Rămâi conectat

Actualitate

Militarii de la UM 01585 din Petrești au oferit, de sărbători, daruri pentru copii nevoiași

sebesinfo.ro

Publicat

în

În încercarea de a păstra tradiția de sărbători și de a-i ajuta pe cei nevoiași, UM 01585 din Petrești, prin colonelul Șimandan Dorel, în colaborare cu Moș Crăciun, a împărțit cadouri unor familii nevoiașe, în cadrul unei activități caritabile.

UM 01585 Petrești l-a ajutat pe Moș Crăciun să ajungă mai devreme anul acesta la câțiva oameni nevoiași. Militarii au pus mână de la mână, au strâns bani și au cumpărat alimente și dulciuri pe care le-au dus sărmanilor.

Moș Crăciun a poposit mai întâi la 4 copilași care trăiesc într-o rulotă împreună cu părinții, apoi la alte cinci suflete care își duc zilele într-o baracă, cu mama lor.

Moșul nu a uitat să le bucure sărbătorile copiilor și cu jucării și hăinuțe. Militarii au rămas impresionați de micuții care își trăiesc copilăria în condiții grele, dar pe care voioșia nu îi părășește în ciuda greutăților: “Copilașii au nevoie de siguranța și căldura unui cămin, de o masă caldă, de hăinuțe cu care să poată merge la școală dar, mai ales, au nevoie să fie ajutați să nu-și piardă curajul de a trăi frumos și demn”, a fost mesajul Moșului.

Chipurile copiilor s-au luminat la vederea darurilor, iar inimile militarilor au crescut cu fiecare privire primită de la cei mici.

Îmbrățișările lor, pline de o sinceră recunoștință, au fost pentru militari dovada că, deși greu încercați, copiii mai pot fi blânzi, primitori și mai pot crede în Moș Crăciun.

Domnul colonel Șimandan Dorel le mulțumește militarilor angrenați în această activitate: Gligor Marian Vladimir, Dorin Petraș și domnișoarei Nicoară Amalia. Pe acestă cale, comandantul unității militare adresează mulțumiri întregului personal pentru implicarea în acțiunea caritabilă și le urează Sărbători Fericite alături de cei dragi.

https://youtu.be/OKu4-sPKN98

https://youtu.be/QdlK4fOzM8U


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Perste 150 de persoane au manifestat la Sebeș, pentru a cere autorităților să facă dreptate în cazul tinerei de 25 de ani găsită decedată în apartamentul soțului

sebesinfo.ro

Publicat

în

Peste 150 de persoane au ieșit în stradă, în seara zilei de joi, 26 februarie 2026, în cartierul Mihail Kogălniceanu din Sebeș, într-o manifestație de susținere a cauzei tinerei de 25 de ani decedate recent. Oamenii au scandat „Vrem dreptate pentru Ana!”.

Anterior a fost lansată o petiție publică cu titlul „Dreptate pentru Ana, care a fost găsită moartă în casa soțului”, adresată Poliției și Parchetului pentru a cere o anchetă independentă și imparțială în cazul tinerei de 25 de ani din Sebeș despre care familia și susținătorii spun că ar exista suspiciuni privind circumstanțele morții sale. Această petiție a fost publicată online.

O tânără de 25 de ani a fost găsită fără viață în locuința ei din Sebeș în noaptea de 19-20 februarie 2026, iar poliția a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă. Autoritățile au declarat că nu au fost identificate urme de violență.

„Având în vedere informațiile vehiculate, în spațiul public, cu privire la faptul că o tânără de 25 de ani, din municipiul Sebeș, ar fi fost ucisă de soțul ei, Compartimentul de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba este abilitat să comunice următoarele aspecte:

Cercetarea la fața locului, în noaptea de 19/20 februarie 2026, a fost efectuată de o echipă complexă formată din polițiști ai Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Criminalistic și ai Poliției Municipiului Sebeș, însoțiți de un medic legist din cadrul Serviciului Județean de Medicină Legală Alba.

Trupul femeii a fost transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei decesului.

În urma efectuării examenului necroptic, rezultatele preliminare au relevat faptul că moartea femeii a fost neviolentă și ar fi fost cauzată de un șoc de etiologie neprecizată, nefiind constatate leziuni traumatice.

De asemenea, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzei decesului, au fost solicitate analize toxicologice.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, a transmis IPJ Alba în 23 februarie 2026.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

O minoră de 6 ani a ajuns la Spitalul Municipal Sebeș, în urma unui accident rutier produs la intersecția străzilor Mureșului și Mihail Kogălniceanu

sebesinfo.ro

Publicat

în

Marți, 24 februarie 2026, în jurul orei 20.55, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată cu privire la faptul că, pe raza Municipiului, a avut loc un accident rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un tânăr de 19 ani, din comuna Vințu de Jos, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Mureșului din Municipiul Sebeș, la intersecție cu strada Mihail Kogălniceanu nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de către un bărbat de 30 de ani, din Municipiul Sibiu, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului, o minoră de 6 ani, pasageră în autoturismul condus de bărbatul de 30 de ani, a suferit leziuni corporale și a fost transportată la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilometru, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autovehicule, pe strada Mureșului din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină marți seara, pentru acordarea primului ajutor medical, la un accident rutier produs pe strada Mureșului. 

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical la un accident rutier produs în Mun. Sebes, pe str. Muresului. În accident sunt implicate 2 autoturisme, fară persoane încarcerate. Forte alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă si 1 x echipaj medical de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes