Știri din zonă
Intervenție a pompierilor militari din Sebeș și a SVSU Șpring pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei anexe gospodărești
Pompierii militari din Sebeș și SVSU Șpring au fost chemați să intervină, în cursul serii de marți, 8 noiembrie 2022, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei anexe gospodărești din localitatea Șpring.
„Secția de Pompieri Sebeș în cooperare cu SVSU Șpring intervine in localitatea Spring pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei anexe gospodărești. Forte alocate: 2 ASAS si 1 SMURD B2 + 1 ASAS aparținând SVSU Șpring. În urma ajungerii forțelor de intervenție la locul solicitării s-a constatat că incendiul se manifesta la o anexa gospodărească, fără pericol de propagare și fara victime”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „Incendiul a fost lichidat fara probleme deosebite, a ars o anexă gospodărească (afumatoare) pe aproximativ 3 mp”, a mai transmis ISU Alba.
FOTO: ARHIVĂ

Știri din zonă
Bărbat de 36 de ani din Vințu de Jos reținut de polițiști, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 1,22 mg/l
Joi, 9 octombrie 2025, polițiștii Serviciului Rutier Alba au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din comuna Vințu de Jos, care este cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.
În cursul zilei de 9 octombrie 2025, în jurul orei 15.10, polițiștii au oprit, pentru control, pe strada Iașilor din Municipiul Alba Iulia, un autoturism care era condus de bărbatul de 36 de ani.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 1,22 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost transportat la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Cercetările sunt continuate.
Știri din zonă
Incendiu izbucnit într-un apartament din Daia Română, din cauza unui termoșemineu. Intervin pompierii militari din Sebeș
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină miercuri, în jurul orei 11.30, pe strada Principală din Daia Română pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament, din cauza unui termoșemineu.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în loc. Daia Română str. Principală. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit în interiorul unui aprtament, la un termoșemineu situat la etajul 1 al clădirii, cu degajare de fum. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Se intervine pentru desfumarea spațiului și stingerea în totalitate a incendiului. Din bloc s-au autoevacuat 8 persoane, fară victime”, a mai transmis ISU Alba.
Știri din zonă
Bărbat de 38 de ani din Vințu de Jos cercetat de polițiști, după ce și-a agresat fizic concubina
La data de 5 octombrie 2025, în jurul orei 17.50, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au fost sesizați, prin SNUAU 112, de către o femeie de 40 de ani, din localitatea Vințu de Jos, cu privire la faptul că a fost victima unei infracțiuni.
Din verificări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 5 octombrie 2025, în timp ce se afla la locuința de domiciliu, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu, femeia ar fi fost agresată fizic de către concubinul său, în vârstă de 38 de ani, din localitatea Vințu de Jos.
În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, a reieșit risc iminent, iar polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.