Știri din zonă
Investiție de peste 20 de milioane de lei pentru modernizarea stației de epurare și extinderea rețelei de apă uzată în Vințu de Jos
Prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, se vor realiza peste 9.000 km de rețele de alimentare cu apă, 17.000 km de rețele de canalizare, 2.000 km de drumuri județene și 15.000 km de drumuri locale, precum și 104 sisteme de distribuție a gazelor naturale, preluate din Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM).
Contractele, în valoare totală de 530.350.791,44 de lei, au fost semnate, la sediul MDLPA, împreună cu o parte dintre beneficiarii proiectelor, și vizează atât modernizarea infrastructurii rutiere, cât și înființarea sau extinderea unor sisteme de alimentare cu apă potabilă, de canalizare și a unor stații de epurare.
Printre acestea se numără și proiectul „Modernizare stație de epurare și extindere rețea de apă uzată în localitățile Mereteu, Valea Goblii,Câmpu Goblii, Vurpăr, Valea Vințului, Pârâu lui Mihai din comuna Vințu de Jos”, în valoare de 20.940.711,73 lei.
Investiția este necesară deoarece rețeaua de apă uzată este o necesitate importantă pentru locuitorii satelor Mereteu, Valea Goblii, Cîmpu Goblii, Vurpăr, Valea Vințului și Pârău lui Mihai și de faptul că stația de epurare a apei uzate existente nu are în prezent capacitatea de epurare necesară pentru a deservi noi beneficiari.

Știri din zonă
Investiție de 9,4 milioane de lei în modernizarea completă a clădirii în care funcționează Școala Gimnaziala din Câlnic
Comuna Câlnic face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în infrastructura educațională locală. După obținerea unei finanțări europene în valoare de peste 9,4 milioane de lei, administrația locală a lansat procedura de achiziție pentru implementarea proiectului „Creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirea Școlii Gimnaziale Câlnic, județul Alba”, investiție care promite transformarea radicală a unității de învățământ.

Potrivit documentațiilor aferente procedurii lansate luni, 8 iunie 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), achiziția viează atribuirea execuției lucrărilor prevăzute în proiect.
Valoarea totală estimată a contractului propus este de 3.909.338,75 lei, fără TVA iar data limită pentru primirea ofertelor este 30 iunie 2026.
Proiectul, finanțat prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027, urmărește reducerea consumului energetic, scăderea costurilor de funcționare și crearea unui mediu educațional modern, adaptat standardelor europene privind eficiența energetică și sustenabilitatea.
Conform documentației proiectului, școala va beneficia de lucrări complexe de reabilitare și modernizare. Sunt prevăzute izolarea termică a pereților exteriori, înlocuirea tâmplăriei existente cu ferestre și uși eficiente energetic, modernizarea sistemului de iluminat prin instalarea de corpuri LED și montarea unui sistem fotovoltaic care va contribui la producerea energiei necesare consumului propriu.
De asemenea, vor fi reabilitate acoperișul și sistemul de evacuare a apelor pluviale, vor fi refăcute finisajele și trotuarele perimetrale, iar accesibilitatea clădirii va fi îmbunătățită prin instalarea unui lift destinat persoanelor cu dizabilități locomotorii.
Beneficiarii direcți ai investiției sunt cei 179 de elevi ai Școlii Gimnaziale Câlnic, însă efectele proiectului vor fi resimțite la nivelul întregii comunități. Pe lângă lucrările de infrastructură, proiectul include activități de informare și conștientizare privind dezvoltarea durabilă și utilizarea responsabilă a resurselor energetice, precum și programe de formare pentru personalul didactic.
Știri din zonă
Bărbat de 51 de ani din Săsciori căutat de polițiști și familie, după ce a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din comuna Săsciori, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

La data de 11 iunie 2026, polițiștii din Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că fratele său, VLAD NICOLAE, în vârstă de 51 de ani, a plecat de la domiciliul său, la data de 6 iunie, într-o direcție necunoscută și nu a mai revenit până în prezent.
Bărbatul are următoarele semnalmente:
– 170 m înălțime;
– 60 de kilograme;
– Păr brunet;
La momentul dispariției, purta o jachetă neagră, pantaloni negri și cizme negre.
Bărbatul a fost dat în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsit.
Persoanele care pot da informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 11 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro























