Actualitate
Eveniment cultural-educativ la Sebeș, prilejuit de Ziua Internațională a Romilor – 2023
Ziua Internaţională a Romilor este celebrată anual la 8 aprilie, în scopul recunoaşterii culturii, istoriei şi drepturilor milioanelor de romi din lumea întreagă, dar şi pentru a atrage atenţia asupra discriminărilor cu care se confruntă comunităţile de romi de pretutindeni.
Romii trăiesc în Europa de peste 700 de ani. Istoria și cultura lor constituie o parte indispensabilă a moștenirii noastre europene, care se caracterizează prin diversitate.
Tradițiile, obiceiurile și cultura populară cu basme, legende, anecdote, proverbe, ghicitori, descântece, constituie o dovadă că romii au o cultură a lor, pe care o păstrează cu sfințenie și adaugă elemente noi cu fiecare generație.
De-a lungul timpurilor, scriitori, pictori și artiști plastici au surprins ipostaze din viața și activitățile romilor, aceștia constituind un izvor nesecat de inspirație pentru: Ion Budai Deleanu, Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale, Cezar Boliac, N.D. Cocea, Costache Negruzzi, Bogdan Petriceicu Hașdeu, Vasile Alecsandri, Ion Creangă, Dimitrie Bolintineanu, George Coșbuc, Octavian Goga, Damian Stănoiu, Gala Galaction, Tudor Arghezi, Zaharia Stancu, Mircea Eliade, Mircea Radu Paraschivescu, Geo Bogza, Nichita Stănescu, Mérimée, Cervantes, Victor Hugo, Federico Garcia Lorca, Raiko Djuric, Jean Pierre Liegeois.
În arta plastică românească sunt apreciate lucrările lui Nicolae Grigorescu, Ștefan Luchian, Theodor Aman, Arthur Verona iar în muzicologie, George Bizet compune opera „Carmen”, după nuvela lui Prosper Mérimée.
În acest an, Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, alături de Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș au marcat Ziua Internațională a Romilor prin organizarea unor activități cultural-educative împreună cu elevii de etnie romă, avându-i coordonatori pe prof. Ursu Lidia și med. șc. Căian Petru.
Prin expoziția de carte și artă fotografică au fost descoperite noi comori și aspecte din istoria, cultura și civilizația comunității rome.
Partea artistică a evenimentului a fost asigurată de elevii de etnie romă de la Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș și invitații lor, Fanfara Transilvania Junior din Cugir. În program elevii au susținut momente lirice în limba romani, dansuri tradiționale țigănești și interpretare muzică instrumentală. Între invitați, s-a aflat și primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, care i-a apreciat pe micii artiști și a transmis un mesaj de felicitare întregii comunități.
But bersa angle, Romale!
La mulți ani tuturor romilor!

Actualitate
A început cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, organizată de Direcția de Asistență Socială Sebeș
Direcția de Asistență Socială Sebeș organizează, în perioada 14 iulie – 31 august 2026, cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, un proiect destinat copiilor proveniți din familii aflate în situații de vulnerabilitate.

Programul se desfășoară etapizat în localitățile Răhău, Sebeș și Petrești, pentru a facilita accesul unui număr cât mai mare de copii la activități educative, recreative și de dezvoltare personală.
Potrivit organizatorilor, participanții vor lua parte la ateliere de creație, activități sportive și educative, jocuri interactive, sesiuni de karaoke, activități de educație ecologică, precum și excursii și ieșiri în natură. Scopul acestora este dezvoltarea creativității, a spiritului de echipă și a încrederii în sine.
O noutate a ediției din acest an este introducerea sesiunilor de dezvoltare personală dedicate atât copiilor, cât și părinților. Acestea urmăresc îmbunătățirea comunicării în familie și sprijinirea dezvoltării emoționale a participanților.
În cadrul proiectului sunt implicați și specialiștii Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, care vor desfășura activități prin programul „Vara descoperirilor”. Copiii vor beneficia de sesiuni de consiliere și orientare adaptate vârstei, menite să îi ajute să își descopere aptitudinile și interesele.
Totodată, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Alba vor organiza activități de educație rutieră, prin care participanții vor primi informații privind regulile de circulație și comportamentul responsabil în trafic.
Proiectul își propune să ofere copiilor un cadru sigur pentru învățare, socializare și dezvoltarea abilităților de viață, contribuind, în același timp, la consolidarea relației dintre familie, școală și comunitate și la promovarea incluziunii sociale.
Organizatorii au transmis mulțumiri tuturor instituțiilor și persoanelor implicate în desfășurarea proiectului, printre care Primăria Municipiului Sebeș, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, Inspectoratul de Poliție Județean Alba, voluntarii și echipa Direcției de Asistență Socială Sebeș.
După încheierea activităților desfășurate în Răhău, Școala de Vară „Curcubeul Prieteniei” va continua în Sebeș și Petrești, până la sfârșitul lunii august.
Actualitate
U.M. 01760 Sebeș, pe locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”
Militarii de la U.M. 01760 Sebeș au obținut locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”, competiție organizată în perioada 6–10 iulie de Comandamentul Comunicațiilor și Informaticii, în colaborare cu Școala de Instruire pentru Comunicații, Tehnologia Informației și Apărare Cibernetică din Sibiu.

Turneul, desfășurat cu ocazia Zilei Transmisioniștilor, a reunit echipe din mai multe unități militare din țară, care s-au întrecut într-o competiție marcată de fair-play, spirit de echipă și profesionalism.
La finalul întrecerii, clasamentul a fost următorul:
- Locul I – U.M. 01751 Râșnov
- Locul II – U.M. 01760 Sebeș
- Locul III – U.M. 01769 Bacău
- Locul IV – U.M. 01606 Sibiu
La competiție au mai participat echipele U.M. 02415 București, U.M. 02638 București, U.M. 01704 București, U.M. 01013 Târgu Cărbunești, U.M. 01612 Sibiu și U.M. 02692 București.
Performanța echipei din Sebeș reprezintă un rezultat remarcabil la prima ediție a competiției și evidențiază implicarea militarilor atât în activitățile specifice profesiei, cât și în cele sportive, care contribuie la consolidarea spiritului de echipă și a camaraderiei.
Din Județacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 11 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 12 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 3 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 11 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro




















