oprit la semnalul regulamentar al polițiștilor, lovind o baliză.
A fost urmărit pe o distanță de aproximativ 20 de kilometri, pe parcursul cărora conducătorul auto a adoptat un comportament agresiv, prin trecere repetată de pe o bandă de circulație pe alta, dar și pe banda de urgență. Autoturismul urmărit a fost oprit la kilometrul 296.
La volanul acestuia a fost identificat un bărbat, de 32 de ani, din Porumbacu, județul Sibiu, față de care a fost luată măsura sancționării contravenționale pentru conducere agresivă, nerespectarea indicațiilor polițiștilor, circulație pe banda de urgență, folosirea telefonului mobil și pentru că a lovit baliza în încercarea de a evita oprirea, cu amendă în valoare totală de 5.610 lei.
FOTO/VIDEO: SELIM MOISE

Actualitate
O minoră de 4 ani a ajuns la Spitalul Municipal Sebeș, după ce a traversat strada Mihail Kogălniceanu prin loc nepermis și a fost lovită de un autoturism
La data de 18 septembrie 2025, polițiștii din municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Mihail Kogălniceanu din Municipiu, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că o minoră de 4 ani, din municipiul Sebeș, în timp ce se afla pe strada Mihail Kogălniceanu, ar fi traversat strada, prin loc nepermis, fiind surprinsă și accidentată de un autoturism condus de o femeie de 39 de ani, din Municipiul Sebeș.
În urma evenimentului rutier, minora a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Municipal Sebeș, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Cercetările sunt continuate, în vederea stabilirii împrejurărilor în care a avut loc acest eveniment.
Dragi părinți, nu lăsați copiii nesupravegheați! Copiii trebuie să fie supravegheați constant, pentru a preveni evenimentele neplăcute. Chiar și câteva minute de neatenție pot avea consecințe grave.
Locurile de joacă sigure sunt cele unde nu circulă mașini! Parcarea sau strada nu este un loc de joacă sigur pentru copii!
Dacă dumneavoastră respectați regulile de circulație și traversați strada regulamentar, fiți convinși că așa vor proceda și cei mici. Fiți un exemplu pentru ei!
Actualitate
Incendiu izbucnit la două anexe gospodărești de pe strada Mircea cel Mare. Intervin pompierii militari din Sebeș
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, vineri dimineața, pe strada Mircea cel Mare, pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit la două anexe gospădărești cu pericol de extindere la o locuință.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în Mun. Sebeș, str. Mircea cel Mare. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință. Forțe alocate: 3 x autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 x echipaj de prim ajutor și SVSU Sebeș”, a transmis ISU Alba.
UPDATE 1: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă la 2 anexe gospodărești pe o suprafață de aproximativ 100 mp. Se intervine pentru protejarea locuinței aflate în proximitatea producerii incendiului si stingerea in totalitate a acestuia”, a mai transmis ISU Alba.
UPDATE 2: „S-a reușit localizarea incendiului de către pompierii militari. Se intervine în continuare pentru stingerea in totalitate a incendiului și înlăturarea efectelor negative produse de acesta. Fără victime”, a transmis ISU Alba.
Actualitate
Minoră de 4 ani accidentată de un autoturism, pe strada Mihail Kogălniceanu din Sebeș
Polițiștii din Municipiul Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Mihail Kogălniceanu, o minoră de 4 ani ar fi fost surprinsă și accidentată de un autoturism.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că cele sesizate se confirmă. Minora de 4 ani ar fi traversat strada, prin loc nepermis. Aceasta a suferit leziuni corporale, iar în acest moment, i se acordă îngrijiri medicale la fața locului.
Cercetarea la fața locului este în desfășurare, în vederea stabilirii împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.