Rămâi conectat

Administrație

Primăria, Consiliul Local al Municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” au bucuria de a vă invita la TÂRGUL DE CRĂCIUN – 2021

sebesinfo.ro

Publicat

în

La Sebeș, continuăm să scriem povestea Crăciunului, prin oameni, cu simplitate, potrivindu-ne cu vremurile… Târgul de Crăciun ediția 2021 vă oferă colinde tradiționale în foișorul din Parcul Tineretului, dar și evenimente online pregătite de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” Sebeș.

Cei mai mici cetățeni ai orașului, sunt invitați pe patinoarul artificial situat în Parcul Tineretului, care este funcțional din data de 30 noiembrie și oferă acces gratuit tuturor deținătorilor de patine.

Respectând tradiția ultimilor ani, municipalitatea a achiziționat 5.500 de pachete cu dulciuri care vor fi distribuite prin intermediul școlilor și grădinițelor din Sebeș, Petrești, Răhău și Lancrăm, tuturor copiilor și tinerilor care le frecventează.

IMPORTANT: Zilnic, între orele 08.00-18.00, până în data de 23 decembrie 2021, în foaierul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, un petic de hârtie și creioane în culori vă așteaptă pentru a-i transmite un gând lui Moș Crăciun. Nu uitați să îl strecurați în cutia poștală magică!

• Programul evenimentelor culturale din luna decembrie

EVENIMENTE CU PREZENȚĂ FIZICĂ

Marți, 7 decembrie 2021, ora 18.00, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Proiecția filmului documentar „În vârf de deal”, produs de Alexandru Costea, în regia lui Răzvan Rotariu; documentarul „În vârf de deal” a câștigat două premii internaționale pentru „cel mai bun documentar”, la Wallachia International Film Festival și la Eastern Europe Film Festival.

(*Participarea impune prezentarea certificatului digital UE privind COVID-19)

Joi, 9 decembrie 2021, ora 15.00, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Spectacol „World of Tales: Pinocchio, Hansel & Gretel” cu participarea copiilor care activează în cadrul Clubului de limba engleză prin lectură și joc de rol, un proiect susținut de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și coordonat de prof. Lavinia Kamla Donose

(*Participarea impune prezentarea certificatului digital UE privind COVID-19)

Vineri, 10 decembrie 2021, ora 18.00, Parcul Tineretului

„Colindătorii din foișor”

Cântece de Crăciun cu Școala de muzică „DoReMi” și Grupul folcloric „Felician Fărcașiu”, profesori Alexandra și Adrian Pamfilie, proiecte susținute de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Luni, 13 decembrie 2021, Ora 18.00, Parcul Tineretului

„Colindătorii din foișor”

Cântece de Crăciun cu Școala de muzică „DoReMi” și Grupul folcloric „Felician Fărcașiu”, profesori Alexandra și Adrian Pamfilie, proiecte susținute de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Miercuri, 15 decembrie 2021, ora 17.00

Centrul Cultural „Lucian Blaga”, sala de evenimente „Gheorghe Maniu”

Premiile Muzeului Municipal „Ioan Raica” la aniversarea a 70 de ani de activitate

(*Participarea impune prezentarea certificatului digital UE privind COVID-19)

Vineri, 17 decembrie 2021, ora 18.00, Parcul Tineretului

„Colindătorii din foișor”

Cântece de Crăciun cu Școala de muzică „DoReMi” și Grupul folcloric „Felician Fărcașiu”, profesori Alexandra și Adrian Pamfilie, proiecte susținute de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș. Invitate: poeta Jeni Voina și cantautoarea Corina Corpodean.

Marți, 21 decembrie 2021, ora 18.00, Parcul Tineretului

„Colindătorii din foișor”

Cântece de Crăciun cu: Georgiana Petrescu, Fanfara din Petrești.

Participă Ordinul Scutierilor de Muhlbach.

 EVENIMENTE ON-LINE

 1 – 24 decembrie 2021

Pagina de Facebook Ateliere de Creație „Ion Kamla”

„Aripi în sufletele copiilor” – postări ale tinerilor membri ai clubului creat în memoria lui Ion Kamla. Arta povestirii. Teatru și improvizație. Artă și creație.

 1 – 24 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 10.00: Calendarul de advent al cărților (noi apariții editoriale în bibliotecă)

6 decembrie, 10 decembrie, 17 decembrie și 24 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 17.00: „O poveste de Crăciun V.” (atelier de lectură)

14 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 16.00: Serată culturală aniversară

– Creații literare tematice ale scriitorilor locali / *Expoziție online de artă plastică

 24 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 18.00: Mesaje pentru Moș Crăciun

 20 – 30 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 17.00: Lansări de carte. Cenaclul literar „Lucian Blaga”

24 decembrie 2021

Pagina de Facebook a Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Orele 18.00 – 19.00: Primim, cu drag, colindători! Participă copiii din cadrul Școlii de muzică „DoReMi” și Grupul folcloric „Felician Fărcașiu”, profesori Alexandra și Adrian Pamfilie

Împreună scriem povestea Crăciunului, la Sebeș. Vă așteptăm cu drag!


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Administrație

Jocurile de noroc, interzise pe raza Municipiului Sebeș. Vezi ce spune primarul Dorin Nistor

sebesinfo.ro

Publicat

în

Dorin Nistor a anunțat joi, 16 aprilie 2026, că jocurile de noroc vor fi interzise pe raza Municipiului Sebeș. Decizia a venit după o întâlnire consultativă cu reprezentanții firmelor care dețin aceste activități, mai menționează edilul.

„La Sebeș vor fi interzise jocurile de noroc. Azi, la sediul primăriei, am avut o întâlnire consultativă cu reprezentanții firmelor care dețin aceste activități”, este mesajul publicat de Dorin Nistor, primarul din Sebeș.

Reamintim că, reglementările privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc au fost modificate prin Ordonanța de urgență adoptată de Guvern, pe data de 24 februarie 2026. Potrivit noilor prevederi, operatorii licențiați vor trebui să obțină, pe lângă licența națională, și o autorizație de funcționare emisă de autoritatea administrației publice locale. În acest fel, administrațiile locale vor avea posibilitatea să decidă dacă sălile de jocuri tip „păcănele” vor mai putea funcționa pe raza unității administrativ-teritoriale. Eliminarea sălilor de joc din oraşe se va face treptat, pe măsură ce vor expira autorizaţiile deja existente.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Sens giratoriu la intersecția străzilor străzilor Augustin Bena, Mihail Kogălniceanu și Fântânele din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Marți, 7 aprilie 2026, a fost predat amplasamentul pentru realizarea unui sens giratoriu la intersecția străzilor Augustin Bena, Mihail Kogălniceanu și Fântânele, investiție menită să fluidizeze traficul și să crească siguranța rutieră.

Lucrările vor începe după data de 14 aprilie, în funcție de condițiile meteorologice. În prima etapă vor fi demolate 3 imobile, urmate de relocarea utilităților, iar apoi vor demara lucrările de construcție propriu-zisă.

Pe durata lucrărilor se recomandă conducătorilor auto utilizarea următoarelor rute alternative:

– Strada Mureșului
– Strada Transilvaniei
– Strada Ion Creangă

Pentru traficul greu se va utiliza autostrada.

„Rugăm participanții la trafic și locuitorii din zonă să manifeste înțelegere și să respecte semnalizarea rutieră temporară. Vă mulțumim pentru intelegere!”, au transmis reprezentanții Primăria Municipiului Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

A început predarea cheilor apartamentelor noului bloc social din Sebeș, destinat mamelor singure și persoanelor cu handicap

sebesinfo.ro

Publicat

în

Mame singure, familii numeroase sau persoane cu handicap sunt câteva dintre categoriile de oameni care vor beneficia de o nouă locuință socială construită în Sebeș, în cadrul unui bloc cu 24 de apartamente.

Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a declarat că blocul a fost construit într-o zonă care, în urmă cu ceva timp, era o groapă de gunoi, iar în prezent a fost transformată prin amenajarea de locuri de parcare, spații exterioare și apartamente complet finisate, cu una, două și trei camere. Proiectul a fost realizat prin ADR Centru, iar toate cele 24 de locuințe au fost deja repartizate, beneficiarii primind cheile de la apartamente începând de astăzi, 1 aprilie 2026.

• Noile locuințe sociale din Sebeș: apartamente cu una, două și trei camere, complet finisate

Edilul a explicat că noul bloc de locuințe sociale cuprinde 24 de apartamente, de mai multe tipuri, în funcție de nevoile familiilor care le vor ocupa: ,,cu trei camere, cu două camere și apartamente cu o cameră.” Potrivit acestuia, apartamentele sunt complet amenajate și pregătite pentru a fi locuite. „Avem sufragerie, dormitorul, baia și, bineînțeles, o bucătărie”, a mai explicat Dorin Nistor.

• Mame singure și persoane cu handicap, printre beneficiarii locuințelor sociale din Sebeș

Noile locuințe sociale au fost repartizate către persoane aflate în situații vulnerabile, precum mame singure sau persoane cu handicap, dar nu numai:

„Avem persoane cu mulți copii care sunt într-o situație mai grea. Avem mame singure, avem mai multe cazuri de mame singure care, din diferite motive, trebuie să-și crească singure copilul. Și atunci noi am venit cu această facilitate pentru dânsele”, a declarat edilul.

Printre beneficiari se numără și persoane cu handicap, pentru care este prevăzută gratuitate la chirie, conform legislației în vigoare. În restul cazurilor, chiria este de aproximativ 100 de lei pe lună.

Dorin Nistor a mai spus și că prețul unui apartament este de aproximativ 50-60 de mii de euro, cumpărat la prețul de construcție din acest moment de pe piață.

• „Categoriile vulnerabile trebuie să rămână o prioritate pentru noi” 

Administrația locală intenționează să continue investițiile în zona ajutorului pentru persoane defavorizate, după finalizarea blocului de locuințe sociale și a unui bloc de locuințe de serviciu care este deja folosit.

„Am constatat că există un interes foarte mare. Din punctul nostru de vedere, aceste programe care au adresabilitate în general acelor categorii vulnerabile trebuie să rămână o prioritate pentru noi”, a afirmat Dorin Nistor.

În același timp, primarul a spus că are în vedere și proiecte dedicate tinerilor, astfel încât aceștia să fie încurajați să rămână în Sebeș: „Vrem în continuare să instituim și un program în care să construim locuri pentru tineri. Sperăm să găsim o soluție de finanțare, astfel încât să-i motivăm pe cei tineri să rămână aici și să-și continue activitatea profesională și viața aici”, a mai declarat edilul.

Potrivid documentației studiate, Consiliul Local al Municipiului Sebeș, în ședința din data de 26.03.2026, a aprobat, prin Hotărârea nr. 80/2026, lista solicitanților și repartizarea unui număr de 24 de locuințe sociale construite prin Strategia de Dezvoltare Locală.

Hotărârea vizează atât însușirea listei cu punctajele obținute de persoanele care au depus cereri, cât și repartizarea efectivă a locuințelor, în baza criteriilor legale și a metodologiei aprobate la nivel local.

De locuințe au beneficiat:

  • 6 persoane cu handicap;
  • 10 familii monoparentale;
  • 4 familii cu mai mult de 4 copii;
  • 1 persoana provenita din sistemul de protecție a copilului.

 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes