Actualitate
Între 17 și 20 august 2017 au loc ZILELE MUNICIPIULUI SEBEȘ. Vezi PROGRAMUL
Sfârșitul de săptămână 17 – 20 august 2017 va aduce distracție la cote maxime în municipiul Sebeș, unde se sărbătoresc Zilele Orașului. Patru zile, pline de spectacole și concerte, au pregătit organizatorii în acest an pentru locuitorii urbei și pentru toți cei care vor ajunge în oraș, în cel de-al treilea weekend din luna lui cuptor.
Dacă joi va avea loc deschiderea odicială a zilelelor municipiului, unde într-o atmosferă medievală vor fi prezentate soliile din orașele înfrățite, de vineri începe distracția la propriu. Pe scena ediției din acest an sunt invitați să cânte artiști consacrați din România, precum Carla’s Dreams, Amna, Alina Eremia, 3SudEst, Nico sau Daniel Iordăchioaie și alții. De asemenea, nu va lipsi din program nici spectacolul folcloric și parada portului popular. Dinu Iancu Sălăjanu și mulți alți artiști vor încânta publicul în ultima zi de sărbătoare.
Primăria Sebeș a alocat pentru Zilele Municipiului 2017 un buget total de 115.000 de euro.
Ora 19.00 – Grădina Muzeului Municipal Ioan Raica
Deschiderea oficială a Zilelor Municipiului Sebeș
Atmosferă medievală cu prezentarea soliilor din orașele înfrățite
VINERI, 18 august 2017
Ora 10.00 – Piața Primăriei, centrul municipiului
”Ulița meșeșugarilor„. Expoziție de meșteșuguri tradiționale, demonstrații, târg de produse tradiționale
Moment artistic. Partener – Asociația GISAS
Ora 11.00 – Muzeul Municipal „Ioan Raica„
”Sebeșul în imagini de epocă” – expoziție temporară de fotografii vechi
”Adevăr și legendă despre blazonul Municipiului Sebeș – leul ca simbol harldic”, tur ghidat al muzeului
Ora 12.00 – Centrul Cultural „Lucian Blaga” – expoziție de artă plastică, vernisaj
Ora 16.00 – în Parcul Arini: Animație pentru copii cu personaje medievale – Trupa Skepsis
Dansuri și muzică medievală
Ora 17.00 – scenă Parcul Arini
Concerte ale artiștilor și trupelor pop rock locale: Giulia Medrea, Denisa Moga, Our Band, Green Line, Nexxt Band
Momente artistice de dans sportiv și modern cu Fantasy Dance (coregraf Ema Șalapi) și Clubul Samara (coregraf Elena Damian)
Ora 19.00 – scenă Parcul Arini
Animație: MC Kotto
Concerte: AMNA, Alina Eremia, 3 SUDEST
SÂMBĂTĂ, 19 august
Ora 10.00 – Piața Primăriei, centrul municipiului
”Ulița meșteșugarilor”. Expoziție de meșteșuguri tradiționale, demonstrații, târg de produse tradiționale
Ora 10.00 – la Casa Memorială „Lucian Blaga” Sebeș – Cafenea literară, lansare de carte
Ora 13:00 – Parcul Arini
Animaţie pentru copii asigurată de Teatrul de Păpuşi „Peter Pan” Câmpina
Teatru medieval – Trupa Skepsis
Bucătărie medievală
Ora 19:00 – Scenă. Parcul Arini
Concert de muzică uşoară: Gino, Nico şi Daniel Iordăchioaie
Animaţie DJ JONNESSEY şi McANER
Concert Carla’s Dreams
Foc de artificii
DUMINICĂ 20 AUGUST 2017
Ora 10:00 – Piaţa Primăriei, centrul municipiului
„Uliţa meşteşugarilor”
Expoziţie de meşteşuguri tradiţionale, demnostraţii, târg de produse tradiţionale
Partener: Asociaţia GISAS
Muzică medievală – Cimpoierii din Transilvania
Expoziţii de arme şi armuri, expoziţie de veşminte de epocă, lecţii de folosire a armelor
Demonstraţie de luptă: „Cavalerii Cetăţii Roşii” Sibiu
Bucătărie medievală
Ora 16:00 – Centrul municipiului Sebeş
Parada portului popular şi a personajelor medievale
Ora 17:00 – Scenă. Parcul Arini
Spectacol de folclor. Artişti şi ansambluri din zona Sebeşului: Denisa Bărbat, Alin Secăşan, Giorgiana Petrescu, Denisa Suciu, Ioana Breda Morar, Grupul vocal „Felicia Fărcaşiu”, acompaniază grupul instrumental condus de Alexandru Pal
Ora 19:00 – Concerte folclor: Ansamblul „Doina Timişului”, Adina Hada şi Şoimii Carpaţilor, Dinu Iancu Sălăjanu
Prezentatori: Andreea Bogdan şi Dan Lungu
Ora 21:00 – „Lupii medievali”, spectacol medieval: „Cavalerii”. Actori: Ioan Isaiu, Elvira Deatcu, Vlad Miriţă, Bogdan Jianu, Antonia Ionescu, Dan Ionescu, Adrian Curpene.
Ora 23:00 – Show de lasere

Actualitate
Tânăr de 22 de ani, prins beat la volan în Sebeș. Avea 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat
Un tânăr în vârstă de 22 de ani, din comuna Săsciori, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului, pe o stradă din municipiul Sebeș.

Incidentul a avut loc în noaptea de 29 spre 30 august 2026, când polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene din cadrul Serviciului Rutier Alba au oprit pentru control autoturismul condus de tânăr pe strada Călărași.
În urma testării cu aparatul alcooltest, acesta a indicat valoarea de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Polițiștii continuă cercetările, în cadrul unui dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Actualitate
Cuplurile din Sebeș care au împlinit 50 de ani de căsătorie în anul 2026, premiate în cadrul evenimentului „Armonii în Sebeș”
Cuplurile din Sebeș care au aniversat 50 de ani de căsătorie au fost premiate joi, 27 august 2026, în cadrul evenimentului „Armonii în Sebeș”. Festivitatea a avut loc în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, într-un moment dedicat seniorilor orașului.

Primarul municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a publicat fotografii de la festivitate și le-a transmis un mesaj celor care au ajuns la cinci decenii de căsnicie.
„Seniorii Sebeșului în Armoniile Orașului. Festivitatea de premiere a cuplurilor care au aniversat 50 de ani de căsătorie. Evenimentul a avut loc în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, joi, 27 august 2026. Gânduri calde tuturor seniorilor noștri!”, a transmis edilul din Sebeș.
600 de lei pentru fiecare cuplu
Premierea cuplurilor semicentenare a fost aprobată de Consiliul Local Sebeș în ședința extraordinară din 17 august 2026.
Potrivit hotărârii, administrația locală a alocat suma de 41.400 de lei pentru premierea cuplurilor care au împlinit sau împlinesc 50 de ani de la căsătorie în anul 2026. Fiecare familie eligibilă primește un premiu în valoare de 600 de lei.
De asemenea, în cadrul aceleiași hotărâri a fost prevăzută o sumă de 21.740 de lei pentru premierea cuplurilor care au împlinit sau împlinesc 50 de ani de căsătorie în anul 2026, conform listei aprobate de administrația locală.
Prin această inițiativă, municipalitatea din Sebeș continuă tradiția de a-i celebra pe seniorii care au construit, de-a lungul a cinci decenii, familii și comunități.
Festivitatea din grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” a făcut parte din programul „Armonii în Sebeș”, eveniment care a adus în prim-plan și această generație de seniori ai municipiului.
Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Din Județacum 5 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 10 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 10 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 5 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | sebesinfo.ro
Ştirea taacum 9 luniBătaie izbucnită între doi elevi de la Liceul Tehnologic Sebeș, din cauza unei colege
Ştirea taacum 10 luniLa Sebeș, vulpile traverseaza strada folosind trecerea de pietoni…






















