Rămâi conectat

Administrație

Jocurile de noroc, interzise pe raza Municipiului Sebeș. Vezi ce spune primarul Dorin Nistor

sebesinfo.ro

Publicat

în

Dorin Nistor a anunțat joi, 16 aprilie 2026, că jocurile de noroc vor fi interzise pe raza Municipiului Sebeș. Decizia a venit după o întâlnire consultativă cu reprezentanții firmelor care dețin aceste activități, mai menționează edilul.

„La Sebeș vor fi interzise jocurile de noroc. Azi, la sediul primăriei, am avut o întâlnire consultativă cu reprezentanții firmelor care dețin aceste activități”, este mesajul publicat de Dorin Nistor, primarul din Sebeș.

Reamintim că, reglementările privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc au fost modificate prin Ordonanța de urgență adoptată de Guvern, pe data de 24 februarie 2026. Potrivit noilor prevederi, operatorii licențiați vor trebui să obțină, pe lângă licența națională, și o autorizație de funcționare emisă de autoritatea administrației publice locale. În acest fel, administrațiile locale vor avea posibilitatea să decidă dacă sălile de jocuri tip „păcănele” vor mai putea funcționa pe raza unității administrativ-teritoriale. Eliminarea sălilor de joc din oraşe se va face treptat, pe măsură ce vor expira autorizaţiile deja existente.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Administrație

Sens giratoriu la intersecția străzilor străzilor Augustin Bena, Mihail Kogălniceanu și Fântânele din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Marți, 7 aprilie 2026, a fost predat amplasamentul pentru realizarea unui sens giratoriu la intersecția străzilor Augustin Bena, Mihail Kogălniceanu și Fântânele, investiție menită să fluidizeze traficul și să crească siguranța rutieră.

Lucrările vor începe după data de 14 aprilie, în funcție de condițiile meteorologice. În prima etapă vor fi demolate 3 imobile, urmate de relocarea utilităților, iar apoi vor demara lucrările de construcție propriu-zisă.

Pe durata lucrărilor se recomandă conducătorilor auto utilizarea următoarelor rute alternative:

– Strada Mureșului
– Strada Transilvaniei
– Strada Ion Creangă

Pentru traficul greu se va utiliza autostrada.

„Rugăm participanții la trafic și locuitorii din zonă să manifeste înțelegere și să respecte semnalizarea rutieră temporară. Vă mulțumim pentru intelegere!”, au transmis reprezentanții Primăria Municipiului Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

A început predarea cheilor apartamentelor noului bloc social din Sebeș, destinat mamelor singure și persoanelor cu handicap

sebesinfo.ro

Publicat

în

Mame singure, familii numeroase sau persoane cu handicap sunt câteva dintre categoriile de oameni care vor beneficia de o nouă locuință socială construită în Sebeș, în cadrul unui bloc cu 24 de apartamente.

Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a declarat că blocul a fost construit într-o zonă care, în urmă cu ceva timp, era o groapă de gunoi, iar în prezent a fost transformată prin amenajarea de locuri de parcare, spații exterioare și apartamente complet finisate, cu una, două și trei camere. Proiectul a fost realizat prin ADR Centru, iar toate cele 24 de locuințe au fost deja repartizate, beneficiarii primind cheile de la apartamente începând de astăzi, 1 aprilie 2026.

• Noile locuințe sociale din Sebeș: apartamente cu una, două și trei camere, complet finisate

Edilul a explicat că noul bloc de locuințe sociale cuprinde 24 de apartamente, de mai multe tipuri, în funcție de nevoile familiilor care le vor ocupa: ,,cu trei camere, cu două camere și apartamente cu o cameră.” Potrivit acestuia, apartamentele sunt complet amenajate și pregătite pentru a fi locuite. „Avem sufragerie, dormitorul, baia și, bineînțeles, o bucătărie”, a mai explicat Dorin Nistor.

• Mame singure și persoane cu handicap, printre beneficiarii locuințelor sociale din Sebeș

Noile locuințe sociale au fost repartizate către persoane aflate în situații vulnerabile, precum mame singure sau persoane cu handicap, dar nu numai:

„Avem persoane cu mulți copii care sunt într-o situație mai grea. Avem mame singure, avem mai multe cazuri de mame singure care, din diferite motive, trebuie să-și crească singure copilul. Și atunci noi am venit cu această facilitate pentru dânsele”, a declarat edilul.

Printre beneficiari se numără și persoane cu handicap, pentru care este prevăzută gratuitate la chirie, conform legislației în vigoare. În restul cazurilor, chiria este de aproximativ 100 de lei pe lună.

Dorin Nistor a mai spus și că prețul unui apartament este de aproximativ 50-60 de mii de euro, cumpărat la prețul de construcție din acest moment de pe piață.

• „Categoriile vulnerabile trebuie să rămână o prioritate pentru noi” 

Administrația locală intenționează să continue investițiile în zona ajutorului pentru persoane defavorizate, după finalizarea blocului de locuințe sociale și a unui bloc de locuințe de serviciu care este deja folosit.

„Am constatat că există un interes foarte mare. Din punctul nostru de vedere, aceste programe care au adresabilitate în general acelor categorii vulnerabile trebuie să rămână o prioritate pentru noi”, a afirmat Dorin Nistor.

În același timp, primarul a spus că are în vedere și proiecte dedicate tinerilor, astfel încât aceștia să fie încurajați să rămână în Sebeș: „Vrem în continuare să instituim și un program în care să construim locuri pentru tineri. Sperăm să găsim o soluție de finanțare, astfel încât să-i motivăm pe cei tineri să rămână aici și să-și continue activitatea profesională și viața aici”, a mai declarat edilul.

Potrivid documentației studiate, Consiliul Local al Municipiului Sebeș, în ședința din data de 26.03.2026, a aprobat, prin Hotărârea nr. 80/2026, lista solicitanților și repartizarea unui număr de 24 de locuințe sociale construite prin Strategia de Dezvoltare Locală.

Hotărârea vizează atât însușirea listei cu punctajele obținute de persoanele care au depus cereri, cât și repartizarea efectivă a locuințelor, în baza criteriilor legale și a metodologiei aprobate la nivel local.

De locuințe au beneficiat:

  • 6 persoane cu handicap;
  • 10 familii monoparentale;
  • 4 familii cu mai mult de 4 copii;
  • 1 persoana provenita din sistemul de protecție a copilului.

 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Dorin Nistor, după ce operatorul de transport local al Primăriei Sebeș și-a început activitatea: „Vrem ca tot mai mulți cetățeni să aleagă autobuzul”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Sebeșul a intrat de astăzi, 1 aprilie 2026, într-o nouă etapă a transportului public, odată cu punerea în circulație a primelor curse operate de SC TRANSPORT PUBLIC SEBEŞ SRL, companie aflată în subordinea administrației locale din Municipiu.

Mai multe rute, autobuze electrice noi, abonamente mai ieftine și gratuități pentru elevi și pensionari sunt câteva dintre schimbările enumerate de primarul Dorin Nistor pentru noul transport public din Sebeș.

„Dacă până ieri aveam 3 rute, astăzi avem 8 rute operaționale, urmând să introducem încă 2 rute de interior, care vor asigura preluarea utilizatorilor din zona Motel până în zona comercială. Încercăm să-i convingem pe oameni că este mult mai facil să folosească autobuzul. Din acest punct de vedere, lucrurile s-au extins foarte mult și dorim ca serviciul să fie mult mai accesibil și disponibil”, a explicat edilul din Sebeș pentru ziarulunirea.ro.

• Schimbări de preț pentru abonamentele oferite de noua companie de transport public din Sebeș

Dorin Nistor a subliniat că noul serviciu de transport public este unul aflat în dezvoltare, iar administrația locală își asumă o parte din costuri pentru ca prețurile să rămână accesibile pentru cetățeni: ,,Până acum, cei care îl utilizau îl foloseau, în mare parte, doar pentru a merge la lucru. Sebeșul își asumă să suporte o parte din cheltuieli, pentru ca transportul să fie mai ieftin. Dacă până acum, doar pe o singură rută, abonamentul era 220 de lei, acum abonamentul pentru tot orașul este de 150 de lei”, a declarat Dorin Nistor.

Traseele au fost gândite inclusiv în funcție de programul companiilor din oraș, astfel încât transportul public să răspundă cât mai bine pentru dorințele locuitorilor.

„Sperăm că vom avea cât mai mulți utilizatori ai autobuzelor. Până ieri funcționam doar cu 4 autobuze, așa că, din acest punct de vedere, lucrurile au crescut foarte mult”, a mai spus primarul din Sebeș.

Edilul a continuat prin a spune că administrația locală se află în procedură de achiziție pentru încă 7 autobuze. Proiectul este cu finanțare europeană, prin PNRR. Valoarea acestuia ajunge la peste 21 de milioane de lei, din care Primăria municipiului Sebeș are o contribuție de doar 2%.

• Diferențele principale față de vechiul transport public în comun

Dorin Nistor a explicat că principalele schimbări față de vechiul sistem de transport public țin de frecvența curselor, de calitatea autobuzelor introduse în circulație și de extinderea traseelor, astfel încât accesul călătorilor să fie cât mai facil.

„Diferențele principale față de vechiul transport public în comun sunt legate, în principal, de frecvență, de autobuzele noi, acestea fiind toate ecologice, electrice. Capacitatea lor este mult mai mare și, mai ales, avem rute noi, care facilitează un acces cât mai larg la mijlocul de transport”, a declarat edilul.

În același timp, primarul a anunțat că odată cu sosirea noilor autobuze va crește și frecvența curselor, iar din luna iunie rețeaua de transport public va fi extinsă și către Daia sau alte localități partenere în proiect:

„Odată cu venirea celorlalte autobuze va crește și frecvența. Începând cu luna iunie, vom face extinderea traseelor și către localitatea Daia, alături de care suntem în parteneriat pe acest proiect. Avem o asociație intercomunitară cu cei de la Pian și Vințu de Jos și o să extindem rețelele de transport și pentru aceste două localități”, a adăugat primarul municipiului Sebeș.

• Ce gratuităţi au elevii și pensionarii 

Administrația locală va acorda gratuitate permanentă pentru elevi, chiar dacă decontările prin Ministerul Educației acoperă doar transportul pe o singură rută, între domiciliu și unitatea de învățământ. Și pensionarii vor beneficia de gratuitate, în anumite condiții.

• „În viitor avem în plan să extindem transportul public”

„În momentul de față, sunt 8 rute, iar alte 2 rute de interior urmează să fie introduse. Înainte erau 3 rute, iar acum va exista și o frecvență mai mare, precum și mai multe trasee. În momentul de față, am semnat un contract de finanțare cu ADR Centru pentru achiziția a încă 7 autobuze. Acestea sunt în procedură de licitație, iar în viitor avem în plan să extindem transportul public. Avem înființată o asociație de dezvoltare intercomunitară pentru această zonă și vom extinde serviciul de transport public și în zona menționată”, a explicat Iulian Tărean, administrator la SC TRANSPORT PUBLIC SEBEŞ SRL.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes