Rămâi conectat

Știri din zonă

Primarul din Șpring își dă porcul, oaia și țuica de acasă ca premii la tombolă, pentru a-i motiva pe localnici să îmbrace portul popular la zilele comunei

sebesinfo.ro

Publicat

în

Daniel Gheorghe Rusu, primarul din Șpring, s-a gândit ca în acest an să ”pună la bătaie”, în cadrul unei tombole la zilele comunei, un porc de 150 de kilograme de la el de acasă, un ”noatin” de Șpring sau ”un miel fătat primăvara devreme, care se mănâncă toamna târziu„ cum se spune în localitate, dar și doi litri de țuică de Șpring.

Astfel, cei care vor ajunge la zilele comunei Șpring și vor să participe pentru a câștiga una dintre necuvântătoarele din ograda primarului, vor trebui să poarte costum popular, sau cel puțin două articole vestimentare din care una obligatoriu să fie ”IE”.  În cadrul evenimentului va fi amenajat un stand, unde participanții cu piese tradiționale își vor putea completa bilețelul care le-ar putea aduce noroc.

Zilele comunei Șpring vor avea loc în perioada 4-6 august, iar programul include, printre altele, un spectacol folcloric cu o suită de artiști, dar și o competiție sportivă.

Potrivit organizatorilor, înscrierea la ”Tombola portului popular” se poate face sâmbătă, iar duminică, cu începere de la ora 17.00 se va desfășura extragerea pentru a afla cine pleacă acasă cu ”trofeele” din curtea primarului.

Premiul I – un porc de Șpring, de 150 de kilograme

Premiul II  – ”Noatin” de Șpring

Premiul III – Doi litri de țuică de Șpring


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Activitate recreeativ-educativă organizată în parohia Loman – protopopiatul ortodox Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 10 august 2025, în parohia Loman, protopopiatul Sebeș, s-a desfășurat competiția „Jocuri de vară 2025”, în cadrul căreia au concurat 30 de participanți cu vârsta cuprinsă între 12 și 19 ani.

Aceștia au fost repartizați echilibrat, în trei echipe, și au luat parte la 17 probe variate – sportive, culturale, de atenție și îndemânare. Activitatea s-a desfășurat sub supravegherea unei echipe de voluntari și profesori, care au arbitrat competiția și s-au asigurat că talentul și aptitudinile fiecărui participant au fost puse în valoare. În fața unui public numeros, copiii au trăit bucuria colaborării, a spiritului de echipă, a întrecerii corecte, dar și a comuniunii, socializării și a împreună rugăciunii.

La final, participanții și voluntarii au fost premiați cu medalii și cu diplome, iar concurenții au câștigat o excursie la Cluj-Napoca, acțiune care va avea loc după începutul noului an școlar. Prin această competiție, mădularele cele tinere ale Bisericii au fost răsplătite pentru frecvența bună și participarea activă la sfintele slujbe.

 

Pr. paroh Mihai-Claudiu Roșca


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tânăr de 21 de ani din Săsciori cercetat de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat în timp ce conducea fără a avea permis, pe DN 67C

sebesinfo.ro

Publicat

în

Luni, 11 august 2025, în jurul orei 23.50, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe DN 67C, pe raza localității Săsciori, un autoturism condus de un tânăr de 21 de ani, din localitatea Săsciori.

Din verificări a reieșit că acesta are suspendat dreptul de a conduce autovehicule.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis de conducere.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Trei persoane au ajuns la spital, ca urmare a accidentului rutier petrecut pe DJ 107C, la Vințu de Jos

sebesinfo.ro

Publicat

în

În după amiaza zilei de vineri, 8 august 2025, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DJ 107C, pe raza localității Vințu de Jos, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 67 de ani, din orașul Cisnădie, județul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107C, pe direcția de mers Vințu de Jos-Alba Iulia, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 30 de ani, din municipiul Alba Iulia.

În urma evenimentului rutier, cei doi conducători auto și un bărbat, în vârstă de 80 de ani, pasager dreapta față în autoturismul condus de bărbatul, în vârstă de 67 de ani, au suferit leziuni corporale, fiind transportați la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes