Administrație
Primăria Sebeș are conturile blocate, în urma unei afaceri suspecte încheiate cu SC Nichi Ardeal Construct
După aproape un an de zile în care a fost ținută sub preș de consilierii locali iar interesul cetățenilor municipiului Sebeș a fost ignorat, controversata afacere a bazei sportive din Parcul Arini din Sebeș, care a avut ca parteneri oficiali primăria și S.C. Nichi Ardeal Construct SRL, a explodat.
Primăriei municipiului Sebeș i s-a pus poprire pe conturile de la Trezorerie pentru pentru suma de 1.266.518,77 lei (aproape 300.000 de euro), aflându-se într-un proces rapid de executare silită de către Nichi Ardeal Construct, firmă aflată acum în insolvență.
Un parcurs suspect, în care singurii pierzători sunt cetățenii din Sebeș și al lor buget
Executarea silită are la bază sentința 1843/CAF/2014, pronunţată de Tribunalul Alba în dosar nr.7828/107/2010, rămasă definitivă şi irevocabilă, la data de 26 februarie 2015.
Adresele executorului judecătoresc Aron Bente reprezentând creditorul Nichi Ardeal au început să curgă către Primăria Sebeș (în 30 martie, 6 aprilie,, iar după mai multe amânări și cereri de suspendare a executării, inevitabilul s-a produs. În baza sentinței Tribunalului Alba s-a instituit proprirea pe conturile administrației locale din Sebeș pentru suma de 1.266.518,77 lei, reprezentând contravaloarea construcţiilor realizate, plus cheltuieli de judecată şi executare.
“Administiatorul special Matei Nicolae a solicitat executorului judecătoresc continuarea formelor de executare silită, astfel încât în data de 05.10.2015 s-a înregistrat sub nr. 38 774 adresa de înfiinţare a popririi, adresă care a fost comunicată si Trezoreriei Sebeş. Împotriva adresei de înfiinţare a popririi am formulat contestaţie la poprire şi cerere de suspendare provizorie a popririi care fac obiectul dos. 2035/298/201 şi respectiv dos. 2036/298/2015 aflate pe rolul Judecătoriei Sebeş.
Suspendarea provizorie a adresei de înfiinţare a popririi a fost respinsă de Judecătoria Sebeş prin încheierea nr. 1190/CC/2015 pe motiv că hotărârea dată în
contestaţia la executare este executorie şi că nu se justifică urgenţa. încheierea ne-a fost comunicată în data de 22.10.2015, fiind înregistrată sub nr. 41770/22.10.2015.
Contestaţia împotriva adresei de înfiinţare a popririi nu s-a judecat încă. În consecinţă, faţă de cele expuse , arătăm că deşi am depus toate eforturile pentru apărarea intereselor Municipiului Sebeş, iar dosarele privind stabilirea sumelor de bani pe care SC Nichi Ardeal Construct SRL le datorează cu titlu de folos de tras şi prejudiciu ( aproximativ 3.319.295.12 lei) şi pentru care am solicitat şi compensare nu sunt finalizate, suntem obligaţi a duce la îndeplinire Sentinţa nr. 1843/CAF/2014 de plată a sumei de 1.250.328,77 lei (compusă din 1.247.067,49 lei contavaloara construcţiilor şi 5.261,28 lei- chelt. de judecată) precum şi cheltuieli de executare în sumă de 16.190 lei”, se arată într-un document oficial al Primăriei Sebeș.
Joi, 22 octombrie, Primăria Sebeș este înștiințată că suspendarea provizorie a adresei de înfiinţare a popririi a fost respinsă de Judecătoria Sebeş prin încheierea nr. 1190/CC/2015 pe motiv că este neîntemeiată. Tot joi, primarul municipiului Sebeș, Alexandru Dăncilă, a convocat de urgență o ședință extraordinară a Consiliului Local care a avut loc a doua zi, vineri, 23 octombrie.
Cu această ocazie, consilierii locali au aprobat modificări la proiectul de buget. Astfel, la capitolul Investiții pe anul 2015, a fost introdusă “contravaloarea construcţiilor ce trebuiesc achitate către S.C. Nichi Ardeal Construct SRL, potrivit Sentinţei 1843/CAF/2014”
“Vazand Referatul Biroului Contencios Juridic si administraţie, intocmit de către D-na Gligor Delia nr.41897/22.10.2015, privind starea de fapt si cererile de executare silita a S.C. Nichi Ardeal Construct SRL: potrivit adreselor Trezoreriei Municipiului Sebeş, prin care comunica Municipiului Sebeş primirea adreselor de infiintare a popririi in Dosarul 543/2015, in suma de 1.266.518,77 lei, si solicitarea transmiterii de către Municipiul Sebeş a sumelor care se pot indisponibiliza;
Consiliul local al Municipiului Sebeş, Jud. Alba întrunit in şedinţa publica de indata din data de 23.10.2015
HOTĂRĂȘTE
Art.3 Se aproba Lista obiectivelor de investiţii pe anul 2015, cu introducerea in conţinutul acesteia a poziţiei corespunzătoare, reprezentând contravaloarea construcţiilor ce trebuiesc achitate către S.C. Nichi Ardeal Construct SRL, potrivit Sentinţei 1843/CAF/2014”, se arată în proiectul de hotărâre.
Suspect! Consiliul Local și Primăria Sebeș nu au făcut recurs la decizia Tribunalului
Extrem de suspect este faptul că reprezentanții cetățenilor din municipiul Sebeș nu au făcut recurs la decizia Tribunalului Alba, prin care primăria a fost obligată să plătească cele aproape 300.000 de euro către Nichi Ardeal.
“Dosarul în care s-a judecat litigiul promovat de UAT Municipiul Sebeş în contradictoriu cu SC Nichi Ardeal Construct a avut ca obiect constatarea nulităţii absolute a contractului de asociere în participaţiune încheiat între cele două părţi. Prin acţiunea promovată de Municipiul Sebeş s-a solicitat ca instanţa să constate nulitatea absolută a contractului de asociere în participaţiune nr. 48/22057/2007 încheiat între cele doua părţi şi să se dispună repunerea părţilor în situaţia anterioară, cu obligarea pârâtei la eliberarea terenului şi a restitui folosinţa acestuia liber de orice lucrări şi construcţii. SC Nichi Ardeal Construct SRL a solicitat prin acţiunea reconvenţională promovată în acelaşi dosar a-i achita contravaloarea construcţiilor şi lucrărilor efectuate de societate în baza obligaţiei asumate prin contractul de asociere în participaţiune, constatând calitatea de constructor de bună credinţă şi să se constate dreptul de retenţie asupra imobilelor edificate până la achitarea sumei respective.
Prin Sentinţa 1843/CAF/2014, instanţa:
-a constatat nulitatea absolută a contractului de asociere în participaţiune nr. 48/22057/08.08.2007 încheiat între Municipiul Sebeş prin primar şi SC Nichi Ardeal Construct SRL;
-a dispus repunerea părţilor în situaţia anterioară cu obligarea SC Nichi Ardeal de a elibera terenul caie face obiectul contractului menţionat şi de a ne restitui folosinţa
– a constatat calitatea de constructor de buna credinţă a SC Nichi Ardea.
Construct SRL asupra construcţiilor : anexă teren sport, terenuri de sport, alei din pavaj de beton, racord canalizare şi racord de alimentare cu apă în valoare de 1 247 06’7 49 lei; ‘-obligă reclamantul- pârât reconvenţional să achite contravaloarea acestor construcţii;
-obligă reclamantul – pârât reconvenţional să plătească suma de 3.261,28 lei cu titlu cheltuieli de judecată”, se precizează într-un document oficial al Primăriri Sebeș.

Administrație
Dorin Nistor, despre primul bazin acoperit de înot, din istoria Sebeșului: „Sperăm să fie dat în folosință până la finele anului”
În Sebeș se va deschide, probabil până la finelel acestui an, primul bazin de înot acoperit din istoria Municipiului. Acesta va avea dimensiunile de 25 x 12,5 metri și o adâncime a apei de 1,40 metri.
Imobilul este dotat și cu o sală de fitness, un spațiu de mișcare pentru elevi, vestiare și aproximativ 30 de locuri de parcare. Investiția, realizată în Parcul Arini, depășește 13 milioane de lei și a fost implementată cu sprijinul unei companii din Sibiu, care a finalizat lucrările mai repede decât termenul estimat inițial.
Primarul Dorin Nistor a declarat pentru ziarulunirea.ro că proiectul este destinat tuturor locuitorilor din Sebeș, dar și pentru cei din împrejurimi: „Acest bazin va fi, cu siguranță, pentru toți locuitorii orașului și nu numai, pentru că vorbim și despre cei din localitățile aflate dincolo de granițele municipiului. În primul rând, vrem să facem programe în colaborare cu școlile, astfel încât, prin profesorii de sport, să îi învățăm pe copii – pe cei care doresc, bineînțeles – să facă ore de sport aici, la bazin. În general, aceste activități se vor desfășura în prima parte a zilei.”
Pe lângă activitățile școlare, bazinul va găzdui cursuri și după-amiaza, susținute de profesori specializați, care îi vor învăța pe copii să înoate.
• Sala de fitness, vestiare moderne și parcare
Clădirea dispune, pe lângă bazin, de o sală de fitness, spațiu special pentru elevi, băi și 30 de locuri de parcare. Sala de fitness va fi destinată atât copiilor, cât și adulților, urmând să fie administrată în regim privat, deoarece necesită prezența constantă a unor instructori specializați.
Primarul a explicat că această decizie a fost luată pentru a evita extinderea excesivă a atribuțiilor administrației locale: „Nu am vrea să ajungem în situația în care să nu răspundem așteptărilor publicului”.
• Deschiderea, estimată până la finalul anului
Primăria estimează că bazinul va fi inaugurat până la sfârșitul anului 2025. Mai sunt de finalizat doar câteva aspecte: achiziționarea aparatelor pentru sala de fitness, completarea mobilierului și racordarea la utilități (energie electrică și gaz).
„Estimăm că până la sfârșitul anului vom fi operaționali. Mai este nevoie doar de conectarea la utilități, testarea instalațiilor și punerea în funcțiune. Vom începe cu minimul necesar de personal, urmând să suplimentăm, dacă va fi nevoie. Un termen optimist este finalul acestui an, iar unul mai pesimist, primăvara anului viitor. Eu cred că realist este sfârșitul anului”, a mai precizat primarul Dorin Nistor.
• Administrare și costuri de întreținere
Bazinul va fi gestionat printr-o asociație intercomunitară formată din Primăria Sebeș și Consiliul Județean Alba, care vor împărți costurile de funcționare și întreținere. Proiectul a fost posibil după ce Primăria Sebeș a asigurat terenul și rețelele de utilități, iar Consiliul Județean Alba a finanțat lucrările.
„Trebuie să conștientizăm că nu este o investiție care se va susține ușor, deoarece are costuri de funcționare destul de mari, mai ales cele legate de energie. Chiar dacă am construit o clădire eficientă energetic, cu facilități moderne, costurile nu vor fi mici. De aceea am ales să continuăm acest parteneriat”, a mai adăugat primarul.
Astfel, primul bazin de înot acoperit din Sebeș, destinat locuitorilor orașului și ai zonelor învecinate, ar urma să fie deschis în câteva luni.
„Cu siguranță, de anul viitor, sebeșenii vor avea primul bazin de înot acoperit din istoria orașului Sebeș”, a concluzionat Dorin Nistor.
Administrație
Primăria Sebeș: Cei care au depus cereri pentru locuințe ANL pot să-și actualizeze dosarele până în data de 19 septembrie 2025
Primăria Municipiul Sebeș aduce la cunoștință persoanelor care au depus cerere pentru închirierea unei locuințe A.N.L. să actualizeze documentele depuse la dosar.
Persoanele interesate că se mai pot depune cereri pentru închirierea unei locuințe A.N.L., la registratura Primăriei Municipiului Sebeș, până la data de 19 septembrie 2025, dată la care se vor analiza toate cererile depuse în acest sens.
„Menționăm faptul că dosarele care nu sunt actualizate până la data menționată anterior vor fi descalificate. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să vă adresați Compartimentului Patrimoniu și Coordonare Asociații de Proprietari din cadrul Primăriei Municipiului Sebeș”, au transmis reprezentanții Primăriei Sebeș.
Administrație
Conform simulării Guvernului Bolojan, Primăria Sebeș trebuie să concedieze minim 41 de angajați. Ce spun reprezentanții administrației publice locale
Conform simulării Guvernului Bolojan, Primăria Sebeș trebuie să concedieze minim 41 de angajați. Ce spun reprezentanții administrației publice locale
Reducerea de posturi ocupate în administrația publică, preconizată de reformele inițiate de Guvernul Bolojan, va avea efecte majore la Primăria Municipiului Sebeș, unde ar trebui sa fie concediați între 41 și 51 de angajați.
Conform simulării Guvernului, ar pleca 41 de angajați din administrația locală în primul scenariu (reducerea cu 40% a posturilor), respectiv 51 în al doilea scenariu (reducerea cu 45% a posturilor).
„Primăria Sebeș are 117 posturi ocupate. Dacă ar fi să aplicăm reducerea de 45%, avem dreptul să mai angajăm încă 31 de persoane. Din respect pentru comunitate, am încercat să ne facem datoria cât mai bine”, au precizat reprezentanții Primăriei Sebeș.