Rămâi conectat

Știri din zonă

Locuitorii din satele Vingard și Șpring au acces la rețeaua de apă potabilă

sebesinfo.ro

Publicat

în

Localitățile Vingard și Șpring au acces la rețeaua de apă potabilă. Urmează și montarea căminelor de branșament si finalizarea în satele Cunța și Drașov.

„Astăzi este una dintre cele mai importante zile din activitatea mea de primar, ziua în care am făcut receptia pentru rețeaua de apă în satele Vingard și Șpring!

Urmează și montarea căminelor de branșament si finalizarea în satele Cunța și Drașov! De aproape 3 ani o întreagă echipă din Primăria Șpring a muncit și a luptat pentru APĂ!

Da, apa, sursa indispensabilă vieții, pentru care oamenii din satul Vingard nu vor mai fi nevoiți să meargă cu cisterna în comuna învecinată sau cu bidoanele și cu gălețile la fântâna din centrul satului, la fel ca și cetățenii din satul Șpring care pe timpul secetei au rămas fără apă în fântâni.

Mi-e și rușine să spun că avem apă la rețea în anul 2023, ceea ce pentru alte comune este normalitate poate de zeci de ani…

Nu este o laudă, este bucuria enormă pe care vreau să o împărtășesc cu dumneavoastră.

A fost mult de muncă, drumuri la minister, suplimentări de fonduri, dispoziții de șantier, probleme de rezolvat, mai jos aveți poze realizate în Iulie 2020 (de unde se vede clar situația în care se afla comuna)…

Rog cetățenii care au instalaţii de utilizare a apei să se racordeze la căminul de branșament din fața locuințelor si să nu folosească apa decât după ce vor semna un contract cu APA CTTA, societate la care va fi predată rețeaua de apă.

Îi mulțumesc lui Dumnezeu, mulțumesc întregii echipe și nu în ultimul rând, cetățenilor pentru răbdare și înțelegere!”, a scris primarul Iulia Stănilă, pe Facebook.




Știri din zonă

Ploile au adus aluviuni pe DN 67C – Transalpina, între Curpăt și Șugag. Drumarii au intervenit pentru curățarea carosabilului

sebesinfo.ro

Publicat

în

Ploile abundente căzute miercuri au adus aluviuni pe DN 67C – Transalpina, pe sectorul cuprins între Curpăt și Șugag, fiind necesară intervenția echipelor Secției Drumuri Naționale Alba pentru curățarea carosabilului.

Depunerile de pietriș, pământ și alte materiale au fost semnalate între kilometrul 79 (Curpăt) și kilometrul 119 (Șugag), în urma fenomenelor meteorologice produse în cursul zilei.

Drumarii au intervenit pentru îndepărtarea aluviunilor și readucerea carosabilului în condiții de siguranță pentru trafic.

Potrivit reprezentanților Drumurilor Naționale, circulația rutieră pe DN 67C se desfășoară în prezent fără restricții, iar pe sectorul afectat nu mai sunt semnalate probleme.

Având în vedere instabilitatea vremii și posibilitatea apariției unor noi scurgeri de pe versanți, șoferii care tranzitează Transalpina, inclusiv cei care pleacă din Sebeș spre zona montană, sunt sfătuiți să circule cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de drum.




Citește mai mult

Știri din zonă

Duminică, 19 iulie 2026: Inaugurarea oficială a traseului turistic „Grota lu’ Turnilă” la Șugag. Programul complet al evenimentului

sebesinfo.ro

Publicat

în

Comuna Șugag va inaugura sâmbătă, 19 iulie 2026, noul traseu turistic „Grota lu’ Turnilă”, un proiect destinat promovării patrimoniului natural, cultural și istoric al Văii Frumoasei, în Ținutul Legendelor.

Obiectivul a fost realizat de Primăria și Consiliul Local Șugag, cu sprijinul Consiliului Județean Alba și al operatorilor economici din domeniul turismului care își desfășoară activitatea în comună.

Noul traseu face parte din strategia de dezvoltare turistică a comunei și urmărește valorificarea dealurilor Șugagului printr-un parcurs destinat iubitorilor de natură și drumeții. De-a lungul traseului, vizitatorii vor putea descoperi povești și legende locale, prezentate prin materiale informative amplasate în punctele de interes.

Două trasee de acces

Participanții pot porni pe unul dintre cele două trasee amenajate:

  • Gura Velii – Valea Grosăștilor – Muchea Turnilor – Turni – Punctul de Belvedere (cota 900) – Grota lu’ Turnilă – Școala din Bârzana;
  • Valea Mărtiniei – Plaiul Mărtiniei – Punctul de Belvedere (cota 900) – Grota lu’ Turnilă – Școala din Bârzana.

Traseul este semnalizat cu indicatoare turistice și include recomandări privind protecția mediului și respectarea obiectivelor vizitate.

Programul inaugurării

Ora 10:00

  • Plecarea pe traseu din Gura Velii și din Valea Mărtiniei;
  • Formarea grupelor de maximum 10 persoane, însoțite de ghizi.

Ora 11:30

  • Vizitarea Punctului de Belvedere de la cota 900;
  • Vizitarea obiectivului „Grota lu’ Turnilă”, în grupuri de maximum 10 persoane.

Ora 13:00 – Școala din satul Bârzana

  • Evocarea începuturilor, evoluției și sfârșitului activității învățământului din satul Bârzana în perioada 1906–2026, prezentată de scriitorii prof. dr. Monica Grosu și prof. Nicolae Afrapt, membri ai Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Alba-Hunedoara.

Ora 14:00

  • Spectacol cultural-artistic susținut de artiști locali: Fluierașii din Șugag, Ionică Cernat, fiu al satului, și invitații săi.

Organizatorii anunță că evenimentul se va desfășura cu sprijinul cadrelor medicale din Șugag și al Jandarmeriei Montane. Moderatorii manifestării vor fi învățătorii Ștefan Ioan și Ștefan Rodica.

Pe parcursul zilei, în grădina fostei școli din Bârzana va fi amenajat un târg al producătorilor locali, unde participanții vor putea cumpăra și degusta preparate gătite pe loc, produse tradiționale, băuturi răcoritoare și alte specialități locale.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes