Rămâi conectat

Actualitate

Medicul sebeșan Adrian Ienea, trimis în judecată pentru luare de mită. A primit de nouă ori sume cuprinse între 100 și 1.000 de euro

sebesinfo.ro

Publicat

în

Medicul primar din Sebeș, Adrian Ienea, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, fiind acuzat că ar fi primit mită în mod repetat de la pacienți pentru revizuirea sau emiterea unor decizii medicale privind capacitatea de muncă.

Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, medicul Adrian Ienea, încadrat în cadrul Institutului Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă, ar fi primit de nouă ori, în perioada 26 ianuarie – 2 februarie 2026, sume cuprinse între 100 și 1.000 de euro, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu.

Urmare a comunicatului de presă cu nr. 222/E/I/36/2026 din 5 februarie 2026, Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba aduce la cunoștința opiniei publice următoarele aspecte:

Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba a dispus prin rechizitoriu trimiterea în judecată în stare de arest preventiv a inculpatului IENEA ADRIAN, medic primar de expertiză medicală în cadrul Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă – Cabinet de Expertiză Medicală nr. 23 Alba şi nr. 89 Hunedoara, cu sediul în municipiul Sebeş, pentru comiterea infracţiunii de luare de mită în formă continuată, în stare de recidivă (9 acte materiale).

În rechizitoriu, procurorul a reținut, în esență, următoarea stare de fapt: În perioada 26.01-02.02.2026, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu, pe postul de medic primar care asigură activitatea de expertiză a capacității de muncă, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, inculpatul IENEA ADRIAN a primit de 9 ori diverse sume de bani necuvenite, pretinse sau date, în mod direct și pentru sine, cu o valoare cuprinsă între 100 Euro și 1.000 Euro, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, respectiv de revizuire sau emitere a deciziilor medicale asupra capacităţii de muncă a pacienţilor.

Totodată, procurorul a solicitat instanței de judecată:

– menținerea măsurii arestării preventive față de inculpat;

– confiscarea specială a sumelor de bani primite de inculpat cu titlu de mită, respectiv 3.400 euro, 200 de lire şi 2.600 lei (pentru care, în vederea confiscării speciale, s-au instituit în cursul urmăririi penale măsuri asigurătorii);

– menținerea măsurilor asigurătorii asupra conturilor bancare ale inculpatului și asupra sumelor de 1.630 de euro şi 2.430 de lei, ridicate de la inculpat cu ocazia percheziţiei domiciliare, în vederea confiscării speciale și a garantării executării cheltuielilor judiciare efectuate în cauză.

Precizăm că inculpatul a mai fost condamnat anterior pentru săvârșirea unor infracțiuni similare. Spre exemplu, la data de 06.06.2025 s-a încheiat un acord de recunoaştere a vinovăţiei între procuror şi numitul Ienea Adrian cu privire la condamnarea pentru comiterea infracțiunii de luare de mită la pedeapsa de 2 ani și 6 luni închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, pe un termen de supraveghere de 3 ani și 6 luni, sancțiune care a rămas definitivă la data de 13.01.2026.

Persoanele care au cunoștință despre săvârșirea unor fapte de corupție pe raza județului Alba au posibilitatea de a sesiza în scris Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba la adresa de e-mail pt_alba@mpublic.ro sau telefonic Serviciul Județean Anticorupție Alba la Call-center anticorupție – 0800.806.806. Conform art. 290 alin. 2 Cod procedură penală: mituitorul NU se pedepsește dacă denunță fapta mai înainte ca organul de urmărire penală să fi fost sesizat cu privire la aceasta.

Precizăm că întocmirea rechizitoriului este o etapă a procesului penal, reglementată în Codul de procedură penală, care reprezintă finalizarea anchetei penale şi trimiterea dosarului la instanţa competentă, activitate care nu poate în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Vineri, 15 mai 2026, traficul rutier va fi restricționat pe strada Veche din Lancrăm, datorită desfășurării Festivalului Internațional „Lucian Blaga”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Primăria Municipiului Sebeș informează cetățenii că, în data de 15 mai 2026, în intervalul orar 08:00 – 14:00, cu ocazia desfășurării Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, traficul rutier va fi restricționat pe strada Veche din Lancrăm, pe tronsonul cuprins între intersecția cu Strada Nouă și Căminul Cultural.

 

„Aceste măsuri sunt necesare pentru buna desfășurare a evenimentului și pentru siguranța participanților. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, au transmis organizatorii.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Mâine se dă startul celei de XLVI-a ediții a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”. Vezi programul evenimentelor organizate la Sebeș și Lancrăm

sebesinfo.ro

Publicat

în

Onorând o tradiție de peste 46 de ani, Sebeșul ne invită la o nouă ediție a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, un eveniment cultural fondat în anul 1981, de un grup de intelectuali transilvăneni (Mircea Tomuș. Achim Mihu) și frecventat de-a lungul anilor de elitele culturale românești (în 1984 – Constantin Noica, în 1986 – de Nicolae Steinhardt ș.a.).

Inspirat de istoria sa bogată, cel mai longeviv festival dedicat lui Lucian Blaga ne propune, în perioada 15-18 mai 2026, un program din care nu lipsesc conferințele științifice, expozițiile, lansările de carte, gândite în jurul ideii de a-i omagia atât pe fiul Lancrămului, Lucian Blaga, cât și pe Constantin Brâncuși – personalitatea anului 2026, în România, de la a cărui naștere se împlinesc 150 de ani. Ambii au mizat pe simplitate, iar organizatorii au fost inspirați de aceste personalități unice formulând tema festivalului, astfel: Esențializarea ca fenomen cultural: Lucian Blaga și Constantin Brâncuși, în plăsmuirea noului stil.

Dimensiunea științifică este dublată de artele spectacolului, atât de îndrăgite de public, piesa de teatru „Electra” – în regia lui Mihai Măniuțiu (care se bucură de succes și recunoaștere la nivel internațional), seara de tango (cu artiști de la Opera Națională din Cluj-Napoca) sau concursul-spectacol de recitare de poezie (cu invitații speciali – Adriana Trandafir și Vasile Șeicaru) fiind repere de neratat din program. Festivalul de la Sebeș este onorat de prezența actorului Constantin Chiriac, într-un recital extraordinar de poezie, remarcabilul director al Teatrului Național „Radu Stanca” din Sibiu și fondatorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, considerat cel mai mare eveniment din România dedicat artelor spectacolului și al treilea cel mai important din lume. Participarea internațională a evenimentului este garantată prin prezența artistei Chiyo Hagiwara, cea care i-a promovat în spațiul nipon, atât pe Lucian Blaga, cât și pe Carl Filtsch, o veritabilă ambasadoare a Sebeșului cultural. Ei i se alătură cercetători și traducători din SUA, Germania și Spania.

Vitalitatea festivalului va fi asigurată prin prezența celor peste 120 de voluntari provenind de la toate liceele din Sebeș, precum și de numeroșii laureați ai concursurilor de creație și de lectură reunite sub invocația blagiană „Laudă semințelor, celor de față și în veci, tuturor!”.

Din pricina vremii nefavorabile, programul aferent zilei de duminică a suferit unele modificări, fiind extins și în ziua de luni.

Program complet festival ,,Lucian Blaga” 2026 la Sebeș:

VINERI, 15 MAI 2026

LANCRĂM și SEBEȘ

  • Lancrăm

Orele 10.00-10.45: Începutul și sfârșitul. Pelerinaj la statuia și la mormântul lui Lucian Blaga din Lancrăm, alături de voluntarii festivalului și Fanfara din Petrești. Rugăciune de pomenire

Casa Memorială „Lucian Blaga” Lancrăm

Ora 11.00: DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI

Primirea invitaților. Recital de poezie susținut de actorul Dorel Vișan. Momente muzicale cu Aurelian Teofil la nai

Vernisajul expoziției Brâncuși: Coloana și Cuvântul. Curator: Ion Țârlea, Centrul de Cercetare, Documentare și Promovare „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu

Vernisajul expoziției Amintiri de familie… Dramaturgia blagiană pe marile scene europene. Curatori: Felicia Cornelia Bugnariu și Nadia-Diana Arsin

Inedit: Expunerea manuscrisului Luntrea lui Caron, aflat în patrimoniul Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, curator: Ioana Rustoiu

Lansarea publicațiilor festivalului: Caietele Blaga și Pașii Profetului (Editura Ardealul Târgu Mureș)

Lansarea volumului Meșterul Manole (reproducere anastatică după ediția princeps din anul 1927, Editura Ardealul Târgu Mureș, ediție îngrijită de Nadia-Diana Arsin)

Lansarea volumului 13 poeţi din Sebeş. Antologie lirică – Cenaclul literar „Lucian Blaga” Sebeș

Casa Memorială „Lucian Blaga” Lancrăm

Ora 12.30: Sesiune de comunicări ştiinţifice cu tema Esențializarea ca fenomen cultural: L. Blaga și C. Brâncuși, în plăsmuirea noului stil. Moderator: CS I dr. Eugeniu Nistor. Cărţi şi reviste în festival

  • Sebeș

Biserica Franciscană „Sf. Bartolomeu” Sebeș

Ora 17.00: Spectacol-lectură Tulburarea apelor. O producție a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu. Regia: Mariana Cămărășan. Distribuția: Adrian Neacșu, Radu Costea, Cătălin Neghină, Cristian Stanca, Raluca Iani, Cendana Trifan, Mariana Mihu-Plier și Mihai Mocanu.

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș – sala de spectacole

Ora: 19.00: SPECTACOL-CONCURS DE RECITARE DE POEZIE.

Întâlnire cu actrița Adriana Trandafir. Momente muzicale cu Vasile Șeicaru, Chiyo Hagiwara și trupa Procust

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Mirabila sămânță, expoziția personală de grafică a pictorului Dori Susan

Piața Primăriei Sebeș

Ora 21.00: Instalație interactivă Esența. Omagiu Blaga – Brâncuși. Concept și creație: Alin Gavrilă, artist plastic

SÂMBĂTĂ, 16 MAI 2026

  • SEBEȘ

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș

Ora 09.00: Sesiune de comunicări științifice cu tema Esențializarea ca fenomen cultural: L. Blaga și C. Brâncuși, în plăsmuirea noului stil. Moderator: prof. univ. dr. Ilie Moise. Cărți și reviste în festival – moderator prof. dr. Zenovie Cârlugea

Aula Primăriei Municipiului Sebeș

Orele 15.00-18.00: Lansări de carte și momente aniversare alături de Editura „Școala Ardeleană” din Cluj-Napoca. Invitați: Marta Petreu, Ion Vartic, Mihai Măniuțiu, Vasile George Dâncu

Primăria Municipiului Sebeș

Ora 18.00: Expoziția Dincolo de vizibil: arta gestului în caligrafia japoneză, realizată de prof. univ. dr. Rodica Frențiu, directorul Departamentului de limbi și literaturi asiatice – Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca. Momente muzicale cu Chiyo Hagiwara la Senzonshō, un instrument musical de percuție care folosește mai multe clopote Senzon (clopote folosite în ritualurile budiste)

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș – sala de spectacole

Ora 19.00: SPECTACOL MUZICAL-COREGRAFIC: TANGO MEETS OPERA

Un concept unic ce aduce împreună atmosfera pasională a tango-ului și rafinamentul operei. Interpretează solista Operei Naționale Române din Cluj-Napoca, mezzosoprana IULIA MERCA, alături de Cluj Tango Orchestra și dansatorii Alin Bogdan și Irina Croitoru

Piața Primăriei Sebeș

Ora 21.00: Instalație interactivă Esența. Omagiu Blaga – Brâncuși. Concept și creație: Alin Gavrilă, artist plastic

DUMINICĂ, 17 MAI 2026

LANCRĂM și SEBEȘ

Important! Având în vedere vremea nefavorabilă programul se modifică, astfel:

Casa Memorială „Lucian Blaga” Lancrăm

Ora 11.00: Festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului național de creație literară și artă plastică „Laudă semințelor, celor de față şi-n veci tuturor!”. Primirea invitaților cu Fanfara din Petrești. Momente muzicale cu Alexandra Pamfilie și Școala de muzică „DoReMi” a Centrului Cultural „Lucian Blaga”. Animație cu trupele de teatru pentru copii Gepetto și Pied Piper (prof. Lavinia Donose)

Lansare de carte pentru copii: Cărăbușul de aramă (coordonator: Nadia-Diana Arsin), Editura Școala Ardeleană Cluj-Napoca

Ora 17.00: BISERICA EVANGHELICĂ SEBEȘ

SPECTACOL DE GALĂ: Metanie Ție, Părinte!. Recital de poezie susținut de actorul Constantin Chiriac

Ora 18.00: Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș

Vernisajul expoziției de artă modernă și contemporană Incursiune în spiritul brâncușian, realizată în parteneriat cu Muzeul de Artă din Târgu Jiu

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș – sala de spectacole

Ora 19.00: SPECTACOL DE TEATRU – ELECTRA. Regia: Mihai Măniuțiu

O întâlnire inedită între marea tragedie greacă și muzica populară maramureșeană, interpretată live de Grupul IZA

O producție a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu

Piața Primăriei Sebeș

Ora 21.00: Instalație interactivă Esența. Omagiu Blaga – Brâncuși. Concept și creație: Alin Gavrilă, artist plastic

Piața Primăriei Sebeș

Ora 21.00: Instalație interactivă Esența. Omagiu Blaga – Brâncuși. Concept și creație: Alin Gavrilă, artist plastic

LUNI, 18 MAI 2026

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș – sala de spectacole

Ora 17.00: Festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului local de lectură pentru clasele I-IV „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor!” (coord. prof. învățământ primar Mihaela Gatea). Primirea invitaților cu Fanfara din Petrești. Momente muzicale cu Alexandra Pamfilie și Școala de muzică „DoReMi” a Centrului Cultural „Lucian Blaga”. Animație cu trupele de teatru pentru copii Gepetto și Pied Piper (prof. Lavinia Donose)

Lansare de carte pentru copii: Cărăbușul de aramă (coordonator: Nadia-Diana Arsin), Editura Școala Ardeleană Cluj-Napoca.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme și un autocamion pe Autostrada A10, în apropiere de Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au intervenit, joi noaptea, pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe Autostrada A10. Două autoturisme și un autocamion au intrat în coliziune pe sendul de mers Sebeș-Alba Iulia.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe Autostrada A10, km 1, sensul de mers Sebeș – Alba Iulia. În accident sunt 2 x autoturisme și 1 x autocamion implicate. Fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x ambulanță SAJ”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes