Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Marele Premiu la Festivalul Naţional de Teatru “Catharsis” a fost câștigat de trupa “Colb”din Sebeş

sebesinfo.ro

Publicat

în

Echipa de teatru “Colb” a Colegiului Naţional “Lucian Blaga” Sebeş a înregistrat încă un succes naţional, elevii-artişti adjudecându-şi Marele Premiu al Festivalului Naţional de Teatru pentru liceeni “Catharsis” pentru spectacolul “Stăpânul tăcerii”, adaptare după textul cu acelaşi titlu a lui Horea Gârbea.

La festivalul care s-a desfăşurat în perioada 15-17 martie 2013, la Bucureşti, au fost invitate nouă trupe de liceeni din ţară calificate în urma unei preselecţii. Etapa finală a competiţiei a fost organizată de Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” şi Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică “I. L. Caragiale” Bucureşti, preşedintele de onoare al juriului fiind actorul Florin Zamfirescu (rector UNATC) alături de Aura Corbeanu (director UNITER) şi Dimitrii Bogamaz (coordonator al trupei “Catharsis” a liceului gazdă).

Marele Premiu şi Trofeul Festivalului pentru cea mai bună trupă de teatru a revenit trupei “COLB” pentru spectacolul “Stăpânul tăcerii”, în timp ce Premiul “Actriţă mare în rol mic” i-a fost acordat pentru rolul “Regina Aso” elevului-actor Cristian Oană.

 Trupa de teatru “Colb” mulţumeşte pentru susţinere, Asociaţiei Femeilor din Alba, firmelor S.C. “Bendis” S.R.L. şi  S.C. “Profi-Term” S.R.L. din Sebeş.

Potrivit prof. Tereza Cândea – coordonator al trupei „Colb”, actuala formulă a trupei s-a constituit în anul 2012. Spectacolul „Stăpânul tăcerii, adaptare după piesa cu acelaşi titlu de Horia Gârbea, se înscrie la graniţa dintre tradiţional şi modern fiind o actualizare umoristică a unor situaţii clasice. Spectacolul a obţinut Marele Premiu şi Trofeul Festivalului „Radu Stanca”. Premiile obţinute sunt cu atât mai valoroase cu cât trupa “Colb” se numără printre organizatorii Festivalului Naţional de Artă Dramatică pentru liceeni „Radu Stanca”, desfăşurat deja în trei ediţii.

Componenţa trupei “Colb”: Şerban Sârbu – Osiris, Laurenţiu Vesa – Thot, Roxana Săbău – Isis,Darius Săftoiu – Horus, Cristian Oană – Regina Aso, Dorin Negrea – Amonaraso, Daciana Pintilie – fiica reginei Aso, Laura Nedelcu – Nephtys, Dragoş Duşe – Seth, Alin Roman – Anubis, Lucian Nicolae – sunet, lumini, scenografie.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

Aactivitate educativ-preventivă desfășurată de polițiștii Serviciului Rutier Alba la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

În contextul implementării Planului Național de Măsuri pentru Siguranța Rutieră a Pietonilor și Bicicliștilor în anul 2026, precum și al Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră, polițiștii Serviciului Rutier Alba și cei ai Biroului Rutier Sebeș au desfășurat ieri, 29 mai 2026, o activitate educativ-preventivă la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Municipiul Sebeș.

Scopul activității l-a constituit formarea și dezvoltarea unui comportament responsabil în trafic încă de la o vârstă fregedă.

În cadrul întâlnirii, copiii au primit informații privind modul corect de traversare a drumului public și regulile de deplasare în siguranță către și de la unitățile de învățământ. De asemenea, polițiștii le-au prezentat recomandări referitoare la utilizarea trotinetelor și bicicletelor, precum și reguli de siguranță pe care trebuie să le respecte în calitate de pasageri în autovehicule.

Micii pietoni au ascultat atenți și, împreună cu polițiștii, au exersat traversarea corectă a străzii. Totodată, aceștia au învățat semnalele polițistului rutier și semnificația indicatoarelor rutiere.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Medalii de aur și bronz, pentru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș, la etapa națională a Olimpiadei de Tehnologia Informației și a Comunicațiilor

sebesinfo.ro

Publicat

în

În perioada 26-29 mai 2026, în Municipiul Satu Mare a avut loc etapa națională a Olimpiadei de Tehnologia Informației și a Comunicațiilor (TIC). Evenimentul a reunit elevi specialiști în tehnologie din întreaga țară.

Reprezentanții județului Alba au avut o evoluție remarcabilă, reușind să cucerească nu mai puțin de 3 medalii: două de aur și una de bronz, demonstrând o pregătire de excepție și o pasiune nativă pentru era digitală, a declarat prof. Daniela Draguș, pentru sebesinfo.ro.

Printre marii câștigători ai acestei ediții se numără elevii Colegiului Național „Lucian Blaga” din Sebeș.

Performanța extraordinară a fost atinsă de elevul Dan Ioan, din clasa a XII-a A. Tânărul urmează profilul matematică-informatică, intensiv informatică. Elevul, Constandin Dragoș, din clasa a X-a A, tot de la profilul matematică-informatică, intensiv informatică, a reușit să obțină medalia de bronz.

Aceste rezultate sunt rodul orelor de muncă în fața ecranelor, al nopților pierdute rezolvând probleme complexe și, nu în ultimul rând, al unui parteneriat solid între elevi, profesori și părinți, a mai explicat prof. Daniela Draguș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes