Rămâi conectat

Știri din zonă

Intervenție a jandarmilor montani pe DN 67C, pentru ajutorarea unei familii care a ajuns cu mașina în șanțul de pe marginea drumului, din cauza condițiilor meteo

sebesinfo.ro

Publicat

în

În cursul serii de vineri, 29 decembrie 2023, în urma unui apel la 112, patrula de jandarmerie de la Postul Montan Șugag a intervenit pe DN 67C, în zona Șureanu, aproape de Mănăstirea Oașa, pentru a debloca o mașină ajunsă în șanț pe fondul condițiilor de iarnă în care se desfășoară traficul în zonă.

Deplasându-se la fața locului, colegii noștri au identificat un bărbat și o femeie, care nu au necesitat îngrijiri medicale în urma accidentului. Autoturismul cu care se deplasau era blocat în șanț, într-un cap de pod, familia fiind în imposibilitatea de a continua călătoria. Persoanele în cauză, care erau din județul Bistrița-Năsăud, au fost conduse cu autospeciala Jandarmeriei la pensiunea unde aveau rezervare, urmând ca autovehiculul să fie deblocat in următoarea zi.

În această dimineață, încă de la primele ore, pentru a nu bloca accesul turiștilor în zonă, jandarmii au acordat ajutorul necesar pentru a repune autovehiculul pe drum.

Având în vedere că în zona montană a județului accesul se face în condiții de iarnă, recomandăm responsabilitate și precauție și nu uitați că atunci când întâmpinați dificultăți, puteți cere oricând ajutorul jandarmilor prin apel la 112.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Comunitatea din Gârbova a câștigat prima etapa a celei de-a XIX-a ediții a festivalului-concurs „Cultură pentru cultură”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Cetatea Greavilor din Gârbova a găzduit duminică, 14 iunie 2026, prima etapă a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului-concurs județean de tradiții și obiceiuri „Cultură pentru Cultură”, unul dintre cele mai importante proiecte dedicate patrimoniului cultural imaterial din județul Alba.

Într-o atmosferă de sărbătoare autentică, comunitățile participante au adus în fața publicului și a juriului obiceiuri, cântece, dansuri, meșteșuguri, gastronomie tradițională și fragmente de viață comunitară care continuă să definească identitatea culturală a satului românesc.

În urma evaluării realizate de juriul de specialitate, clasamentul primei etape este următorul:

Premiul I – Comunitatea din Gârbova

Premiul II – Comunitatea din Șpring

Premiul III – Comunitatea din Cut

Premiul IV – Comunitatea din Lancrăm

„Felicitări tuturor participanților pentru implicare, autenticitate și pentru modul în care păstrează și transmit mai departe valorile culturale moștenite din generație în generație! Mulțumim comunităților participante, membrilor juriului, partenerilor locali și tuturor celor care au ales să fie alături de noi la debutul unei noi ediții a proiectului „Cultură pentru Cultură”. Tradiția rămâne vie prin oamenii care o păstrează, o practică și o oferă mai departe comunității”, au transmis reprezentanții Centrului de Cultură „Augustin Bena” (CCAB) Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Persoane necunoscute au distrus echipamente de internet de mare viteză, instalate recent în localitatea Bârsana, comuna Șugag

sebesinfo.ro

Publicat

în

Primăria Șugag a anunțat astăzi că echipamentele de internet de mare viteză, instalate recent de către ANCOM cu finanțare prin PNRR, în localitatea Bârsana, au fost vandalizate și distruse de către persoane necunoscute.

„Vă aducem la cunoștință că echipamentele de internet de mare viteză instalate recent în localitatea Bârsana au fost vandalizate și distruse.

Aceste echipamente aparțin domeniului public și au fost montate pentru a asigura accesul gratuit sau facilitat la servicii esențiale pentru toți locuitorii satului .

ATENȚIE! Distrugerea acestor echipamente constituie INFRACȚIUNE și se pedepsește penal:

• Închisoare sau amendă penală: Conform Codului Penal (Art. 253 – Distrugerea), degradarea sau distrugerea bunurilor se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
• Dosar penal și cazier: Persoanele identificate vor avea cazier judiciar,
• Plata pagubelor: Autorii vor fi obligați prin instanță să achite integral valoarea echipamentelor distruse și costurile de instalare.

Distrugerea infrastructurii ne afectează pe toți și blochează dezvoltarea comunității noastre.

Vă mulțumim pentru spiritul civic și pentru respectul față de bunurile comune”, a transmis Primăria cimunei Șugag.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes