Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Poetul Ion Kamla – cetăţean de onoare al municipiului Sebeş

redacția sebesinfo.ro

Publicat

în

kamlaPoetul Ion Kamla a fost desemnat recent de aleşii locali ai municipiului Sebeş cetăţean de onoare al localităţii. Proiectul de hotărâre a fost iniţiat de viceprimarul Sebeşului, Adrian Bogdan.

Poetul Ion Kamla s-a născut la Sebeş, în 29 iulie 1948 şi este cel de al 93-lea cetăţean de onoare al municipiului. A studiat filologia la universitatea din Timişoara şi este unul din membrii fondatori ai Cenaclului Literar „Lucian Blaga”. A primit de-a lungul timpului mai multe premii pentru poezie, iar în anul 2006 a obţinut marele premiu al Festivalului „Lucian Blaga”. Din anul 2010 este membru al Ligii Scriitorilor din România. A publicat primul său volum în anul 2005, „Trafic de cuvinte”, iar peste 3 ani a văzut lumina tiparului cartea „Cercul care se închide”‘. Înainte de apariţia primului volum ce-i poartă semnătura, Ion Kamla a publicat poezii în revistele „Luceafărul”, „Contemporanul” şi în „Caţavencu”. A scris versuri din perioada când era elev, inspirat de poeziile pe care le citea. „Pot să spun că aş putea recita din diferiţi lirici de dimineaţa până seara. În legătură cu creaţia lui Mihai Eminescu, de exemplu, am dat pariuri. Dacă îmi spune cineva un vers din Eminescu, eu îl recit pe următorul. Iar din poeziile lui Lucian Blaga aş putea spune pe de rost un volum întreg”, declara Ioan Kamla. A citit foarte mult din creaţia unor autori precum Cezar Baltag, Nechifor Crainic, Aron Cotruş, Ioaniche Olteanu, iar mai târziu s-a orientat spre literatura din perioada postmodernistă. Consideră că o poezie prea „încifrată” nu prea atrage publicul. “Poezia trebuie, totuşi, să fie pe înţelesul fiecăruia, să meargă direct la sufletul cititorului”, susţine Ion Kamla. Unul dintre poeţii săi preferaţi este George Topârceanu. „În opinia mea, George Topârceanu este cel mai genial versificator, după Eminescu. Este un bijutier, un poet extraordinar, cu un umor ieşit din comun, dar un umor, totuşi, cu o undă tragică. La mine e tocmai invers, e vorba de un tragism cu o undă ironică”, este de părere poetul. Se consideră o persoană modestă şi susţine că nu i-a plăcut niciodată să iese în faţă. Îl deranjează îngâmfarea, lipsa de civilizaţie, oamenii care nu se ţin de cuvânt, dar şi nostalgicii vremurilor de dinainte de 1989. Aşa cum mărturisea, apreciază sinceritatea şi modestia. Cei care vor să-l cunoască pe poetul Ion Kamla, desemnat recent cetăţean de onoare al municipiului Sebeş, pot să-i citească volumele de poezii sau de proză, cu texte umoristice şi parodii satirice. În aceeaşi şedinţă a Consiliului Local Sebeş au mai primit titlul de cetăţean de onoare post-mortem profesorii Dorel Savu şi Boris Guzun.

A. D. T.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

„Educația face diferența” – O lecție despre responsabilitate, respect și disciplină la Grădinița cu Program Prelungit Vințu de Jos

sebesinfo.ro

Publicat

în

La Grădinița cu Program Prelungit Vințu de Jos s-a desfășurat activitatea educativă „Educația face diferența”, organizată de profesor pentru educație timpurie Mihaela Maria Rotaru, în parteneriat cu doamna Camelia Tuhuț, dresor canin, promotor al educației și al respectului față de toate ființele.

Invitatul special și, totodată, vedeta zilei a fost minunatul cățel Heart, care i-a impresionat pe toți cei prezenți prin inteligență, ascultare și comportament exemplar. Prin demonstrațiile realizate, Heart a oferit copiilor o adevărată lecție despre cooperare, încredere și relația specială dintre om și animal.

La activitate au participat preșcolarii grădiniței, precum și elevi din clasele I–VIII, alături de cadrele didactice: Ioana Tălnar, Nicolae Ionașcu, Andreea Coltor, Silvia Stroia, Camelia Matei, Simona Olar, Dalia Budiu și Mihaela Riedel Iboi.

Pe parcursul întâlnirii, copiii au adresat numeroase întrebări, cea mai frecventă fiind „De ce Heart poate face toate aceste lucruri, iar cățelul meu nu?”

Răspunsul oferit de doamna Camelia Tuhuț a fost unul simplu, clar și extrem de valoros: totul ține de educație, disciplină și consecvență.

Discuția a continuat cu o întrebare esențială: „Ce este disciplina?”

Copiii au aflat că disciplina nu înseamnă pedeapsă, ci reguli și limite clare, stabilite cu blândețe și respect, exact așa cum se întâmplă și în viața lor de zi cu zi. Atât oamenii, cât și animalele au nevoie de îndrumare, răbdare și consecvență pentru a învăța să conviețuiască armonios într-o comunitate.

Activitatea a transmis un mesaj important: educația reprezintă cheia unei conviețuiri bazate pe respect, responsabilitate și empatie, indiferent dacă vorbim despre relațiile dintre oameni sau despre relația dintre oameni și animale.

Prin astfel de experiențe educative, copiii învață că fiecare ființă merită grijă, respect și înțelegere, iar educația este cea care face, într-adevăr, diferența.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Aactivitate educativ-preventivă desfășurată de polițiștii Serviciului Rutier Alba la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

În contextul implementării Planului Național de Măsuri pentru Siguranța Rutieră a Pietonilor și Bicicliștilor în anul 2026, precum și al Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră, polițiștii Serviciului Rutier Alba și cei ai Biroului Rutier Sebeș au desfășurat ieri, 29 mai 2026, o activitate educativ-preventivă la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Municipiul Sebeș.

Scopul activității l-a constituit formarea și dezvoltarea unui comportament responsabil în trafic încă de la o vârstă fregedă.

În cadrul întâlnirii, copiii au primit informații privind modul corect de traversare a drumului public și regulile de deplasare în siguranță către și de la unitățile de învățământ. De asemenea, polițiștii le-au prezentat recomandări referitoare la utilizarea trotinetelor și bicicletelor, precum și reguli de siguranță pe care trebuie să le respecte în calitate de pasageri în autovehicule.

Micii pietoni au ascultat atenți și, împreună cu polițiștii, au exersat traversarea corectă a străzii. Totodată, aceștia au învățat semnalele polițistului rutier și semnificația indicatoarelor rutiere.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes