Rămâi conectat

Actualitate

Exponatul lunii aprilie 2022, la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeş: Icoana pe sticlă „Maica Domnului îndurerată” – 1900

sebesinfo.ro

Publicat

în

Exponatul lunii aprilie 2022 la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș este icoana pe sticlă „Maica Domnului îndurerată”, pictată la Laz, în anul 1900, cel mai probabil de zugravul Pavel Zamfir.

Icoana, cu dimensiunile 51 x 40 cm, având rama băițuită și cu brânel, a intrat în patrimoniul muzeului în anul 1958 și se înscrie într-o serie de lucrări similare executate de Pavel Zamfir și de alți zugravi din Laz.

În prim-planul compoziției este reprezentată Maica Domnului, bust, cu mâinile încrucișate pe piept. Poartă un văl negru, maforion, care-i acoperă și capul, marginile acestuia fiind decorate cu broderii aurite.

O stea, având același colorit, întregește registrul decorativ, fiind poziționată pe umărul drept. În plan secund, în stânga Mariei, este redat Iisus Hristos răstignit pe cruce, din rănile provocate de cuie și de lance picurându-I sânge. La baza crucii este reprezentată o biserică de mici dimensiuni, albă, cu învelitorile roșii. Sub lăcașul de cult este înscris, cu alb, anul în care a fost pictată icoana: „1900”. În partea superioară a compoziției, de o parte și de cealaltă a capului Fecioarei, au fost reprezentați, deasupra unor nori, doi îngeri, fiecare ținând în mâini câte o cruce. Deasupra umărului drept al Maicii

Domnului și în partea superioară a crucii, în cartușe dreptunghiulare roșii, având chenare duble, desenate cu alb și galben, sunt înscrise inițialele Mariei, „MR ThU”, și ale Mântuitorului, „IS HS”.

Deși icoana nu a fost semnată, compoziția, cromatica, precum și maniera de lucru demonstrează că ea a fost lucrată în cadrul centrului de iconari din Laz, putând fi atribuită unuia dintre cei mai talentați zugravi care au activat acolo la sfârșitul secolului al XIX-lea și la începutul veacului următor, Pavel Zamfir (1846-1918).


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes