Știri din zonă
La Vingrad, un bărbat a fost acroșat de o mașină, în timp ce curăța zăpada din fața casei
În data de 25 ianuarie 2013, în jurul orei 6.30, poliţiştii rutieri din Sebes au fost sesizaţi că pe strada Deal din localitatea Vingard, a avut loc un accident rutier.
La faţa locului s-a deplasat echipa operativă de cercetare care a stabilit că A.M., un bărbat de 34 de ani, din Vingard, în timp de curăţa zăpada din faţa casei sale, s-a angajat în traversarea părţii carosabile fără să se asigure, împrejurare în care a fost surprins şi accidentat de un autoturism condus în direcţia Vingard – Daia Română, de un bărbat de 33 de ani, din comuna Berghin, Judeţul Alba.
În urma accidentului pietonul a suferit leziuni corporale ușoare, fără a rămâne internat în spital. Atât conducătorul auto cât şi victima au fost testaţi cu aparatul etilotest care a evidenţiat faptul că nici unul nu era sub influenţa alcoolului.

Știri din zonă
Activitate recreeativ-educativă organizată în parohia Loman – protopopiatul ortodox Sebeș
Duminică, 10 august 2025, în parohia Loman, protopopiatul Sebeș, s-a desfășurat competiția „Jocuri de vară 2025”, în cadrul căreia au concurat 30 de participanți cu vârsta cuprinsă între 12 și 19 ani.
Aceștia au fost repartizați echilibrat, în trei echipe, și au luat parte la 17 probe variate – sportive, culturale, de atenție și îndemânare. Activitatea s-a desfășurat sub supravegherea unei echipe de voluntari și profesori, care au arbitrat competiția și s-au asigurat că talentul și aptitudinile fiecărui participant au fost puse în valoare. În fața unui public numeros, copiii au trăit bucuria colaborării, a spiritului de echipă, a întrecerii corecte, dar și a comuniunii, socializării și a împreună rugăciunii.
La final, participanții și voluntarii au fost premiați cu medalii și cu diplome, iar concurenții au câștigat o excursie la Cluj-Napoca, acțiune care va avea loc după începutul noului an școlar. Prin această competiție, mădularele cele tinere ale Bisericii au fost răsplătite pentru frecvența bună și participarea activă la sfintele slujbe.
Pr. paroh Mihai-Claudiu Roșca
Știri din zonă
Tânăr de 21 de ani din Săsciori cercetat de polițiștii din Sebeș, după ce a fost depistat în timp ce conducea fără a avea permis, pe DN 67C
Luni, 11 august 2025, în jurul orei 23.50, polițiștii Secției 7 de Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe DN 67C, pe raza localității Săsciori, un autoturism condus de un tânăr de 21 de ani, din localitatea Săsciori.
Din verificări a reieșit că acesta are suspendat dreptul de a conduce autovehicule.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis de conducere.
Știri din zonă
Trei persoane au ajuns la spital, ca urmare a accidentului rutier petrecut pe DJ 107C, la Vințu de Jos
În după amiaza zilei de vineri, 8 august 2025, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DJ 107C, pe raza localității Vințu de Jos, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 67 de ani, din orașul Cisnădie, județul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107C, pe direcția de mers Vințu de Jos-Alba Iulia, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 30 de ani, din municipiul Alba Iulia.
În urma evenimentului rutier, cei doi conducători auto și un bărbat, în vârstă de 80 de ani, pasager dreapta față în autoturismul condus de bărbatul, în vârstă de 67 de ani, au suferit leziuni corporale, fiind transportați la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.