Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Experiențele Erasmus+ continuă la Liceul Tehnologic Sebeș, prin participarea a două fluxuri noi de elevi

sebesinfo.ro

Publicat

în

Între 15 și 29 noiembrie 2025, un număr de 7 elevi din clasa a XII-a, calificarea Tehnician în gastronomie și 7 elevi din clasa a XII-a, calificarea Tehnician în industria alimentară, insoțiți de doamnele profesoare Igna Iuliana și Turc Florina, au avut ocazia sa iși dezvolte competențele profesionale prin stagii de practică efectuate în cadrul unor companii de profil din Granada, Spania.

De asemenea, elevii și-au consolidat compețentele lingvistice, compețentele de cetățenie activa și abilitățile de viață. Cultura și civilizatia spaniolă au fost pe lista priorităților participantilor, fiind simțite și admirate în timpul vizitelor culturale din Granada, Ronda ți Setenil.

Activitatile sunt incluse în proiectul Erasmus+ Acreditare VET 2025-2027, finanțat de Uniunea Europeană.

 

Câmpean Cristina,
coordonator Erasmus+ – Liceul Tehnologic Sebeș


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

Campania „Faptele credinței”, derulată la Școala Gimnazială Nr. 2 din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sebeș și structura Răhău, în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară, s-a derulat campania „Faptele credinței”.

Cu sprijinul doamnelor director Iulia Iftime-Paulescu și Maria Radu, la această campanie au participat elevi, învățători, diriginți și profesori ai Școlii Gimnaziale nr. 2 din Sebeș, într-un gest de solidaritate față de cei aflați în nevoie. Elevii s-au alăturat cu entuziasm, aducând alimente neperisabile, fructe și legume, pentru a sprijini copiii aflați în Casa de tip familial „Sfântul Apostol Andrei” din Vingard, Filiala Filantropia Ortdoxă Vingard, coordonată de părintele Ioan Stănilă.

Generozitatea elevilor s-a transformat în alinare, speranță și bucurie pentru cei 11 copii din Vingard. Efortul comun al elevilor, al cadrelor didactice și al voluntarilor s-a concretizat într-un rezultat impresionant: peste 100 kg de fructe, 80 kg de legume și alte alimente neperisabile au fost colectate și oferite celor care au nevoie. Desfășurată în perioada postului închinat Nașterii Domnului Iisus Hristos, campania a avut o încărcătură simbolică aparte, devenind un gest de dăruire și grijă față de aproapele nostru, inspirând elevii să trăiască valorile creștine prin fapte, nu doar prin cuvinte.

 

Prof. Simona Nistor


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Peste 250 de elevi u participat la activitățile organizate de Poliția Municipiului Sebeș pentru prevenirea și combaterea delincvenței juvenile

sebesinfo.ro

Publicat

în

La data de 15 decembrie 2025, în intervalul orar 07.00 – 12.00, polițiștii Biroului Siguranță Școlară și cei ai Compartimentului de Analiza și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Sebeș, au desfășurat 20 de activități, pe raza Municipiului Sebeș, pentru prevenirea și combaterea delincvenței juvenile și a situațiilor de victimizare a minorilor în incinta/zona adiacentă unităților de învățământ preuniversitar.

Polițiștii au inițiat discuții cu peste 250 de elevi, fiind abordate teme care vizează violența, consumul de tutun, alcool și substanțe interzise, absenteism, violență verbală și consecințele bullyingului.

Aceștia au desfășurat și activități de instruire a cadrelor didactice pe linia gestionării violenței în mediul școlar, precum și a identificării comportamentelor specifice consumului de substanțe psihoactive în rândul elevilor.

 Consolidarea siguranței copiilor presupune un efort colectiv.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

450 de elevi și 87 de cadre didactice, premiate de Primăria Sebeș pentru rezultate deosebite obținute la concursurile și olimpiadele școlare

sebesinfo.ro

Publicat

în

În cursul zilei de joi, 11 decembrie 2025, 450 de elevi și 87 de cadre didactice au fost premiate de Primăria Sebeș pentru rezultate meritorii obținute în cursul anului școlar 2024/2025 la olimpiadele și concursurile școlare. 

„În atmosfera caldă și festivă de la Centrul Cultural „Lucian Blaga”, într-un decor specific sărbătorilor de iarnă, 450 de elevi care au participat la concursuri și olimpiade școlare obținând rezultate meritorii, alături de 87 de cadre didactice care i-au îndrumat, au fost recompensați pentru rezultatele lor remarcabile obținute în anul școlar 2024/2025. Felicitări tuturor elevilor pentru muncă, pasiune și perseverență, iar profesorilor – pentru dedicare și sprijin necondiționat! Sebesul se mândrește cu voi!”, au transmis reprezentanții Primăriei Municipiului Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes