Rămâi conectat

Actualitate

Festivalul unei statornice iubiri

redacția sebesinfo.ro

Publicat

în

La Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeş a avut loc întâlnirea principalilor organizatori şi susţinători ai Festivalului Internaţional, aflat la cea de a 38-a ediţie neîntreruptă, fapt ce demonstrează temeinica structură a unui asemenea demers de cultură naţională, cu efecte trainice în spiritualitatea europeană şi nu numai.

Principala idee pusă la bătaie a fost şi rămâne impulsionarea calitativă, încărcată de profesionalism, ce se adresează nu doar elitei de cercetători ai fenomenului Blaga, ci și tinerei generaţii de elevi, studenţi, sebeşeni, persoanelor din judeţul Alba şi străinătate, cu sprijinul total al primăriei, municipiului, consiliului local, al noului primar Dorin Nistor, pentru care manifestarea din 5-6-7 mai 2017 este una de aleasă ţinută intelectuală, de promovare a moştenirii noastre intelectuale în lume. Internaţionalitatea Festivalului este susţinută de participarea generaţiei tinere la colaje lirico-muzicale, expoziţii de grafică şi pictură cu prezenţa unor artişti plastici graficieni din peste zece ţări ale lumii, la Concursul naţional „Laudă seminţelor”, Ediţia a XII-a, în organizarea Colegiului Naţional „Lucian Blaga” şi a Centrului Cultural, prin participarea studenţilor de la Facultatea de Teatru din Sibiu, prin Concursul internaţional de creaţie literară (poezie, eseu), „Laudă seminţelor, celor de faţă şi-n veci tuturor”, prin segmente muzicale susţinute de virtuozi ai muzicii din România şi de peste hotare. Acestora li se adaugă ca maturitate pe scara evolutivă a cercetării operei marelui fiu al albastrului Lancrăm cele două sesiuni de comunicări: „Lucian Blaga şi surprinderea misterelor existenţiale”, lansări şi prezentări de carte, cu prioritate ieşite din cercetările şi documentarea operei blagiene, din traduceri şi în  special din germană, engleză, spaniolă, franceză, italiană, albaneză, sârbă, dar şi o întâlnire-conferinţă cu unul din marii promotori ai umanismului contemporan, actorul Dan Puric, al cărui glas strigă peste planetă ce înseamnă să fii român, şi nu în ultimul timp întâlnirea cu „Premiul Academiei Române”, acordat de preşedintele forumului naţional, acad. Valentin Vlad şi acad. Alexandru Surdu, unei personalităţi a Limbii Române.
Dinamica interioară a manifestărilor literare se va îmbunătăţi şi prin participarea unor experţi ai operei demiurgului, istorici şi critici literari, traducători tineri şi mai vârstnici din România, Italia, Spania, Germania, R. Moldova, Ucraina, Franţa, Bulgaria, Serbia ş.a., ale căror eforturi vor fi cuprinse în cele două publicaţii ale Festivalului: Paşii Profetului, Caietele Blaga. Totodată s-a stabilit înfiinţarea Bibliotecii Casei memoriale „Lucian Blaga”, prin donaţii din partea participanţilor, a poeţilor, scriitorilor, artiştilor plastici, profesorilor, elevilor, studenţilor, antrenând Muzeul din Sebeş, bibliotecile, la depistarea tinerelor talente, a iubitorilor de Blaga, dar şi unele societăţi culturale, cenacluri etc. Şi segmente ale acestei dinamici structurale continuă. Nimeni nu trebuie să uite că festivalul s-a născut la Sebeş, Lancrăm, apoi Alba Iulia, că aici a prins rădăcini şi a format tulpini cu alaiul de crengi încărcate de fructe. Când nimeni n-a îndrăznit să-l lumineze şi altfel pe Lucian Blaga, nu doar prin „uitare” impusă chiar, noi i-am deschis porţile sufletului, i-am spălat tristeţile şi nedreptăţile din inimă şi pagini, chemând Limba Română, limbi de circulaţie internaţională să ni se alăture spre a-l lumina pe filosoful, poetul, dramaturgul, diplomatul, traducătorul, prozatorul, eseistul Blaga. Dragi sebeşeni, ţineţi torţa cu numele lui cât mai sus, chemaţi la unitate culturală, iar voi, albaiulieni, filială a scriitorilor din România, universitate, publicaţii, susţineţi această chemare, şi-o să fim mai buni, mai puternici, mai diversificaţi în acţiuni culturale. Creatori, trimiteţi lucrări la concursuri, intraţi în posesia unor premii pe care numele lui Blaga este un buchet de merinde! Discuţiile nu s-au oprit aici. Ele se diversifică spre binele Festivalului.

Ioan MĂRGINEANU, scriitor
Constantin ŞALAPI, directorul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeş




Actualitate

Accident pe strada Dorobanți din Sebeș: fermeie de 66 de ani rănită grav, după ce a fost lovită de o motocicletă

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un accident rutier s-a produs, sâmbătă dimineața, pe strada Dorobanți din municipiul Sebeș. În eveniment au fost implicate o motocicletă și un pieton.

Potrivit informațiilor transmise de pompieri, o femeie de 66 de ani, din municipiul Sebeș, a fost găsită inconștientă în urma impactului și a necesitat intervenția echipajelor medicale.

La locul accidentului intervine Detașamentul de Pompieri Sebeș, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, pentru acordarea primului ajutor medical și asigurarea măsurilor specifice.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului pentru efectuarea cercetărilor și stabilirea împrejurărilor exacte în care s-a produs accidentul. De asemenea, aceștia acționează pentru fluidizarea traficului rutier în zonă.

ACTUALIZARE: „Victima, o persoană de sex feminin de 66 ani, va fi transportată la UPU Alba Iulia”, a mai transmis ISU Alba.




Citește mai mult

Actualitate

Biciclist de 70 de ani, rănit într-un accident rutier produs pe strada Dorobanți din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un biciclist în vârstă de 70 de ani a fost rănit joi după-amiază, 6 august, în urma unui accident rutier produs pe strada Dorobanți din municipiul Sebeș.

Potrivit informațiilor transmise de polițiști, în jurul orei 16:28, un șofer de 65 de ani, din comuna Daia Română, aflat la volanul unui autoturism, l-ar fi acroșat pe biciclist. În urma impactului, bărbatul a fost proiectat în două autoturisme parcate regulamentar pe marginea drumului.

Victima a suferit leziuni și a fost transportată la spital pentru investigații și îngrijiri medicale.

Atât conducătorul auto, cât și biciclistul au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă, urmând să stabilească toate împrejurările în care s-a produs accidentul.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes