Rămâi conectat

Actualitate

Între 22 și 24 august au loc „Zilele Municipiului Sebeş”, ediția 2015. Vezi programul complet

sebesinfo.ro

Publicat

în

zilele-municipiului-sebes-2015-afisÎntre 22 și 24 august 2015 Sebeșul găzduiește ”Zilele Municipiului”, eveniment organizat în fiecare an de administrația locală.

Pe scena evenimentului vor concerta unii dintre cei mai cunoscuți și îndrăgiți artiști români: Akcent & Lidia Buble, Puya, Holograf și dar și soliști și trupe locale foarte apreciate: Day One, The Puzzles, Millenium C, Non Profit, Nexxt Band, Our Band, Gino & The Band.

cuprinde, printre altele, lansare de carte, expoziție de pictură, demonstrații de dans sportiv, concert de muzică simfonică, spectacol istoric, un concert de muzică populară şi nelipsitele focuri de artificii.

Iată Programul Zilelor Municipiului Sebeş:

• Vineri, 21 august

Ora 10.00, la Primăria Sebeş: Primirea invitaţilor şi acordarea de titluri de “Cetăţean de Onoare al municipiului Sebeş”; prezentarea delegaţiilor oraşelor înfrăţite

Ora 18.00, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Deschiderea oficială a “Zilelor Municipiului Sebeş”

Ora 18.10, la Casa de Cultură: Lansare de carte – “Senatul Militar Român Central al Ofițerilor şi Soldaţilor din Viena” de Mihai Octavian Groza; Expoziţie de pictură: “Sebeşul în culori şi umbre”, Eugen Măcinic

Ora 19.00, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Concerte Day One, The Puzzles, Millenium C, Non Profit, Nexxt Band, Our Band, Gino & The Band; Spectacol de dans: Clubul de Dans Sportiv “Fantasy Dance” si Clubul de Dans Sportiv“ Samara”

• Sâmbătă, 22 august

Ora 17.00, în Parcul Primăriei: Spectacol stradal cu marionete uriaşe: “Nunta lui Figaro şi Barbierul din Sevilla”

Ora 19.00, la Biserica Evanghelică: Concert de muzică clasică – Cvartetul de coarde “Apulum”

Ora 20.00, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Prezentarea lotului “Handbal Club Sebeş – Alba”, echipa promovată în Liga Naţională de Handbal Feminin în anul competiţional 2015/2016

Ora 20.30, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Fashion Show – Etiquette Boutique by Iulia Manciulea Tileagă

Ora 21.00, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Concerte Akcent & Lidia Buble, Puya, Holograf

Ora 23.30, în Parcul Primăriei: Focuri de artificii

• Duminică, 23 august

Ora 14.00, în Parcul Primăriei: Spectacol de Istorie Antică prezentat de Legiunea a XIII-a, Lupii Apoulonului, Ludus Apulensis şi Magna Nemessi; Ordinul Cavalerilor de Muhlbach

Ora 16.00, în centrul municipiului Sebeș: Parada portului popular, parada cu daci şi romani, parada cavalerilor de Muhlbach, Fanfara din Petreşti

– pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Spectacol folcloric prezentat de ansamblurile folclorice din zona Sebeş

Ora 19.00, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură: Spectacol folcloric cu Alina Secăşan, Denisa Bărbat, Georgiana Petrescu, Ansamblul Folcloric “Felician Farcaşiu”, Ansamblul Folcloric “60 Plus”, Ansamblul Folcloric “Alba Carolina”, Ansamblul Folcloric “Ardealul”, Adrian Benţa, Marius Ciprian Pop, Lupu Rednic;

– Concert Mirabela Dauer – ”Şlagăre de altădată”, pe scena în aer liber de la Casa de Cultură.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Amenzi de peste 21.000 de lei aplicate de polițiști persoanelor care incendiază deșeuri, pe raza Municipiului Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Joi, 19 iunie 2025, în intervalul orar 10.00-14.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sebeș, în colaborare cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului Ordine Publică, Primăria Municipiului Sebeș, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” Alba, Poliția Locală și specialiștii Gărzii de Mediu, au organizat o acțiune, pe raza municipiului Sebeș, în vederea prevenirii, descoperirii și combaterii faptelor antisociale la regimul mediului.

Cu această ocazie au fost legitimate 42 de persoane și au fost verificate 35 de autovehicule.

Polițiștii au aplicat, în total, 25 de abateri contravenționale, care au fost sancționate cu amenzi, în valoare totală de 21.037 lei. De asemenea, a fost identificată o persoană bănuită de săvârșirea infracțiunii de incendierea oricărui tip de deșeu și/sau substanță sau obiect.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Minoră de 8 ani din Sebeș, accidentată de un autoturism, pe o trecere de pietoni de pe strada Traian

sebesinfo.ro

Publicat

în

În dimineața zilei de joi, 19 iunie 2025, polițiștii din Sebeș au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că, pe strada Traian din Municipiul Sebeș, a avut loc un eveniment rutier.

Un bărbat, în vârstă de 33 de ani, din Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Traian din municipiul Sebeș, a surprins și accidentat o minoră de 8 ani, din Sebeș, care se afla angajată, regulamentar, în traversarea străzii, pe trecerea de pietoni.

Minora a suferit leziuni corporale ușoare, fiind transportată la Spitalul Municipal Sebeș, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Turneul Internațional Stradivarius a poposit la Casa Memorială „Lucian Blaga” din Lancrăm

sebesinfo.ro

Publicat

în

Se împlinesc 130 de ani de la nașterea lui Lucian Blaga, poetul luminii și filosoful misterelor, în satul care încă poartă în nume „sunetele lacrimei”…

Din anul 1981, are loc un eveniment important, Festivalul „Lucian Blaga”, devenit identitatea culturală a Sebeșului. Pe urmele festivalului, căsuța albastră îmbrățișată de „curțile dorului” își primește oaspeții „în tinda noii lumini”.

„Azi am fost onorați de prezența violonistului Alexandru Tomescu și a invitatului său, Dragoș Ilie (chitară clasică), care au oferit publicului magia „Rapsodiilor” enesciene. Mulțumim pentru acest omagiu muzical, care a risipit norii și a deschis cerul pentru gânduri senine”, au transmis reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes