Rămâi conectat

Actualitate

Patron din Petreşti, fugărit prin local pentru că a refuzat să servească nişte clienţi beţi

redacția sebesinfo.ro

Publicat

în

interventie-jandarmi-scandalDoi tineri din Petrești, cu vârsta de 27, respectiv 30 de ani, au fost amendați de jandarmi pentru că l-au amenințat cu bătaia pe patronul barului unde se îmbătaseră, întrucât acesta a refuzat să le mai dea de băut și le-a cerut să părăsească localul.

S-a întâmplat duminică, 6 martie 2016, la ora 1.00 noaptea, într-un cafe-bar care de obicei are program doar până la ora 22.00. Potrivit purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei Alba, lt. col. Cosmin Jurcoveț, administratorul a cerut ajutorul jandarmilor susținând că 3 clienți l-au amenințat cu bătaia, întrucât refuzase să-i mai servească cu băuturi alcoolice și le-a cerut să părăsească incinta, deoarece aceștia erau deja „praf și pulbere” de beți, iar unul dintre ei nici măcar nu mai putea vorbi, ci doar gesticula cu mâinile. Conform sursei citate, patronul și-a asigurat scăparea fugind din calea agresorilor. De altfel, chiar şi la vederea jandarmilor, doi dintre bețivi au continuat să înjure şi, mai mult, au încercat să-şi pună în practică ameninţările la adresa personalului localului. În aceste condiţii, au fost încătuşaţi şi conduşi la sediul Secţiei de Jandarmi Sebeş. Pentru fapta săvârşită, cei doi tineri au fost amendați cu câte 200 de lei. „Reamintim că servirea cu băuturi alcoolice în localurile publice a consumatorilor aflaţi în vădită stare de ebrietate, precum şi a minorilor constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 100 lei la 500 lei. În cazul repetării contravenţiei se dispune măsura suspendării activităţii localului public pe o perioadă cuprinsă între 10 şi 30 de zile”, a declarat lt. col. Cosmin Jurcoveț.

FOTO: ARHIVĂ




Actualitate

A început cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, organizată de Direcția de Asistență Socială Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Direcția de Asistență Socială Sebeș organizează, în perioada 14 iulie – 31 august 2026, cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, un proiect destinat copiilor proveniți din familii aflate în situații de vulnerabilitate.

Programul se desfășoară etapizat în localitățile Răhău, Sebeș și Petrești, pentru a facilita accesul unui număr cât mai mare de copii la activități educative, recreative și de dezvoltare personală.

Potrivit organizatorilor, participanții vor lua parte la ateliere de creație, activități sportive și educative, jocuri interactive, sesiuni de karaoke, activități de educație ecologică, precum și excursii și ieșiri în natură. Scopul acestora este dezvoltarea creativității, a spiritului de echipă și a încrederii în sine.

O noutate a ediției din acest an este introducerea sesiunilor de dezvoltare personală dedicate atât copiilor, cât și părinților. Acestea urmăresc îmbunătățirea comunicării în familie și sprijinirea dezvoltării emoționale a participanților.

În cadrul proiectului sunt implicați și specialiștii Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, care vor desfășura activități prin programul „Vara descoperirilor”. Copiii vor beneficia de sesiuni de consiliere și orientare adaptate vârstei, menite să îi ajute să își descopere aptitudinile și interesele.

Totodată, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Alba vor organiza activități de educație rutieră, prin care participanții vor primi informații privind regulile de circulație și comportamentul responsabil în trafic.

Proiectul își propune să ofere copiilor un cadru sigur pentru învățare, socializare și dezvoltarea abilităților de viață, contribuind, în același timp, la consolidarea relației dintre familie, școală și comunitate și la promovarea incluziunii sociale.

Organizatorii au transmis mulțumiri tuturor instituțiilor și persoanelor implicate în desfășurarea proiectului, printre care Primăria Municipiului Sebeș, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, Inspectoratul de Poliție Județean Alba, voluntarii și echipa Direcției de Asistență Socială Sebeș.

După încheierea activităților desfășurate în Răhău, Școala de Vară „Curcubeul Prieteniei” va continua în Sebeș și Petrești, până la sfârșitul lunii august.




Citește mai mult

Actualitate

U.M. 01760 Sebeș, pe locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Militarii de la U.M. 01760 Sebeș au obținut locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”, competiție organizată în perioada 6–10 iulie de Comandamentul Comunicațiilor și Informaticii, în colaborare cu Școala de Instruire pentru Comunicații, Tehnologia Informației și Apărare Cibernetică din Sibiu.

Turneul, desfășurat cu ocazia Zilei Transmisioniștilor, a reunit echipe din mai multe unități militare din țară, care s-au întrecut într-o competiție marcată de fair-play, spirit de echipă și profesionalism.

La finalul întrecerii, clasamentul a fost următorul:

  • Locul I – U.M. 01751 Râșnov
  • Locul IIU.M. 01760 Sebeș
  • Locul III – U.M. 01769 Bacău
  • Locul IV – U.M. 01606 Sibiu

La competiție au mai participat echipele U.M. 02415 București, U.M. 02638 București, U.M. 01704 București, U.M. 01013 Târgu Cărbunești, U.M. 01612 Sibiu și U.M. 02692 București.

Performanța echipei din Sebeș reprezintă un rezultat remarcabil la prima ediție a competiției și evidențiază implicarea militarilor atât în activitățile specifice profesiei, cât și în cele sportive, care contribuie la consolidarea spiritului de echipă și a camaraderiei.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes