Rămâi conectat

Știri din zonă

ISU Alba a făcut public un nou bilanț provizoriu al dezastrului și a pagubelor materale rezultete în urma inundațiilor din sudul județului

sebesinfo.ro

Publicat

în

În data de 1 iunie 2019 au căzut precipitații abundente pe teritoriul comunelor Pianu, Săsciori și Săliștea care au generat scurgeri de pe versanți și creșterea rapidă a văilor, producând inundații. Efectele și misiunile executate până în data de 2 iunie 2019 ora 14.00, sunt prezentate astfel:

Comuna Pianu:

– 18 persoane salvate de către personalul ISU;

– 50 persoane autoevacuate;

– s-a evacuat apa din 120 locuințe inundate;

– 140 locuințe afectate;

– 4 km drumuri comunale colmatate și parțial distruse;

– 10 autoturisme luate de viitură;

– 2 remorci luate de viitura;

– 1,5 km drum județean DJ704A(Pianu – Strungari) acoperit cu aluviuni și decolmatat la ora 12.00;

– rețeaua de electricitate afectată și remediată în 01.06.2019 orele 23.00;

– 190 curți inundate;

– 30 fântâni inundate;

– 1 pod peste DJ704A colmatat;

– 13 podețe colmatate (acces curți);

– 200 ha terenuri agricole inundate;

– se intervine cu:

ISU AB – 5 MP, 14 subof, 1 of.

ISU MS – 2 MP, 1 ASAS, 5 subof.

SVSU Alba – 5 MP

APA CTTA – 2 MP, 4 angajați

SVSU Săsciori – 1 MP, 24 voluntari

Comuna Săliștea:

–              60 persoane autoevacuate;

–              s-a evacuat apa din 35 gospodării inundate;

–              100 locuințe afectate;

–              7 autoturisme afectate;

–              rețeaua de apă potabilă afectată;

–              rețeaua de electricitate afectată;

–              rețeaua de gaz metan afectată;

–              se intervine cu:

ISU AB – 2 subof.

ISU HD – 4 MP, 11 subof.

SVSU Cugir – 1 Mp, 3 voluntari

SVSU Săliștea – 1 Buldoexcavator și 1 MP, 5 voluntari

Crucea Roșie asigura 200 L apă prin intermediul voluntarilor cu auto 4×4

Comuna Săsciori

Localitatea Răchita:

–              6 persoane salvate de către personal ISU;

–              90 persoane autoevacuate;

–              s-a evacuat apa din 2 gospodării;

–              30 autoturisme luate de viitură;

–              50 locuințe afectate;

–              1 pensiune turistică inundată;

–              10 stâlpi de electricitate distruși;

–              DJ 107A afectat pe 7 tronsoane;

–              1 pod peste valea Răchitei distrus;

–              15 podețe cu acces la curți, colmatate;

–              rețeaua de apă potabilă afectată;

–              rețeaua de electricitate afectată;

–              rețeaua de gaz metan afectată;

– se intervine cu

2 MP, A500, 1 ASAS – Stația Cîmpeni cu 4 subof

2 MP și APIC – Det. Alba Iulia cu 2 subof

SVSU Sebeș – 1 MP, 4 voluntari

SVSU Șugag – 1 buldoexcavator

SVSU Săsciori – 2 buldoexcavatoare

SGA – 1 buldoexcavator

U.M. 01684 – 1 autocamion 6×6, 20 militari

SGA – 5 tone apă potabilă cu cisterna

Crucea Roșie a sprijinit în data de 01.06.2019 cu:

– 50 de saltele

– 100 de saci de dormit

– 100 de paturi

– 500 lt apa

– 100 lt lapte

– îmbrăcăminte pentru aproximativ 70 de copii

Crucea Roșie sprijină în data de 02.06.2019 cu:

– 400 L apă

– 200 pâini

– 220 pateuri

– 216 conserve de fasole și carne

– peste 200 pachete igienico-sanitare

– peste 300 lenjerii de pat

– peste 100 perechi de cizme

– apă minerală, lapte praf și lapte degresat

Localitatea Sebeșel:

–              15 persoane autoevacuate;

–              s-a evacuat apa din 7 gospodării inundate;

–              rețeaua de apă potabilă afectată;

–              rețeaua de electricitate afectată;

–              rețeaua de gaz metan afectată;

–              se intervine cu:

A500, A9000 Det. Alba Iulia cu 4 subof. , 1 of.

A9000 G.I. Sebes cu 2 subof.

În seara zilei de 01.06.2019, pentru gestionarea situației, la fața locului s-a deplasat dl. secretar de stat Raed Arafat, prefectul județului Alba – dl. Danuț Emil Hălălai, președintele CJ Alba – dl. Ioan Dumitrel precum și Insp. Șef al ISU Alba – dl. col Guia Adrian Marius.

De asemenea, la fața locului au fost prezente și autoritățile locale din zonele afectate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Bărbat de 35 de ani din Vințu de Jos reținut de polițiști, după ce și-a hărțuit telefonic fosta parteneră și pe fiica acesteia, încălcând ordinul de protecție

sebesinfo.ro

Publicat

în

Joi, 29 ianuarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Vințu de Jos, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție și hărțuire.

Din cercetări a reieșit că, în perioada 20 decembrie 2025 – 29 ianuarie 2026, bărbatul ar fi încălcat măsura dispusă prin ordinul de protecție, și anume aceea de a nu lua legătura telefonic, prin corespondență sau în orice alt mod cu fosta sa parteneră, în vârstă de 35 de ani, și cu fiica sa. Le-ar fi contactat telefonic în mod repetat, ceea ce le-ar fi provocat acestora o stare de temere.

Bărbatul urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în vederea dispunerii măsurilor legale.

Cercetările sunt continuate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Turist rămas blocat cu autoturismul în zăpadă, în apropiere de Poarta Raiului, ajutat de jandarmii montani și Șugag

sebesinfo.ro

Publicat

în

În urma unui apel la numărul unic de urgență la 112, miercuri, 26 ianuarie 2026, în jurul orei 13:05, jandarmii din Alba au fost solicitați să intervină pentru sprijinirea unei persoane rămase blocate în zăpadă, la aproximativ 4 kilometri de Poarta Raiului, în Munții Șureanu, pe Valea Cugirului.

La fața locului s-a deplasat un echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Șugag, care a intervenit pentru salvarea persoanei aflate în dificultate. Jandarmii montani au preluat persoana și au transportat-o la o unitate de cazare din zona Poarta Raiului, neavând nevoie de îngrijiri medicale.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba recomandă cetățenilor ca, înainte de a porni la drum în zonele montane, să se informeze cu privire la condițiile meteo și starea traseelor, să utilizeze echipamente adecvate sezonului rece și să evite deplasările în condiții care pot pune în pericol siguranța personală.

Jandarmii montani rămân la datorie pentru sprijinirea cetățenilor aflați în dificultate, în special în zonele montane.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Cuplu de tineri, rămas blocat cu autoturismul în zona lacului Canciu, recuperat de salvamontiștii staționați la Domeniul Schiabil Șureanu

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un cuplu de tineri din județul Hunedoara, cu un autoturism Audi, a rămas împotmolit marți, în jurul orei 21.30, în zona lacului Canciu (Muntii Șureanu), după ce au urmat indicațiile aplicației Waze, care i-a direcționat din Cugir, pe râul Mare spre Canciu-Poarta Raiului.

Echipa de salvatori montani a SPJ SALVAMONT-SALVASPEO Alba, aflată în serviciu la Domeniul schiabil Șureanu, a intervenit în sprijinul cetățenilor, cu un snowmobil și un UTV pentru evacuarea persoanelor spre locul unde aveau cazarea, autoturismul urmând a fi evacuat ulterior de către proprietari.

„Reamintim pe această cale tuturor turiștilor care vor sa vină la schi în Șureanu, să se documenteze temeinic asupra traseului de urmat cu mijloace auto și să nu urmeze „orbește” indicațiile aplicațiilor care nu țin cont de condițiile drumurilor de acces”, a transmis SPJ SALVAMONT-SALVASPEO Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes