Rămâi conectat

Actualitate

Începând de astăzi, 18 septembrie 2020, Primăria Sebeș începe distribușia măștilor de protecție pentru persoanele defavorizate

sebesinfo.ro

Publicat

în

Începând de astăzi, 18 septembrie 2020, Primăria Sebeș va distribui măștile de protecție pentru persoanele defavorizate din municipiu.

Direcția de Asistență Socială Sebeș informează că în zilele de :

– vineri, 18 septembrie 2020, între orele 09-14;

– luni, 21 septembrie 2020, între orele 09-16:30;

va avea loc activitatea de distribuire a măștilor de protecție, conform OUG nr. 78/2020, următoarelor categorii de beneficiari:

a) persoanele din familiile beneficiare de ajutor social;

b) persoanele din familiile beneficiare de alocație pentru susținerea familiei;

c) persoanele încadrate în grad de handicap care realizează venituri exclusiv din indemnizațiile prevăzute în Legea 448/2006;

d) pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi sunt de până la 704 lei (800 lei pentru luna septembrie 2020).

Măștile de protecție se vor ridica personal (sau de către reprezentantul legal în cazul persoanelor cu handicap), în baza prezentării actului de identitate valabil, în original, însoțit de dovada încadrării în categoria de beneficiari, de la sediul din Sebeș, Aleea Lac, nr.12.

Persoanele nedeplasabile fără reprezentanți legali sunt rugate să apeleze numărul de telefon 0258731007, în vederea livrării la domiciliu a măștilor de protecție.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes