Actualitate
La doar 22 de ani, când avea toată viaţa înainte, sebeșanul Alex Santu a pierit într-un tragic accident rutier petrecut în Franța
La doar 22 ani avea toată viaţa înainte, o iubită frumoasă şi o mulţime de prieteni care astăzi îl plâng. Alex Santu este tânărul care s-a stins într-un teribil accident petrecut în Franţa.
„Volanul e în mâna noastră, drumul e în mâna lui Dumnezeu”, posta Alex, nu demult pe pagina lui de Facebook. Îi plăcea ceea ce făcea, iar miercuri noaptea, când drumul i s-a frânt brusc şi prea repede, era în timpul serviciului.
Pe facebook şi la ştirile postate pe internet despre tragicul accident în care şi-a pierdut viaţa Alex, au fost postate sute de mesaje de condoleanţe din partea prietenilor care l-au preţuit foarte mult şi care acum au inimile sfâşiate de durere.
Colegii lui Alex au făcut un apel pe facebook pentru a se mobiliza cât mai multă lume şi să ajute la repatrierea trupului neînsufleţit al lui Alex.
“Alex, prietenul meu bun, sâmbătă a fost ultima noastră întâlnire. Ai mâncat cu mine, te-am tratat ca pe un oaspete bun. Nu-mi vine să cred că nu te mai văd! Alex, copil nevinovat, Dumnezeu să te ierte!”
“Păcat…A fost un băiat de nota 1000…acum 3 săptămâni m-am întâlnit cu el în Spania ..Dumnezeu să îl ierte!”
“Ne cunoşteam de 3 ani, am făcut curse împreună …nu îmi vine să cred!”
“Ultima cursă…Dumnezeu să îl odihnească!”
“Dumnezeu să te ierte…te-ai dus de tânăr!”
“Ultima ta cursă…Păcat, îmi pare nespus de rău. Dar Dumnezeu știe mai bine de ce te-a luat așa devreme. Condoleanțe sincere familiei și să le dea Dumnezeu putere să treacă peste suferinta asta enormă!”
“Drumul tău să fie lin, în dreapta Domnului să-ți găsești locul!”
“De ce Alex ….de ce ?????? Te așteptăm să vii la noi.”
Mesaje de condoleanţe şi îmbărbătare au fost postate şi pe pagina de facebook a iubitei lui Alex, Bianca.
“Îmi pare rău, sincer! Dumnezeu să îţi dea putere să poţi să treci peste şi să nu uiţi nicio clipă că el te iubeşte şi de sus de unde e, are grijă de tine! Sincere condoleanţe.”
“O zi tristă…Dumnezeu să te aibe în grija lui! Multă putere familiei şi apropiaţilor, mereu o să rămâi colegul nostru !”
“Condoleanțe Bia! Fii tare draga mea!”
“Condoleanţe draga mea !!! Cuvintele sunt de prisos, ai grijă de tine !!!”
“Fratele meu, Ddumnezeu să te ierte. Bianca fii tare!”
“Dumnezeu sa îl ierte! Îmi pare rău Bia, fii tare draga mea!“
“Dumnezeu să îl ierte şi să îl odihnească! Nu îmi vine să cred… Să fii tare draga mea!”
“Când am aflat azi dimineaţă nu mi-a venit să cred! Mult prea repede a plecat de lângă noi! Dumnezeu să îl ierte! Iar familiei şi ţie Bia multă putere pentru a trece prin aceste clipe groaznice!”
“Doamne nici nu vreau să ştiu ce e în sufletul tău. Îmi pare foarte rău pentru voi!”

Actualitate
Istoria care continuă: Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, la 75 de ani
În acest an, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș marchează o dublă aniversare: 75 de ani de la înființare și 70 de ani de la deschiderea sa oficială pentru public. Ne propunem ca prin intermediul unor scurte materiale informative să punctăm etapele principale ale istoriei sale, dar și să îi onorăm pe cei care au avut contribuții importante la dezvoltarea instituției.

Data de 30 ianuarie 1951 a marcat începutul drumului instituțional al muzeului din Sebeș. În acea zi, Secțiunea Culturală Regională Sibiu solicita oficial aprobarea pentru înființarea Muzeului Raional Sebeș, demers adresat Serviciului Muzee și Monumente din cadrul Comitetului pentru Așezămintele Culturale din R.P.R. Acest act a reprezentat primul pas în edificarea unei instituții dedicate cercetării, conservării și valorificării patrimoniului local. Cinci ani mai târziu, după o perioadă intensă de pregătiri, desfășurate adesea în condiții vitrege și cu resurse limitate, s-a reușit, la 7 noiembrie 1956, deschiderea expozițiilor pentru public.
Dacă primii cinci ani de activitate sunt strâns legați de eforturile lui Traian Bojiță, șeful Secției Artă și Cultură a Raionului Sebeș, și mai ales ale Emiliei Găldean, custode și ulterior restauratoare, un rol determinant în organizarea muzeului și a expozițiilor l-a jucat Ion Berciu. Fost director al Muzeului Regional din Alba Iulia timp de 11 ani (până la demiterea sa abuzivă din 1949), Berciu a adus rigoarea profesională necesară noului muzeu. Mai târziu, Ion Raica a continuat și a dezvoltat această muncă, contribuind decisiv la identitatea și prestigiul instituției de astăzi.
Astăzi, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș duce mai departe această misiune, onorând o istorie de trei sferturi de secol în slujba culturii și a memoriei comunității.
Un moment aniversar care ne invită să privim cu respect spre trecut și cu responsabilitate spre viitor!
Actualitate
Polițiștii rutieri din Sebeș au organizat o activitate de instruire a cadrelor militare din Batalionului 346 Comunicații și Tehnologia Informației „Sava Henția”
Vineri, 30 ianuarie 2026, în contextul „Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră”, polițiști din cadrul Biroului Rutier Sebeș, împreună cu cei ai Serviciului Rutier Alba, au desfășurat o activitate de instruire la care au participat 50 de cadre militare din cadrul Batalionului 346 Comunicații și Tehnologia Informației „Sava Henția” din Municipiul Sebeș.

Polițiștii rutieri au reliefat importanța respectării regulilor de circulație de către cei care posedă permis de conducere, astfel încât să nu fie implicați în evenimente rutiere. De asemenea, au fost punctate consecințele legale și sociale ale încălcării normelor de circulație.
Au fost prezentate și principalele cauze ale accidentelor rutiere, respectiv: viteza neadaptată la condițiile de drum, neacordarea priorității vehiculelor, nerespectarea distanței între vehicule, folosirea telefonului mobil și neasigurarea la schimbarea direcției de mers.
În final, polițiștii le-au transmis recomandări preventive, îndemnându-i să adopte un comportament responsabil atât în calitate de conducători auto, cât și în calitate de participanți la trafic.
Actualitate
Femeie de 32 de ani rănită, în urma unui accident rutier petrecut la Răhău
O femeie de 32 de ani a fost rănită vineri, în urma unui accident rutier petrecut la Răhău.

„Traficul rutier este îngreunat pe raza localității Răhău, din cauza unui eveniment rutier. Din primele date, este implicat un autoturism, iar o conducătoarea auto ar fi suferit leziuni corporale”, a transmis IPJ Alba.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru descarcerare si prim ajutor medical la un accident rutier produs între localitățile Cut și Câlnic. Din informațiile preliminare în accident ar fi implicat 1 x autoturism, posibil o persoană încarcerată. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă si 1 x echipaj de prim ajutor medical”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „La sosirea echipajelor de intervenție persoana implicată in accident (femeie, 32 ani) se afla în autoturism, neîncarcerată. Aceasta a fost predată echipajului medical în vederea evaluarii medicale. Se asigură în continuare măsurile specifice, la locul accidentului, de către pompierii militari”, a mai transmis ISU Alba.
Din Județacum 10 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2026, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 6 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | sebesinfo.ro
Din Județacum 10 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | sebesinfo.ro
Actualitateacum 3 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 9 luniCe nume se sărbătoresc de Sfinții Constantin și Elena 2025. În jur de 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025: Peste 900.000 de romani își serbează onomastica în 23 aprilie | sebesinfo.ro
Mondenacum 9 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro



























