Rămâi conectat

Actualitate

O mamă cu 3 copii doarme ”cu stafiile în casă”, într-o anexă de doar 15 mp la Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

sebes-caz-social-nov-2014Ancuţa Marcu are 24 de ani şi îşi creşte singura cei trei copii, de 2, 3 şi respectiv 7 ani. Părăsită de soţ, se chinuie să-şi crească micuţii cu cei 284 de lei primiţi ca alocaţie de stat, şi 150 de lei – pensie alimentară, pe care îi dă pe chirie.

După divorţ s-a mutat într-o anexă de aproximativ 15 mp. Ea povestește că în prima noapte a visat că aici s-a spânzurat o femeie iar a doua zi a aflat că într-adevăr, în respectiva încăpere s-a spânzurat stăpâna casei. În nopţile următoare a avut parte numai de surprize înfiorătoare: ”o uşă se deschidea, fix la ora 12.00 noaptea şi nu putea să o închidă, iar o jucărie a copiilor începea să cânte singură”.

A convins un preot să vină și să facă o slujbă religioasă şi de atunci are linişte dar au apărut alte probleme. Ancuţa nu are căldura, mâncare şi pe deasupra i s-au îmbolnăvit și copiii. Oameni de afaceri din Sebeş şi o autoritate a judeţului i-au dat o mână de ajutor şi o parte din probleme au fost rezolvate.

Am aflat de această situaţie şi ne-am implicat şi noi. I-am dat un ajutor de urgenţă de 300 de lei şi am decis să decontăm medicamentele pentru fetiţa bolnavă. Întreaga familie a fost pusă sub supravegherea Serviciului de Asistenţă Socială din cadrul Primăriei Sebeş iar în perioada imediat următoare vom depista toate cazurile de mămici cu copii, abandonate de soţi, de pe teritoriul municipiului“, a declarat primarul Alexandru Dăncilă.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes