Rămâi conectat

Știri din zonă

La Gârbova, o casă bătrânească renovată a ajuns să coste chiar și 100.000 de euro

sebesinfo.ro

Publicat

în

În comuna Gârbova, zeci de familii de sași care au plecat acum mai bine de 30 de ani au revenit în țară și au renovat locuințele în care au copilărit și au format o comunitate de suflet.

Când sunt în străinătate, localnicii au grijă de casele lor, frumos înșirate, cu vii și grădini. Când se deschid porțile imense ale locuințelor săsești, totul prinde contur. Localnicii le țin în ordine pentru proprietarii stabiliți în alte țări, care vin în vacanță.

Marcela Pescan, localnică Gârbova: „Vin de două ori pe an. Sunt casele renovate, sunt întreținute, nu sunt lăsate în paragină. Este casa lor părintească, au răscumpărat-o. Totuși ei țin la România. Iubesc România”.

Agneta a plecat din România, în Germania, de mai bine de 35 de ani. După Revoluție s-a întors și a răscumpărat casa părintească.

Agneta Thiess, etnic german născut în România:Nu regretăm că am cheltuit banii pentru așa ceva. Am făcut băile noi, terasa, am pus uși noi, geamuri. De Rusalii ne întâlnim și petrecem împreună”.

Claudia Nedelea, localnică:Ei de aici se trag, aici e parte din sufletul lor și oricând e vorba de România ei sunt primii. Ei stau majoritatea pe lângă Munchen”.

De la întoarcerea sașilor, valoarea unei case a crescut chiar și la 100.000 de euro, iar autoritățile au investit în partea de infrastructură.

Ioan Muntean, primar Gârbova: „E un plus de valoare pentru comunitate. E o atracție foarte mare și pentru turiști, vin foarte mulți și din București. Noi lucrăm la infrastractură ca să le creeăm condiții. Am renovat străzile, trotuarele”.

Sașii vin în țară de Rusalii când se întâlnesc cu toții ca să petreacă, dar și vara când stau mai bine de o lună.

sursa: stirileprotv.ro


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Investiție de 9,4 milioane de lei în modernizarea completă a clădirii în care funcționează Școala Gimnaziala din Câlnic

sebesinfo.ro

Publicat

în

Comuna Câlnic face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în infrastructura educațională locală. După obținerea unei finanțări europene în valoare de peste 9,4 milioane de lei, administrația locală a lansat procedura de achiziție pentru implementarea proiectului „Creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirea Școlii Gimnaziale Câlnic, județul Alba”, investiție care promite transformarea radicală a unității de învățământ.

Potrivit documentațiilor aferente procedurii lansate luni, 8 iunie 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), achiziția viează atribuirea execuției lucrărilor prevăzute în proiect.

Valoarea totală estimată a contractului propus este de 3.909.338,75 lei, fără TVA iar data limită pentru primirea ofertelor este 30 iunie 2026.

Proiectul, finanțat prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027, urmărește reducerea consumului energetic, scăderea costurilor de funcționare și crearea unui mediu educațional modern, adaptat standardelor europene privind eficiența energetică și sustenabilitatea.

Conform documentației proiectului, școala va beneficia de lucrări complexe de reabilitare și modernizare. Sunt prevăzute izolarea termică a pereților exteriori, înlocuirea tâmplăriei existente cu ferestre și uși eficiente energetic, modernizarea sistemului de iluminat prin instalarea de corpuri LED și montarea unui sistem fotovoltaic care va contribui la producerea energiei necesare consumului propriu.

De asemenea, vor fi reabilitate acoperișul și sistemul de evacuare a apelor pluviale, vor fi refăcute finisajele și trotuarele perimetrale, iar accesibilitatea clădirii va fi îmbunătățită prin instalarea unui lift destinat persoanelor cu dizabilități locomotorii.

Beneficiarii direcți ai investiției sunt cei 179 de elevi ai Școlii Gimnaziale Câlnic, însă efectele proiectului vor fi resimțite la nivelul întregii comunități. Pe lângă lucrările de infrastructură, proiectul include activități de informare și conștientizare privind dezvoltarea durabilă și utilizarea responsabilă a resurselor energetice, precum și programe de formare pentru personalul didactic.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Bărbat de 51 de ani din Săsciori căutat de polițiști și familie, după ce a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din comuna Săsciori, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

La data de 11 iunie 2026, polițiștii din Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că fratele său, VLAD NICOLAE, în vârstă de 51 de ani, a plecat de la domiciliul său, la data de 6 iunie, într-o direcție necunoscută și nu a mai revenit până în prezent.

Bărbatul are următoarele semnalmente:

– 170 m înălțime;
– 60 de kilograme;
– Păr brunet;

La momentul dispariției, purta o jachetă neagră, pantaloni negri și cizme negre.

Bărbatul a fost dat în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsit.

Persoanele care pot da informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes