Administrație
În acestă iarnă, Sebeșul nu va avea patinoar artificial. Primarul Dorin Nistor dă vina pe costul mare al energiei electrice
Primarul Dorin Nistor a anunțat că Municipiul Sebeș va avea și în acest an iluminat festiv în perioada Sărbătorilor de Iarnă, însă va lipsi patinoarul, care este un consumator prea mare de energie.
„Da, vom râmâne consecvenți și vom avea un iluminat de Sărbători, în mai multe locuri din zona centrală, însă va fi funcțional de la ora 18.00 până la ora 23.oo, tocmai pentru a economisi. Anul acesta nu vom avea patinoar, deoarece era un mare consumator de energie”, a declarat primarul Dorin Nistor.
Și în acest an copiii din Sebeș vor primi cadouri de la Moș Crăciun și vor fi organizate mai multe evenimente și surprize, pe parcursul lunii decembrie, în Parcul Tineretului. Distribuirea cadourilor se va face în școli pentru a fi evitată aglomerația și pentru a primi toată lumea cadoul de la Moș.
„Este un an care presupune un efort financiar, însă eu cred că trebuie să rămână bucuria și trebuie să ne rămână tradițiile. Indiferent cine suntem, avem obligația să ne respectăm tradițiile noastre, să ne respectăm drapelul, limba și valorile poporului român și să știți că eu o voi face în continuare. Avem obligația ca și pentru cei tineri să ducem lucrurile mai departe și tocmai de aceea nu vreau să dispară spiritul Crăciunului. N-am făcut-o nici când a fost pandemie. Va fi greu financiar dar Sebeșul, pentru că are oameni harnici și pentru că avem peste 1.200 de firme care funcționează, spun că avem obligația să păstrăm tradițiile și obiceiurile noastre. Vreau să le fac surprize celor mici și celor mari pentru că eu cred că așa trebuie să fie și asta trebuie să ne rămână, chiar dacă la unii nu le place”, a mai spus edilul Dorin Nistor.

Administrație
Dorin Nistor, primar Sebeș: „Copiii se întorc la școală și grădiniță în condiții bune. Preocuparea noastră a fost îndepărtarea zăpezii în zonele din proximitatea unităților de învățământ”
Primarul Dorin Nistor a declarat că mâine, copii se pot reîntoarce în școli și grăninițe, în condiții bune. În cursul zilei de miercuri, 7 ianuarie 2026, eforturile echipelor de deszăpezire au canalizate către curățarea căilor de acces înspre unitățile de învățământ din Municipiu.

„Maine copiii se pot întoarce la școală și la grădiniță în condiții bune, preocuparea noastră fiind și aceea de a curăța de zăpadă zonele din proximitatea instituțiilor de învățământ.
Echipele au intervenit pe tot parcursul zilelor trecute, în special în zonele cu o circulate mai intensă și acolo unde am fost solicitați, astfel am reușit să curățăm și să ridicăm cantități importante de zăpadă.
Știu că au existat și nemulțumiri, pe care le înțeleg, însă este important de spus că nu au fost înregistrate probleme deosebite cauzate de ninsoare. Uneori intervențiile au fost mai dificile din cauza mașinilor parcate pe carosabil sau pe aleile dintre blocuri, lucru care, din păcate, nu a depins de noi.
Le mulțumesc tuturor cetățenilor care au dat o mână de ajutor, curățând zonele din jurul proprietăților și au înțeles că bucuria zăpezii ne aduce și responsabilități.
Vă mulțumesc pentru răbdare și înțelegere. Vom continua să fim atenți la zonele care necesită intervenții sau la solicitările pe care le vom primi”, a transmis Dorin Nistor, primarul Municipiului Sebeș.
Administrație
Dorin Nistor: „Încă de la miezul nopții trecute s-a intervenit în Sebeș, Lancrăm, Răhău și Petrești pentru îndepărtarea efectelor gererate de căderile masive de zăpadă”
Primarul Sebeșului, Dorin Nistor, anunță că începând de la miezul nopții trecute s-a intervenit în Sebeș, Lancrăm, Răhău și Petrești s-a intervenit cu patru utilaje dotate cu lamă, două utilaje pentru împrăștierea soluției lichide de clorură și o sărăriță dotată cu amestec de nisip și sare.

„Începând cu miezul nopții, la Sebeș și în localitățile aparținătoare – Lancrăm, Răhău și Petrești, s-a intervenit cu patru utilaje dotate cu lamă, două utilaje pentru împrăștierea soluției lichide de clorură și o sărăriță cu nisip și sare. De asemenea, o echipă formată din șase persoane a acționat pentru deblocarea trecerilor de pietoni din zona centrală, precum și a unor sectoare de trotuare. Din fericire, nu au fost probleme deosebite”, a transmis primarul Dorin Nistor.
Administrație
Miercuri 31 decembrie, ultima zi de încasare a taxelor și impozitelor locale aferente anului 2025. Vezi de când se pot plati taxele pentru 2026, la Sebeș
Primăria Municipiului Sebeș a anunțat programul de încasare a taxelor și impozitelor locale pentru finalul anului 2025 și începutul anului 2026.

Municipiul Sebeș, prin Serviciul venituri, anunță contribuabilii, persoane fizice și juridice:
Ultima zi de încasare a impozitelor și a taxelor locale în numerar, la ghișeul instituției din P-ța. Primăriei nr. 1 este 31.12.2025 până la ora 09:00.
În anul 2026:
– Prima zi de încasare fără debit (amenzi, taxe) este de 08.01.2026, ora 8:30.
– Prima zi de încasare cu debit (impozite pe clădiri, terenuri, mijloace de transport) este 12.01.2026, ora 8:30.
– Prima zi în care se pot efectua încasări fără debit (amenzi, taxe) prin mijloace electronice (POS, Ghișeul.ro, SELF-TAX, pagina web) este de 08.01.2026.
– Prima zi în care se pot efectua încasări cu debit (impozite pe clădiri, terenuri, mijloace de transport) prin mijloace electronice (POS, Ghișeul.ro, SELF-TAX, pagina web) este de 12.01.2026.
Din Județacum 9 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2026, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 5 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | sebesinfo.ro
Actualitateacum 2 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 9 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025: Peste 900.000 de romani își serbează onomastica în 23 aprilie | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniCe nume se sărbătoresc de Sfinții Constantin și Elena 2025. În jur de 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Mondenacum 8 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro


























